Spordipoliitika

Tiit Karuks: ROK mängib Bachi dirigeerimisel vastuolulisi mänge

27.02.23 ARVAMUS ... Teenekas raadioajakirjanik Tiit Karuks rääkis "Spordipühapäeva" kuukommentaaris Rahvusvahelise Olümpiakomitee viimaste kuude avaldustest ning tõdes, et Pariisi olümpiat silmas pidades ei peaks Venemaa ja Valgevene sportlaste osalust taunivast hoiakust loobuma.

Spordi asekantsler: Ukraina spordikogukond vajab meie toetust ja solidaarsust

24.02.23 OLÜMPIALIIKUMINE ... Kultuuriministeeriumi spordi asekantsler Tarvi Pürn kohtus Varssavis Ukraina, Poola ja Leedu spordiministrite ning Läti, Tšehhi ja Slovakkia spordi eest vastutavate kõrgemate ametnikega. Kõne alla võeti Venemaa ja Valgevene sportlaste osalemine rahvusvahelises spordis ning võimalused Ukraina sportlaste toetamiseks.

Erakondade spordidebatt: agressorriigid peavad jääma olümpialt eemale

21.02.23 SPORDIPOLIITIKA ... Eesti Olümpiakomitee (EOK) korraldas enne riigikogu valimisi sporditeemalise debati, kus parteid tutvustasid enda spordiprogrammilisi seisukohti, aga teemaks tuli ka Venemaa ja Valgevene sportlaste võimalik osalemine olümpiamängudel ning kuidas peaks Eesti sellisel puhul käituma.

Kaja Kallas: jalgpall on kahtlemata osa Venemaa pehmest võimust

24.01.23 SPORDIPOLIITIKA ... Peaminister Kaja Kallas andis eelmisel nädalal Raadio 4-le intervjuu, milles kommenteeris Eesti jalgpallikoondise endiste ja praeguste jalgpallurite koosviibimist Venemaa jalgpallikoondise peatreeneri Valeri Karpiniga. Peaministri sõnul on kogu lugu kahetsusväärne, sest tema meelest pole jalgpallurid siiani mõistnud, miks foto teravat vastukaja tekitas.

"UV faktor": mida teeb sõda eestlaste suhetega piiri taga?

10.01.23 EESTI ... Kuidas on muutnud Venemaa peetav sõda Eesti inimeste suhteid Venemaal elavate tuttavatega, sellest rääkisid "UV faktoris" lavastaja Elmo Nüganen, treener Anna Levandi, endine korvpallur Heino Enden ja ettevõtja Vladimir Pavlov.

Zelenski Bachile: venelasi ei tohi olümpiale lubada

15.12.22 OLÜMPIALIIKUMINE ... Ukraina president Volodõmõr Zelenski vestles Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) presidendi Thomas Bachiga ja ütles talle, et ukrainlased on vastu ideele lubada venelastel neutraalse lipu all 2024. aasta Pariisi olümpiamängudel osaleda.

Venemaa sportlaste osalemine Pariisi olümpial on endiselt kahtluse all

07.12.22 SPORDIPOLIITIKA ... Venemaa ja Valgevene sportlaste osalemine 2024. aasta Pariisi suveolümpiamängudel on endiselt kahtluse all ning lõplikku otsust selles küsimuses ei ole määratud.

Kilumets Venemaa ja Valgevene sportlaste naasmisest: üha rohkem kostub rahutuid hääli

31.10.22 SPORDIPOLIITIKA ... Viimastel nädalatel on Venemaa ja Valgevene sportlaste lubamine rahvusvahelistele võistlustele taas päevakajaliseks teemaks kerkinud. Kuigi paljud alaliidud hoiavad oma keelud jõus, on mitmed teised vaikselt meelt muutmas. ETV saates "Ringvaade" analüüsis spordiajakirjanik Juhan Kilumets, kus käivad kõige teravamad vaidlused.

Suur lugu: kas Eestit esindav sportlane peaks rääkima eesti keeles?

17.10.22 SPORDIPOLIITIKA ... Kõik lapsed ja noorukid peaksid õppima eesti keeles rääkima, arvas olümpiavõitja Julia Beljajeva Vikerraadio saates "Spordipühapäev", mis sel korral keskendus muust rahvusest sportlaste keeleoskusele.

Sukles: müts maha, kui sportlane keeldub venelaste vastu võistlemisest

14.10.22 SPORDIPOLIITIKA ... Eesti Olümpiakomitee (EOK) tegi koos teiste Balti riikide spordiorganisatsioonidega ühisavalduse, milles ollakse kindlal veendumusel, et Venemaa ja Valgevene sportlastel ning ametiisikutel ei ole sõja kestmisel kohta rahvusvahelises spordiperes. EOK peasekretär Siim Sukles ütles, et see on tervitatav, kui sportlased keelduvad venelaste vastu võistlemisest.

EOK: Venemaal ja Valgevenel ei ole sõja kestmisel kohta rahvusvahelises spordis

12.10.22 OLÜMPIALIIKUMINE ... Balti riikide spordiorganisatsioonide juhid tegid ühisavalduse, milles ollakse kindlad veendumusel, et Venemaa ja Valgevene sportlastel ning ametiisikutel ei ole sõja kestmisel kohta rahvusvahelises spordiperes.

Venemaa olümpiakomitee juht: meie sportlastele peaks olema auasi Ukrainas võidelda

23.09.22 SPORDIPOLIITIKA ... Venemaa Olümpiakomitee (VOK) president Stanislav Pozdnjakov ütles pärast Vladimir Putini väljakuulutatud osalist mobilisatsiooni, et kutse saavatele sportlastele peaks olema auasi Ukrainasse võitlema minna.

Sukles Venemaa sportlaste naasmisest: meie seisukoht on, et pigem hiljem kui varem

23.09.22 SPORDIPOLIITIKA ... Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) president Thomas Bach käis välja mõtte, et tasapisi võiks hakata lubama Venemaa ja Valgevene sportlasi rahvusvahelistele võistlustele tagasi. Seepeale teatas Rahvusvaheline Suusaliit (FIS), et nemad kaaluvad venelaste lubamist MK-sarja juba detsembrist. Miks see nii on, rääkisid "Terevisioonis" Eesti Olümpiakomitee peasekretär Siim Sukles ja spordiajakirjanik Ott Järvela.

"Spordipühapäevas" on külas kultuuriminister Tiit Terik

30.01.22 SPORDIPOLIITIKA ... Täna kell 18.15 on Vikerraadio eetris "Spordipühapäev", mille külaliseks on kultuuriminister Tiit Terik. Saadet juhib Juhan Kilumets.

Kell 20 "UV faktor": sõim, alandus ja ahistamine spordis kulisside taga

07.12.21 EESTI ... Kuidas astuda vastu sõimule, alandamisele ja ahistamisele spordis, arutlevad tänases ETV saates "UV faktor" endine kiiruisutaja Saskia Alusalu, Eesti Olümpiakomitee (EOK) president Urmas Sõõrumaa, triatleet ja treener Marko Albert, spordipsühholoogia ekspert Kristel Kiens ja korvpallitreener Janne Schasmin.

Katari ettevalmistusi MM-iks kajastamas käinud Norra ajakirjanikud vahistati

24.11.21 JALGPALL ... Järgmise aasta jalgpalli MM-finaalturniiri ettevalmistusi kajastamas käinud Norra Rahvusringhäälingu (NRK) ajakirjanikud Halvor Ekeland ja Lokman Ghorbani arreteeriti, kui nad Katarist lahkuma hakkasid. Nüüdseks on mehed vahi alt pääsenud ja tagasi kodumaale jõudnud.

Haridusstipendiumi pälvisid 31 tippsportlast

19.10.21 SPORDIPOLIITIKA ... Eesti Olümpiakomitee ning haridus- ja teadusministeeriumi haridusstipendiumi pälvis 2021. aasta sügissemestril 31 endist ja praegust tippsportlast. Kokku toetatakse sel semestril sportlaste õpinguid 24 952 euroga.

Raul Must: EOK sporditoetuste muutmine tuli suure üllatusena

18.10.21 VARIA ... "Spordipühapäevas" arutasid Eesti tippsportlased Eesti Olümpiakomitee (EOK) poolset sportlaste toetamise muutmist. Sõna said EOK spordidirektor Martti Raju, olümpiavõitja Erki Nool, Eesti parim meessulgpallur Raul Must, takistusjooksja Kaur Kivistik ja Epeevehklemise naiskondlik eksmaailmameister Kristina Kuusk.

Spordialaliitudele eraldati 670 000 euro eest kriisiabi

16.10.21 SPORDIPOLIITIKA ... Lõppenud on spordialaliidu jätkusuutlikkuse taotlusvoor, kust jagati 20 toetusesaajale kokku 670 000 eurot.

Suurte spordiürituste korraldajatele on avanemas kaks kriisiabivooru

14.10.21 SPORDIPOLIITIKA ... Reedel, 15. oktoobril avaneb täiendav taotlusvoor liikumisharrastuse ürituste jätkusuutlikkuse toetusele eelarvemahuga 333 000 eurot. Kolmapäevast, 20. oktoobrist on avatud rahvusvaheliste spordisündmuste korraldajatele mõeldud kahjuhüvitise voor eelarvega 500 000 eurot. Mõlemad voorud on avatud kuni 1. novembrini 2021.

Teisel poolaastal eraldati spordistipendium 81 sportlasele

12.10.21 SPORDIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium eraldas 2021. aasta teiseks poolaastaks riikliku spordistipendiumi 81 sportlasele kogusummas 68 040 eurot.

Eestlaste teadmised äratasid spordiajaloolaste tippkongressil suurt huvi

20.09.21 SPORDIPOLIITIKA ... Vikerraadio spordiajakirjanik Johannes Vedru väisas eelmise nädala teisipäevast neljapäevani Portugali pealinnas Lissabonis aset leidnud spordiajalooteemalist kongressi, mille teema oli "Sport ja poliitika antiikajast kuni tänapäevani". Kongressist võttis osa umbes 130-140 uurijat ning füüsiliselt oli neist Lissabonis kohal 40-50 inimest.

Põhja-Korea ei saa Pekingi olümpial osaleda

09.09.21 SPORDIPOLIITIKA ... Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) peatas Põhja-Korea olümpiakomitee liikmelisuse pärast seda, kui nad Tokyo olümpiamängudel ei osalenud ning selle tulemusena ei ole neil võimalik osaleda 2022. aasta taliolümpiamängudel.

Spordialaliitudele avatakse kriisiabi taotlusvoor

07.09.21 SPORDIPOLIITIKA ... Teisipäevast alates on spordialaliitudel võimalik taotleda kultuuriministeeriumist jätkusuutlikkuse toetust, mille eesmärk on leevendada koroonaviirusest põhjustatud kriisi mõju.

Afganistanist põgenenud naissportlane osales paraolümpiamängudel

02.09.21 SPORDIPOLIITIKA ... Afganistani Taekwondo sportlane Zakia Khudadadi osales neljapäeva varahommikul Tokyo paraolümpiamängudel, saades nii esimeseks Afganistani naiseks, kes eales riiki võistlusel esindanud.

Afganistani sportlased saabusid Tokyo paraolümpiamängudele

29.08.21 SPORDIPOLIITIKA ... Rahvusvaheline Paraolümpiakomitee (IPC) teatas pühapäeval, et kahe äsja Tokyosse jõudnud Afganistani parasportlase vaimne ja füüsiline heaolu on äärmiselt tähtis ning sellest tulenevalt ei anna nad meediale võistluse jooksul ühtegi kommentaari.

Paraolümpia avatseremoonial kantakse solidaarsusest ka Afganistani lippu

23.08.21 SPORDIPOLIITIKA ... Tokyo olümpiamängude korralduskomitee juht Seiko Hashimoto teatas pressikonverentsil, et äreva riikliku olukorra taustal viimasel hetkel paraolümpiamängudest loobunud Afganistani lippu kannab avatseremoonial ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti (UNHCR) esindaja.

Paraolümpial võistlema pidanud afgaan palus Tokyosse sõitmiseks abi

17.08.21 SPORDIPOLIITIKA ... Tokyo paraolümpial taekwondos võistlema pidanud afgaanlanna Zakia Khudadadi esitas avaliku abipalve, milles avaldas lootust keerulisest poliitilisest olukorrast hoolimata Kabulist lahkuda ja esimese Afganistani naissportlasena paraolümpial osaleda.

Tsimanovskaja pani Euroopa mängude hõbemedali õilsa eesmärgiga oksjonile

10.08.21 SPORDIPOLIITIKA ... Tokyo olümpiamängudelt ootamatult kodumaale saata tahetud Valgevene sprinter Kristsina Tsimanovskaja pani 2019. aastal Euroopa mängudelt võidetud hõbemedali enampakkumisele, et koguda raha Valgevene sportlaste Lukašenka režiimi alt vabastamiseks.

Kultuuriministeerium eraldas spordile pool miljonit eurot kriisiabi

28.07.21 SPORDIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium jagas spordivaldkonnale kolme kriisiabi vooru raames kokku 536 757,93 eurot. Toetust said meistriliigade klubid, liikumisharrastuse ürituste korraldajad ning sisespordiobjektide valdajad.

Johnson avaldas vastumeelsust spordiürituste boikoteerimise osas

07.07.21 SPORDIPOLIITIKA ... Suurbritannia peaminister Boris Johnson sõnas kolmapäeval parlamendi ees, et on vaistlikult igasuguste diplomaatiliste boikottide vastu.

Põhja-Koread olümpial ei näe, küll aga kasvab põgenike koondis

15.06.21 OM2020 ... Tokyo olümpiani on jäänud vähem kui 40 päeva ning vaatamata erinevatele spekulatsioonidele ja koroonaga seotud probleemidele hakkab saama selgeks tõsiasi, et Tokyo olümpia toimub. Mõjukamad riigid eesotsas USA, Suurbritannia ja Hiinaga on küll mängude ohutuse koha pealt sõna võtnud, kuid kokkuvõttes toetavad nende toimumist ja oma sportlaste saatmises olümpiale probleemi ei näe.

Spordivõistlustele lubatakse reedest pealtvaatajad

03.06.21 SPORDIPOLIITIKA ... Valitsuse otsuse järgi lubatakse alates reedest, 4. juunist spordivõistlustele, spordi- ja liikumisüritustele pealtvaatajad. Sellega ühtlustatakse spordivaldkonna piirangud avalike ürituste piirangutega.

Spordivaldkond saab kriisiabi meetmetest toetust 1,2 miljonit eurot

01.06.21 SPORDIPOLIITIKA ... Meistriliigade jätkusuutlikkuse, sisespordiobjektide ja treenerite toetamiseks mõeldud kriisiabi taotlusvoorud on lõppenud. Kokku jaotati spordivaldkonnale toetuseid 1 243 318 eurot.

EOK muutis põhikirja ning jätkab nelja asepresidendiga

04.05.21 SPORDIPOLIITIKA ... Teisipäeval kogunenud Eesti Olümpiakomitee täiskogu otsustas muuta EOK põhikirja, mille tulemusena võib komiteel olla kuni neli asepresidenti.

Kultuuriminister: eesmärgiks on liikumisaktiivsust tõsta poole võrra

14.04.21 SPORDIPOLIITIKA ... Vikerraadio eetris olnud saates "Spordipühapäev" käis spordipoliitika suundadest rääkimas kultuuriminister Anneli Ott, kelle sõnul on hea, et riigieelarves on selgelt eristatud liikumisharrastuse tugevdamise ja profispordi ampluaa, tänu millele saab fokusseerida rõhuasetust. Lisaks on aastaks 2030 pandud riiklikuks eesmärgiks tõsta inimeste liikumisaktiivsus 30-40 protsendilt 65-75 protsendini.

Kultuuriministri mure: võrreldes Põhjamaadega liiguvad eestlased vähe

08.04.21 SPORDIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Anneli Ott esitab täna, 8. aprillil Riigikogule spordipoliitikat puudutava aastaaruande ja peab sellel põhineva aastakõne. Aruanne keskendub sel aastal olulises osas kohalikule tasandile ning tõstab vaatevälja liikumisaktiivsuse, liikumisharrastuse ja piirkondliku spordi arendamise.

Maakondade tervisespordikeskused said 600 000 euro eest arendustoetuseid

07.04.21 SPORDIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Anneli Ott kinnitas selle aasta toetuste saajad taotlusvoorust "Regionaalsete tervisespordikeskuste väljaarendamise toetus perioodil 2019–2022". Toetust said 23 erinevates maakondades asuvat tervisespordikeskust 600 000 euro ulatuses.

Eesti esindaja valiti Euroopa ühendava spordi arendamise töögruppi

25.03.21 SPORDIPOLIITIKA ... Eriolümpia Euroopa-Euraasia ühendava spordi arendamise töögruppi valiti Eriolümpia Eesti Ühenduse rahvuslik direktor Tiina Möll. Hääletamisel osalesid 43 riigi eriolümpia programmid ning 11-liikmeline töögrupp valiti kaheks aastaks (2021-2023).

Anneli Ott: spordile mõeldud toetusmeede jaguneb nelja plokki

18.03.21 SPORDIPOLIITIKA ... Valitsuskabinetis saavutatud lisaeelarve kokkuleppes kaetakse spordivaldkonna vältimatuid kulutusi 2,7 miljoni euro ulatuses. Kultuuriminster Anneli Oti sõnul jaguneb toetusmeede nelja suuremasse kategooriasse.

Lisaeelarvest toetatakse spordivaldkonda ligi 2,7 miljoni euroga

18.03.21 SPORDIPOLIITIKA ... Valitsuskabinetis saavutatud lisaeelarve kokkuleppes kaetakse spordivaldkonna vältimatuid kulutusi 2,7 miljoni euro ulatuses. Eraldi riskifond kuus miljonit eurot on osaliselt mõeldud rahvusvaheliste spordiürituste riskifondiks. Lisaeelarve eelnõu saadetakse Riigikokku pärast otsust valitsuse istungil.

Tallinn soovib riigilt raha uue velotreki ja Eesti Spordi Maja jaoks

26.02.21 EESTI ... Tallinn soovib, et riik toetaks Eesti Spordi Maja ehitust ning Pirita velodroomi, samuti Kalevi staadioni ja Kadrioru staadioni renoveerimist.

Kultuuriministeeriumi spordi asekantslerina jätkab Tarvi Pürn

10.02.21 SPORDIPOLIITIKA ... Kultuuriminister Anneli Ott kinnitas vastavalt Riigikantselei tehtud ettepanekule Tarvi Pürni kultuuriministeeriumi spordi asekantsleriks. Pürn läbis edukalt riigikantselei juures tegutseva tippjuhtide valikukomisjoni korraldatud avaliku konkursi sellele ametikohale.

Raul Kirjanen sportlaste toetamisest ei loobu

04.02.21 EESTI ... Kui mitmed ettevõtjad kaaluvad sarnaselt Toomas Annusele spordi toetamise lõpetamist, siis Graanul Investi suuromanik Raul Kirjanen kavatseb sportlasi ja eriti noorsportlasi edasi toetada. Ta lisab, et oluline on teha lepingud mitte sportlaste, vaid alaliitudega ja panna neisse sisse puhta spordi klausel.

Itaalia sport ilmselt pääseb piinlikust karistusest

26.01.21 SPORDIPOLIITIKA ... Rahvusvahelise olümpiakomitee pahameele osaks saanud Itaalia suudab arvatavasti hoiduda sanktsioonidest ja saab Tokyo mängudel võistelda oma lipu ja hümniga.

Valitsus lükkas olümpiakomitee hiigelplaani esialgu kõrvale

29.12.20 SPORDIPOLIITIKA ... Eesti olümpiakomitee esitas valitsusele taotluse investeerida spordiobjektide ehitusse ja remonti, kuid sai eitava vastuse.

Dopingut tarvitanud sportlast saab süüdistada kelmuses

23.09.20 SPORDIPOLIITIKA ... Mullu puhkenud dopinguskandaali järel võeti ette ka karistusseadustik, et dopinguga seotud süütegusid oleks võimalik tõhusamalt uurida ja rangemalt karistada. Tänavu märtsis kehtima hakanud paragrahv täpsustab tõepoolest oluliselt dopingu-süütegudega seotut, kuid vastutusele saab võtta vaid tootja või vahendaja. Valemängijatest sportlasi pole põhjust kriminaalkorras ette võtta, põhjendavad seadusandjad.

WADA hoiatab USA-d: teie riigi sportlased võivad olümpialt eemale jääda

04.09.20 SPORDIPOLIITIKA ... Maailma antidopingu (WADA) ja selle ühe olulisema liikme ehk Ameerika Ühendriikide vahel on tekkinud erimeelsused, mille tulemusena ei pruugi USA sportlased olümpiamängudele pääseda.

Valitsus võrdsustas riiki saabumise tingimusi meistriliiga mängijatele

03.09.20 SPORDIPOLIITIKA ... Eesti valitsus võrdsustas Eesti riiki sisenemise reegleid kõikidele Eesti meistriliiga taseme klubide liikmetele, kodakondsusest sõltumata.

EOK spordiarbitraaž lahendas Tallinna Maleklubi ja Eesti Maleliidu vaidluse

25.08.20 MALE ... Eesti Olümpiakomitee käivitatud spordiarbitraaž avaldas oma esimese lahendi, mis käsitleb Tallinna Maleklubi kaebust seoses Eesti Maleliidu 2020. aasta noortespordi toetuse kriteeriumite ja jaotuskavaga.

vaata uuesti!

leia meid facebookist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: