Arvamus

Märt Ibrus: kui spordis andekusest rääkida

20.05.22 ARVAMUS ... Eesti spordi üldine areng on toimunud läbi kümnendite ühtlase voona. Igal ajal on meil olnud tippe, spordipoisse ja -piigasid, kes suutnud pakkuda südi konkurentsi maailma paremikus. Samas, suurt maailmanime meil välja käia pole, kelle tuntus ei tekita küsimust laias spordiavalikkuses. Aga nüüd on maailma suurte seas tegijaks tõusnud tennisist Anett Kontaveit, kirjutab spordiajaloolane Märt Ibrus.

Kristjan Kalkun: sõltuvus ja uudishimu

13.05.22 ARVAMUS ... Minusuguseid on palju. Kuidas ma tean? Tunnen neist päris mitmeid, kes on rohkem või vähem sõltuvuses sportlikust vaatemängust, kiirusest ja dünaamikast, mis haarab meeled. Kui uskuda eelmiste aastate jäähoki MM-i teleülekannete vaatajanumbreid, ja miks ei peaks, siis ma ei tunne kaugeltki kõiki neid kümneid tuhandeid eestimaalasi, kes vaatavad jäähokit ilmselt sarnase naudinguga kui mina, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Kristjan Kalkun oma arvamusloos.

Kristjan Kalkun: poolproffidega tähtede järele

25.04.22 ARVAMUS ... Mulle on alati meeldinud jäähoki suurturniiride eel jälgida, millistest mängijatest moodustub ühe või teise riigi koondis ja kui ideaalse koosseisu keegi jääle saab. Et millised on treenerite ja mänedžeride valikud olukorras, kus võtta on rohkem kui meeskonda mahub. See kõik ootab mind ees jälle paari nädala pärast, kui maailma tugevamad hokiriigid asuvad Soomes selgitama maailmameistrit. Aga mis oleks, kui teeksime sarnase mõttemängu läbi Eesti koondisega, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Kristjan Kalkun oma arvamusloos.

Kristjan Kalkun: hokikultuur ja meie etniline pärand

11.04.22 ARVAMUS ... Euroopalikus mõtte- ja keeleruumis on teatud olukordade kirjeldamisel kasutatud sageli kristliku taustaga kõnekujundit "rahvaste paabel". See iseloomustab paika, kus on koos väga palju eri kultuuridest pärit ja erinevaid keeli rääkivaid inimesi. Kui mõtlen Eesti jäähokikoondise peale, ka meie noortekoondistele, siis joonistub välja sellele kujundile vastav etniliselt kirev pilt, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Kristjan Kalkun oma arvamusloos.

Kristjan Kalkun: vana arm ei roosteta!

21.03.22 ARVAMUS ... Ma usun, et Eesti filmiklassika varasalve üks pärlitest, Juhan Smuuli monoloogi "Suvitajad" ainetel Sulev Nõmmiku lavastatud "Siin me oleme!" on meile kõigile tuttav ja armastatud. Selles komöödiafilmis kõlab helilooja Ülo Vinteri muusika, mis on kinnistunud enamikue meie teadvusse, samuti Eesti kultuurilukku. Sealt meenusid mulle ühtäkki Ardi Liivese kirjutatud read, mida esitab filmis näitleja Ervin Abel. Teate ju küll, kas ei pane mitte kaasa ümisema: "Kas vana arm ka roostetab? Ei ta roosteta ...", kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Kristjan Kalkun.

Kristjan Kalkun: ahelreaktsioon võimumängudest

07.03.22 ARVAMUS ... Sport ja poliitika peaksid seisma lahus, armastatakse ikka ja jälle öelda. Viimase aja Ukraina sündmuste valguses leiab kinnitust, et see on üks kulunud ütlemine, täpsemalt illusioon, millel pole päriseluga midagi ühist. Tegelikkus on teistsugune, on selline olnud ju varemgi. Pole mõtet ennast petta!

Tarmo Tiisler: meie kaks pronksmedalit

24.02.22 ARVAMUS ... Täna me mõtleme Eestist, Ukrainast ja... väärtustest. Sellest, mis meil on, millega me harjunud oleme ja mida me ehk igapäevaselt enam hinnatagi ei oska, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Tarmo Tiisler.

Külli Taro: spordis ei saa poliitikast mitte kuidagi üle

21.02.22 ARVAMUS ... Olümpia harta propageerib poliitilist neutraalsust ja seisab vastu igasugusele spordi või sportlaste poliitilisele või kaubanduslikule ärakasutamisele. Aga sport on ja jääb alati poliitiliseks. Just tippsporti kasutatakse selleks, et näidata rahvuse ja riigi võimsust, edukust ja üleolekut, leiab Külli Taro Vikerraadio päevakommentaaris.

Kristjan Kalkun: Soome hokikultuuri triumf

21.02.22 OM2022 ... Soome on lõpuks jäähoki olümpiavõitja! Kui kaua võtab selleni jõudmine aega? Arvutasin mõttes ja vastan, et Soome-suguse ligi 5-miljonilise rahvaarvuga riigi näitel läheb umbes pool sajandit. Meistriks ei sünnita, meistriks kasvatakse. Töökuse ja kannatlikkusega, eksimiste ja vigadest õppimise kaudu, põlvkond-põlvkonna järel, neelates teel alla häbi ja valusaid kaotusi, harva rõõmustades, aga usku mitte kaotades, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Kristjan Kalkun.

Kristjan Kalkun: ainulaadne etendus, kahes vaatuses ja vähestele

14.02.22 OM2022 ... Kui vaadelda jäähoki olümpiaturniiri nagu pooleteise nädala pikkust teatrietendust mõnede vaheaegadega puhkepäevade näol, siis avamäng on kõlanud ja esimene vaatus on nähtud, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Kristjan Kalkun oma arvamusloos.

Tarmo Tiisler: Olümpialiblika tiivalöök

01.02.22 OM2022 ... On teil üldse meeles, et pool aastat tagasi toimunud Tokyo suveolümpia oli ka koroonaolümpia? Null publikut, maskidega intervjuud ja see tihti jutuks olnud maagiline 15 minutit poes käimiseks. Ega vist väga ei mäletagi enam, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Tarmo Tiisler Pekingi OM-i eelses arvamusloos.

Johannes Vedru: koroona kui olümpiamängude lisakvalifikatsioon

31.01.22 ARVAMUS ... Kaks ja pool nädalat kestvad olümpiamängud on neli aastat vältava teekonna ehk ühe olümpiatsükli pidulik lõpp. See teekond tähendab traditsiooniliselt mängudele kvalifitseerumist, oma parima vormi saavutamist ja selle olümpial realiseerimist. Praegu tuleb aga olümpiaunistuse püüdmisel läbida lisakvalifikatsioon ehk pääseda koroonaviirusest, kirjutab ERR-i spordireporter Johannes Vedru.

Ott Oja: miks toome inimese ohvriks spordi altaril?

27.12.21 ARVAMUS ... Treenerite eetilised piirid on kitsamad kui seadustest tulenevad piirangud. Kindlad piirid on kaitseks nii treenerile kui ka õpilasele, vältimaks "sõna sõna vastu" olukordi, kirjutab Ott Oja.

Rauno Parras: jäähallide nappus tõmbab andekatele sportlastele pidurit

15.11.21 ARVAMUS ... Eesti on talispordimaa. Vähemalt nii tahame arvata. Paraku ei ole jäähoki alati esimene spordiala, mis selle märksõnaga seostub. See on aga üks põhjustest, miks oma naabritele selles spordis alla jääme, kirjutab Rauno Parras.

Elina Kivinukk: võrkpallist ülivõrdes ja pika vaatega

24.09.21 ARVAMUS ... Märt Roosna märgib oma võrkpalliraamatus: "Võib-olla ongi nii, et vigadest saad aru varem, headest külgedest alles hiljem." Lugedes mitmeid kriitilisi kokkuvõtteid ja viiteid hiljuti lõppenud võrkpalli EM-finaalturniiri kohta, sunnib see mindki klaviatuuri taha istuma ning spordispetsialistina vaatama kaugemale, pigem heast küljest, kirjutab Elina Kivinukk.

Tarmo Tiisler: 30 aastat spordifolkloori

20.08.21 ARVAMUS ... Kui Erika Salumäe võitis 1992. aasta Barcelona olümpial taasiseseisvunud Eestile sinimustvalge olümpiakulla, oli Tokyos samaga hakkama saanud Katrina Lehise sünnini jäänud veidi üle kahe aasta. Kahe olümpiakulla vahele (tegelikult terve taasiseseisvusperioodi sisse) jääb lugematu hulk sündmusi, mida erinevate põlvkondade inimesed mäletavad erinevalt, aga mis Eesti spordimütoloogias on kindlal kohal, kirjutab ERR-i spordireporter Tarmo Tiisler.

Sergei Hohlov-Simson: Maarjamäe jalgpallihalli kannatuste rada

11.08.21 ARVAMUS ... FC Levadia Maarjamäe jalgpallihalli rajamine on takerdunud, aga riik peaks näitama üles heaperemehelikku suhtumist ning pakkuma halli rajamiseks välja alternatiivse asupaiga, mitte suunama kogu tähelepanu kehtestatud detailplaneeringu nurjamisele, kirjutab FC Levadia juhatuse liige Sergei Hohlov-Simson.

Olümpiablogi: kas Hispaania murrab lõpuks USA korvpallikoondise?

02.08.21 OM2020 ... Tokyo olümpiamängude korvpalliturniir on suuremate üllatusteta jõudnud veerandfinaali. Jah, USA kaotus avapäeval Prantsusmaale polnud üllatus, kui arvestada olümpiaeelseid sõpruskohtumisi, kus kaotati lausa kaks mängu. Kas USA polegi turniiri favoriit? Ikka on, kirjutab ERR-i olümpiakorrespondent Maxim Tuul olümpiablogis.

Johannes Vedru: olümpiavõitjad. Inimesed meie elust

29.07.21 OM2020 ... Nad on erilised. Kõik meie olümpiavõitjad on erilised.

Raul Rebane: mängud, medalid, mured

26.07.21 ARVAMUS ... Igaühel on oma olümpiaemotsioon. See näitab, et mängude traditsioon elab, seal sünnib palju uusi lugusid, mis jäävad elama põlvkondade kaupa. Selleks mänge korraldataksegi, nendib Raul Rebane Vikerraadio päevakommentaaris.

Kristjan Kalkun: tahe võita on lõpuks see, mis sportlast edasi viib

16.07.21 ARVAMUS ... Tippsporti ilma tahteta ei eksisteeri, need ei kuulu samasse ruumi. Nii ütles mulle uue saatesarja "Võidu nimel" intervjuus meie läbi aegade üks paremaid triatleete Marko Albert. Mulle paistab, et see mõte on universaalsem – omane inimeste universumile ja meie kõigi elule, arutleb ERR-i sporditoimetaja Kristjan Kalkun.

Kristjan Kalkun: võluv ja vallatu mäng piiridega

19.05.21 ARVAMUS ... Kas olete mõelnud kunagi sellele, milleks inimkeha on võimeline? Kui nauditav on ennast tunnetada oma kehas ja liikumises, eriti kui selles on teatav kergus, plastilisus, mingisugune lennukus koos teadmisega, et ma suudan, ma jõuan, ma tahan veel, ma lähen jälle, arutleb ERR-i sporditoimetaja Kristjan Kalkun.

Alvar Tiisler: Eesti laskesuusatamise uuest ajajärgust

13.05.21 LASKESUUSATAMINE ... Ajal, kui erinevad rahvuskoondised on juba alustanud olümpiahooaja esimesi treeninglaagreid, saab ka Eesti laskesuusatamise koondis asuda lõpuks ühiselt asja kallale. ERR-i laskesuusatamise kommentaator Alvar Tiisler hindab oma kommentaaris Fjodor Svoboda palkamist praeguses ajas jackpotiks.

Tarmo Tiisler: aeg, mil me kõik olime Sokud ja Kuusmaad

06.05.21 ARVAMUS ... Täna 30 aastat tagasi krooniti Tallinna Kalev viimase meeskonnana Nõukogude Liidu korvpallimeistriks. Toonast kooslust ning ajastu vaimu meenutab ERR-i spordiajakirjanik Tarmo Tiisler.

Kristjan Kalkun: kuidas mulle meeldid?

28.04.21 ARVAMUS ... Avalik ruum on halastamatu. Oma suhtumistes. Ootustes. Kes on sellega kokku puutunud, need teavad. Kelle töö köidab suuremate inimhulkade tähelepanu, teavad kõik ja on sellega harjunud. Kitsamalt siinkohal tippsportlased, ka kohtunikud. Või need, kes võistlusi kommenteerivad. Kõik need, kes ei ole spordi juures anonüümsed, vaid oma tegevuses nimelised. Nende puhul on võimalik kujundada isiklik suhe, meelsus, kirjutab ERR-i sporditoimetaja Kristjan Kalkun.

Karuksi kommentaar: tippklubide omanikel ei lasta jalgpallile rahakotti pähe tõmmata

26.04.21 ARVAMUS ... Teenekas raadioajakirjanik Tiit Karuks võttis "Spordipühapäeva" kuukommentaaris kokku aprilli spordisündmused, meenutades kuu keskel lahkunud legendaarset spordiajakirjanikku ja kergejõustikustatistikut Erlend Teemäge, lisaks arutles ta jalgpalli Superliiga teemadel.

Tarmo Tiisler: telekapuldi dilemma ehk mõtteid Superliigast

22.04.21 ARVAMUS ... Oletame, et Euroopa jalgpalli Superliiga idee oleks läbi läinud. Lihtsalt mängime sellist mõttemängu, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Tarmo Tiisler palju vastukaja pälvinud jalgpalli Superliigast.

Elina Kivinukk: tugitoolispordipoliitiku kommentaare spordistrateegiale

16.04.21 ARVAMUS ... Erinevate osapoolte ja kogemuste kokkuviimine toob spordivaldkonda muutust ja spordirahval tuleb tunnistada, et on palju teemasid, millega oma jõududega toime ei tulda, kirjutab Elina Kivinukk.

Karuksi kommentaar: Eesti SOS-koosseisul kõige hullemini ei läinudki

29.03.21 ARVAMUS ... Teenekas raadioajakirjanik Tiit Karuks võttis "Spordipühapäeva" kuukommentaaris kokku märtsi spordisündmused, keskendudes peamiselt Tokyo olümpiale ja jalgpallikoondise MM-valikmängudele, aga ka spordis lahvatanud ahistamisskandaalidele.

Tarmo Tiisler: vana mees, kes kuulus kunagi kõigile

14.03.21 ARVAMUS ... Netflixi dokumentaalfilm Brasiilia jalgpallilegendist Pele on tehtud ilmselt meiesugustele, kelle jalkapilt kujunes välja enne, kui Mart Poom läks Premier League'i või Ole Gunnar Solskjaer lõi sama kümnendi lõpul ühe kuulsa värava, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Tarmo Tiisler "Pele" arvustuses.

Karuksi kommentaar: soomlasest pealiku ja eestlastest sõdalaste energiaväljad klapivad

01.03.21 ARVAMUS ... Teenekas raadioajakirjanik Tiit Karuks võttis "Spordipühapäeva" kuukommentaaris kokku veebruari spordisündmused, keskendudes peamiselt Eesti korvpallikoondise edule.

Tarmo Tiisler: sinimustvalged kivid

24.02.21 ARVAMUS ... Olin kaks nädalat Pokljukas laskesuusatamise MM-il. Nägin Eesti sportlast, kes oli enam-vähem rahul, Eesti sportlast, kes oli ülimalt pettunud ja Eesti sportlast, kes nuttis, kirjutab ERR-i sporditoimetaja Tarmo Tiisler.

Kristjan Kalkun: millest ma vaimustun?

22.02.21 ARVAMUS ... Ma ei ole kunagi suutnud sporti vaadata või sellesse suhtuda kui pelgalt meelelahutusse. Ehkki see on valdav lähenemine, tundub mulle sageli. Et see on tore värviline vaatemäng, millega sisustada eelseisvad tunnid. Sealt saabuva hea või halva emotsiooni taga on minu jaoks alati olnud rohkem, eelkõige inimlikult. Et sõna meelelahutus jääb tühjaks ega anna edasi kõike seda, mida spordil on meile kinkida, kirjutab ERR-i sporditoimetaja Kristjan Kalkun.

Johannes Vedru: väike, aga suure sisuga ohverdus Eesti spordi heaks

06.02.21 ARVAMUS ... Eeskätt entusiastide vabatahtliku töö ja suurte südamete abil on väikesel Viljandil oma jäähall. Justnimelt hall, sest algselt vaid katusega kaitstud väljakule ehitati umbes viis aastat tagasi ümber ka plekist seinad. Ometi pole selles jäähallis peetud ühtegi Eesti meeste kõrgliigamängu, kirjutab ERR-i sporditoimetaja Johannes Vedru.

Raul Rebane: suusaskandaali sõnnikust võrsub puhas Eesti sport

02.02.21 ARVAMUS ... Loodan, et nüüdseks on aru saadud, et ükski saamata jäänud sponsorraha ei kaalu üles kahju, mida ligi kümme aastat kestnud dopinguskandaal on Eestile ja Eesti spordile teinud. See on mõjutanud imagot, finantseerimist ja tulevikku hullemini kui miski muu eesti spordi ajaloos, sedastab Raul Rebane Vikerraadio päevakommentaaris.

Samost ja Sildam arutasid Eesti spordi aususe üle

31.01.21 EESTI ... Ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam arutasid omanimelises saates pühapäeval ettevõtja Toomas Annuse tegevusest lähtudes aususe üle Eesti spordis.

Arvustus. Hapra hinge lend ja laul

21.01.21 ARVAMUS ... Televiisorist nähtav värviline pilt on vaid väike osa tõest, kirjutab ERR-i spordireporter Tarmo Tiisler Soome suusahüppelegendi Matti Nykäneni elust rääkiva raamatu "Elu oli laif" arvustuses.

Kristjan Kalkun: kas täna mängime või mitte?

20.01.21 ARVAMUS ... ERR-i sporditoimetaja Kristjan Kalkun arutleb oma kommentaaris mõju üle, mida avaldab koroonakriisi ajal võistluste toimumise ja mittetoimumisega manipuleerimine.

Arvustus. Üks kõnetav kulgemise lugu

08.12.20 ARVAMUS ... Tänavu novembris Eesti karate 50. sünnipäeva puhul ilmunud Eesti karate vaimseks isaks loetava Rein Siimu elulooraamat "Rein Siim. Kulg." on laia haardega sütitav teos, mis sobib nii peategelase põlvkonna kaasteelistele kui ka tänasele nooremale generatsioonile, kirjutab Siimu kunagine õpilane Andre Tamm raamatuarvustuses.

Robert Kitt: harrastussportlase märkmeid

02.10.20 ARVAMUS ... Teel vedelevad tõukerattad, koerad, autod ja inimesed ise. Robert Kitt loeb Vikerraadio päevakommentaaris üles harrastussportlasi varitsevad ohud.

Tõnis Lukas: kultuurivaldkonna kriisipaketist toetuse saajate ring laieneb

07.08.20 ARVAMUS ... Kultuuriministeerium kuulutab lähiajal välja kriisipaketi lisavoorud. Neist üks puudutab kindlasti rahvakultuurivaldkonda. Samuti tahame lisatuge pakkuda muusika suursündmuste korraldajatele ja olla toeks meie filmindusele, kirjutab kultuuriminister Tõnis Lukas.

Raul Rebane: mis Moskva olümpiamängudel tegelikult toimus?

17.07.20 ARVAMUS ... Kunagine spordireporter Raul Rebane kutsub Vikerraadio päevakommentaaris neid, kes olid Moskva olümpiamängudega seotud ja toimunut mäletavad, sealhulgas iseennast, toonaseid mälestusi kirja panema, et selleaegset tegelikkust ka praegustele ja tulevastele põlvedele talletada.

Martin Herem: kaitsevägi toetab sporti ja sportlasi

12.06.20 ARVAMUS ... 15 Eesti omal erialal parema sportlase koondamise põhjuseks ei ole ükskõiksus Eesti maine, sportlaste heaolu või Eesti spordi vastu, vaid kohustus täita kaitseväe põhiülesannet ja sealhulgas luua kaitseväes paremad tingimused spordiks rohkem kui 3300 ajateenijale ja 4500 tegevväelasele ning riigitöötajale, kirjutab kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem.

Sõõrumaa: kutsun sponsoreid üles spordi toetamist jätkama

14.05.20 ARVAMUS ... Segadus Tokyo olümpia toimumise ümber ning suurvõistluste edasi lükkumine seab Eesti Olümpiakomitee presidendi Urmas Sõõrumaa sõnul löögi alla Eesti sporditippude ja nende meeskondade aastate pikkuse töö ning toob korvamatut kahju Eesti spordi tulevikule. Langusel tippspordis on vahetu mõju spordi populaarsusele, rahvatervisele ja majandusele.

Markus Käo: koroonakriis kui hoovispordi sütitaja

23.04.20 ARVAMUS ... Just praegu, mil veedame tavapärasest rohkem aega kodus pereringis, on ideaalne aeg lastele head eeskuju näidata, et nad argirutiini taastudeski aktiivsetest tegevustest lugu peaksid ja muuhulgas jätkuvalt tee hoovispordini leiaksid, kirjutab Markus Käo.

Tarmo Tiisler: kui sporti ei ole, siis mida tegelikult ei ole

12.04.20 ARVAMUS ... Olgem ausad, liigutada natukene ju saab. Jalutada, jooksmas käia, rattaga sõita, soovi ja tahtejõu olemasolul teha kodus kätekõverdusi ja kõhulihaseid.

Tõnu Tõniste: kriisiaeg toob välja Eesti spordi kitsaskohad

02.04.20 ARVAMUS ... Üleilmsest koroonaviiruse pandeemiast tingitud eriolukord, mille ajal on sporditegevus piiratud, on hea aeg keskenduda lahendamist vajavatele Eesti spordi kitsaskohtadele, kirjutab Eesti Olümpiakomitee presidendiks kandideeriv Tõnu Tõniste.

Siim-Sander Vene: ärge üritage kedagi üle kavaldada või kangelast mängida

30.03.20 ARVAMUS ... Koroonaviiruse epitsentris Lombardias asuv korvpallur Siim-Sander Vene liitus Eesti Olümpiakomitee initsiatiiviga, kus tuntud sporditegelased kutsuvad inimesi üles jääma koroonaviirusest tingitud eriolukorra ajal koju.

Tarmo Tiisler: tingimusteta armastuse olulisusest

30.03.20 ARVAMUS ... Kui saabub uus sügis, peaksid algama uued pallimängusarjad. Selleni on aega umbes pool aastat. Oleme haavu lakkunud, suvega ehk vaimu korda saanud ja nüüd siis tahaks, nagu ikka: Kalev/Cramo vs Rapla; Saaremaa vs Bigbank; Serviti vs Kehra.

Urmas Sõõrumaa: võimelge, tantsige, õppige selgeks midagi uut

29.03.20 ARVAMUS ... EOK president Urmas Sõõrumaa liitus Eesti Olümpiakomitee initsiatiiviga, kus tuntud sporditegelased kutsuvad inimesi üles jääma koroonaviirusest tingitud eriolukorra ajal koju.

sport.err.ee uudised

24.05

Kalju piirdus Saaremaal viigiga Uuendatud

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: