29.06.23 ARVAMUS ... Kultuuriministeeriumi (KuM) otsus suunata Eesti Koolispordi Liidu (EKSL) ja Eestimaa Spordiliit Jõud (ESLJ) tegevustoetused nende asutajatele ja liikmetele ehk maakondlikele spordiliitudele (MSL) on tekitanud hulgaliselt vastukaja, mille käigus on fookus kõige tähtsamalt ära nihkunud ja kõlab ka valeväiteid, mis vajavad ümberlükkamist, kirjutab kultuuriministeeriumi spordi asekantsler Tarvi Pürn arvamusloos.
16.06.23 ARVAMUS ... Väikese rahvana oleme tundlikud oma saavutuste ja tuntuse osas. Kaeme osavõtlikult ka teiste, eeskätt naabrite ja ka kaugemate väikerahvaste tegemisi. Spordipere tunnustab kahemiljonilise Sloveenia saavutusi. Lätlased korraldasid alles hiljuti tõelise vägiteo, hoki MM-pronks on tõesti kadestamisväärt. Viimaste päevade kirev spordispekter tõstis aga kogu maailmas suurte nimedena esile kaks Serbia tähte, tõelised oma ala meistrid, kirjutab spordiajaloolane Märt Ibrus.
16.06.23 ARVAMUS ... USA-s keset kõrbe paiknev Las Vegas on üle maailma tuntud kui linn, kus inimeste meeli erutavad kasiinod ja hasartmängud, poed ja peened restoranid, sõu-etendused igale maitsele. See on linn, kus valitsevad meelelahutus ja ööelu, kus antakse inimestele võimalus unustada hetkeks igapäeva mured – kui rahakott selle välja kannatab. Las Vegase võib nüüd tituleerida ka maailma hokipealinnaks, kuivõrd sealne klubi Golden Knights ehk Kuldsed Rüütlid võitis esmakordselt Stanley karika, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Kristjan Kalkun.
09.05.23 ARVAMUS ... Reedel algavatel jäähoki maailmameistrivõistlustel ei ole kohal kogu maailma hokiparemik. Miks see nii on, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik ja hokikommentaator Kristjan Kalkun.
09.04.23 ARVAMUS ... Elanikkonna kehalise aktiivsuse ja liikumisharrastuse suurendamine ei saa olla üksnes tervisevaldkonna ja veelgi vähem spordivaldkonna ülesanne ega vastutus, kirjutab Joe Noormets. Kommentaar on järg arvamusloole "Kuidas saada inimesed kehaliselt aktiivsemaks?".
28.03.23 ARVAMUS ... Meedias kajastatu põhjal on lihtne on jõuda seisukohale, et sportlase elu keskmes on võit või kaotus ja et see toimub ainult avalikul võistlusareenil, kus kaalul on muuhulgas ka suured rahasummad. Ometi on selle elu keskmes sarnaseid asju, mis ettevõtjal või ametnikul, kirjutab performance coach ja psühholoogiliste oskuste konsultant Liisi Toom.
09.03.23 ARVAMUS ... Jäähokiliigas NHL tehti märtsi alguses mitmeid vahetustehinguid ja teiste seas vahetasid klubi ka mõned tippmängijad. ERR-i spordiajakirjanik Kristjan Kalkun heidab pilgu turul toimunule.
27.02.23 ARVAMUS ... Teenekas raadioajakirjanik Tiit Karuks rääkis "Spordipühapäeva" kuukommentaaris Rahvusvahelise Olümpiakomitee viimaste kuude avaldustest ning tõdes, et Pariisi olümpiat silmas pidades ei peaks Venemaa ja Valgevene sportlaste osalust taunivast hoiakust loobuma.
11.02.23 ARVAMUS ... Rahvusvahelise olümpiakomitee toob pilvedelt alla raha, mitte boikott, kirjutab Kaarel Tarand algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.
06.02.23 ARVAMUS ... Olümpiamängud ei ole amorfne spordipidu, kuhu kõik on tänavalt lahkesti oodatud hüppama, heitma, jooksma ja väntama ning kõik saavad diplomi ja sooja käepigistuse. Paraku on olümpialiikumine poliitikaga vägagi seotud, kirjutab Peeter Kaasik.
30.01.23 ARVAMUS ... Kehaline aktiivsus suurendab tõendatult elu kvaliteeti ja vähendab paljude tervisehädade riski. Kahjuks kasvab jätkuvalt liikumisharrastusega mittetegelevate inimeste osakaal. Seega on arusaadav, et kogu maailmas on üheks akuutseks teemaks seda protsessi pidurdada ja ehk koguni viia ellu "liikumispööre", mis seatud sel aastal Eestis eesmärgiks, kirjutab Joe Noormets.
10.01.23 ARVAMUS ... Andrus Nilk kogus kaante vahele ausad spordijutud - lood, mis olid spordilood, aga rääkisid alati millestki enamast, sõnab ERR-i spordiajakirjanik Tarmo Tiisler järelehüüdes teisipäeval meie seast lahkunud kolleegile.
20.12.22 JALGPALLI MM ... Kaks Lioneli, üks oma teekonna alguses, teine lõpus, aitasid Argentina pühapäeval kolmekordseks maailmameistriks. 36 aastat kuhjunud pinge lahtus kergendusega, mida tunneb kogu riik.
03.12.22 ARVAMUS ... Me kõik teame, mis on sport. Või kas ikka teame? Milleks seda tehakse ja vaadatakse? Miks staadionil karjutakse, miks osaletakse kümnetuhandekesi maratonil, miks on spordil pärast teleuudiseid isiklik eetriaeg? Miks meie lapsed trennis käivad, taovad seal või loobivad midagi, sõidavad millelgi, jooksevad ja kargavad? Juhan Voolaid mõtiskleb spordi mõtte üle.
14.10.22 ARVAMUS ... Parasport on aina kindlamalt kinnitamas jalga Eesti spordimaastikul ning nende inimeste inspireerivad edulood näitavad, et sport on tõepoolest kõigile. Tõrvatilgana meepotis näeme aga, et parasporti ei tunnustata endiselt nii sõnades kui ka tegudes pärisspordina, kirjutab Eesti Paralümpiakomitee president Monika Haukanõmm.
06.10.22 ARVAMUS ... Kui teed midagi, tee kirega ja pühendunult. Või ära tee üldse. Olete kuulnud sellist ütlemist? Küllap see mõte kirjeldab ka julgust elada, meis peituvat ehedust, mis paremal juhul pole varjatud. See ütlemine kirjeldab meie loomulikku uudishimu ja otsinguid elus, mis viivad sageli ettearvamatute seikluste ja olukordadeni, uute ja huvitavate inimesteni. Sisemine põlemine, kui sellega kaasneb julgus, teeb meid õnnelikuks. Mulle tundub vähemalt nii ja see tunne on pärast jäähokimängija Siim Liiviku autoportree "Fuck You Liivik" lugemist tugevam.
19.09.22 ARVAMUS ... Vana Maailm sai uue korvpallimeistri. Suurvõistlus oli seekord tõesti nime vääriline. Olid ootused, oli lootused, olid nimed ja suurimad staarid, samas ka ootamatused ja pettumused. Sisuliselt olid kõik kohal, sest võit oli ahvatlev, viieaastane ootamine oli seda väärt, kirjutab spordiajaloolane Märt Ibrus äsja lõppenud korvpalli Euroopa meistrivõistlustest.
05.07.22 ARVAMUS ... Keegi ei taha kaotada. Mõned lausa vihkavad kaotamist, eeskätt on seda kirglikult kinnitanud just mitmed suured sportlased. Sealt ka impulss olla alati parim, olla võitmatu, kirjutab spordiajaloolane Märt Ibrus.
28.06.22 ARVAMUS ... Maailma tugevaimas jäähokiliigas NHL on palju häid meeskondi, aga sel kevadel oli minu arvates üks teistest peajagu üle – Colorado Avalanche, kes võitis 21-aastase vahe järel klubiajaloo kolmanda Stanley karika. Teekond tippu on neilt nõudnud aega ja kannatlikkust, aga selles meeskonnas on ainest tõusta uueks hokidünastiaks, kirjutab ERR-i sporditoimetaja Kristjan Kalkun arvamusloos.
30.05.22 JÄÄHOKI MM ... Soome jäähokikoondis tuli kodusel MM-turniiril neljandat korda maailmameistriks ja nende äsjane kullateekond Tamperes viis minu mõtted ootamatult Astrid Lindgreni suurepärase lasteraamatu "Väikevend ja Karlsson katuselt" juurde, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Kristjan Kalkun.
20.05.22 ARVAMUS ... Eesti spordi üldine areng on toimunud läbi kümnendite ühtlase voona. Igal ajal on meil olnud tippe, spordipoisse ja -piigasid, kes suutnud pakkuda südi konkurentsi maailma paremikus. Samas, suurt maailmanime meil välja käia pole, kelle tuntus ei tekita küsimust laias spordiavalikkuses. Aga nüüd on maailma suurte seas tegijaks tõusnud tennisist Anett Kontaveit, kirjutab spordiajaloolane Märt Ibrus.
13.05.22 ARVAMUS ... Minusuguseid on palju. Kuidas ma tean? Tunnen neist päris mitmeid, kes on rohkem või vähem sõltuvuses sportlikust vaatemängust, kiirusest ja dünaamikast, mis haarab meeled. Kui uskuda eelmiste aastate jäähoki MM-i teleülekannete vaatajanumbreid, ja miks ei peaks, siis ma ei tunne kaugeltki kõiki neid kümneid tuhandeid eestimaalasi, kes vaatavad jäähokit ilmselt sarnase naudinguga kui mina, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Kristjan Kalkun oma arvamusloos.
25.04.22 ARVAMUS ... Mulle on alati meeldinud jäähoki suurturniiride eel jälgida, millistest mängijatest moodustub ühe või teise riigi koondis ja kui ideaalse koosseisu keegi jääle saab. Et millised on treenerite ja mänedžeride valikud olukorras, kus võtta on rohkem kui meeskonda mahub. See kõik ootab mind ees jälle paari nädala pärast, kui maailma tugevamad hokiriigid asuvad Soomes selgitama maailmameistrit. Aga mis oleks, kui teeksime sarnase mõttemängu läbi Eesti koondisega, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Kristjan Kalkun oma arvamusloos.
11.04.22 ARVAMUS ... Euroopalikus mõtte- ja keeleruumis on teatud olukordade kirjeldamisel kasutatud sageli kristliku taustaga kõnekujundit "rahvaste paabel". See iseloomustab paika, kus on koos väga palju eri kultuuridest pärit ja erinevaid keeli rääkivaid inimesi. Kui mõtlen Eesti jäähokikoondise peale, ka meie noortekoondistele, siis joonistub välja sellele kujundile vastav etniliselt kirev pilt, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Kristjan Kalkun oma arvamusloos.
21.03.22 ARVAMUS ... Ma usun, et Eesti filmiklassika varasalve üks pärlitest, Juhan Smuuli monoloogi "Suvitajad" ainetel Sulev Nõmmiku lavastatud "Siin me oleme!" on meile kõigile tuttav ja armastatud. Selles komöödiafilmis kõlab helilooja Ülo Vinteri muusika, mis on kinnistunud enamikue meie teadvusse, samuti Eesti kultuurilukku. Sealt meenusid mulle ühtäkki Ardi Liivese kirjutatud read, mida esitab filmis näitleja Ervin Abel. Teate ju küll, kas ei pane mitte kaasa ümisema: "Kas vana arm ka roostetab? Ei ta roosteta ...", kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Kristjan Kalkun.
07.03.22 ARVAMUS ... Sport ja poliitika peaksid seisma lahus, armastatakse ikka ja jälle öelda. Viimase aja Ukraina sündmuste valguses leiab kinnitust, et see on üks kulunud ütlemine, täpsemalt illusioon, millel pole päriseluga midagi ühist. Tegelikkus on teistsugune, on selline olnud ju varemgi. Pole mõtet ennast petta!
24.02.22 ARVAMUS ... Täna me mõtleme Eestist, Ukrainast ja... väärtustest. Sellest, mis meil on, millega me harjunud oleme ja mida me ehk igapäevaselt enam hinnatagi ei oska, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Tarmo Tiisler.
21.02.22 ARVAMUS ... Olümpia harta propageerib poliitilist neutraalsust ja seisab vastu igasugusele spordi või sportlaste poliitilisele või kaubanduslikule ärakasutamisele. Aga sport on ja jääb alati poliitiliseks. Just tippsporti kasutatakse selleks, et näidata rahvuse ja riigi võimsust, edukust ja üleolekut, leiab Külli Taro Vikerraadio päevakommentaaris.
21.02.22 OM2022 ... Soome on lõpuks jäähoki olümpiavõitja! Kui kaua võtab selleni jõudmine aega? Arvutasin mõttes ja vastan, et Soome-suguse ligi 5-miljonilise rahvaarvuga riigi näitel läheb umbes pool sajandit. Meistriks ei sünnita, meistriks kasvatakse. Töökuse ja kannatlikkusega, eksimiste ja vigadest õppimise kaudu, põlvkond-põlvkonna järel, neelates teel alla häbi ja valusaid kaotusi, harva rõõmustades, aga usku mitte kaotades, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Kristjan Kalkun.
14.02.22 OM2022 ... Kui vaadelda jäähoki olümpiaturniiri nagu pooleteise nädala pikkust teatrietendust mõnede vaheaegadega puhkepäevade näol, siis avamäng on kõlanud ja esimene vaatus on nähtud, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Kristjan Kalkun oma arvamusloos.
01.02.22 OM2022 ... On teil üldse meeles, et pool aastat tagasi toimunud Tokyo suveolümpia oli ka koroonaolümpia? Null publikut, maskidega intervjuud ja see tihti jutuks olnud maagiline 15 minutit poes käimiseks. Ega vist väga ei mäletagi enam, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Tarmo Tiisler Pekingi OM-i eelses arvamusloos.
31.01.22 ARVAMUS ... Kaks ja pool nädalat kestvad olümpiamängud on neli aastat vältava teekonna ehk ühe olümpiatsükli pidulik lõpp. See teekond tähendab traditsiooniliselt mängudele kvalifitseerumist, oma parima vormi saavutamist ja selle olümpial realiseerimist. Praegu tuleb aga olümpiaunistuse püüdmisel läbida lisakvalifikatsioon ehk pääseda koroonaviirusest, kirjutab ERR-i spordireporter Johannes Vedru.
27.12.21 ARVAMUS ... Treenerite eetilised piirid on kitsamad kui seadustest tulenevad piirangud. Kindlad piirid on kaitseks nii treenerile kui ka õpilasele, vältimaks "sõna sõna vastu" olukordi, kirjutab Ott Oja.
15.11.21 ARVAMUS ... Eesti on talispordimaa. Vähemalt nii tahame arvata. Paraku ei ole jäähoki alati esimene spordiala, mis selle märksõnaga seostub. See on aga üks põhjustest, miks oma naabritele selles spordis alla jääme, kirjutab Rauno Parras.
24.09.21 ARVAMUS ... Märt Roosna märgib oma võrkpalliraamatus: "Võib-olla ongi nii, et vigadest saad aru varem, headest külgedest alles hiljem." Lugedes mitmeid kriitilisi kokkuvõtteid ja viiteid hiljuti lõppenud võrkpalli EM-finaalturniiri kohta, sunnib see mindki klaviatuuri taha istuma ning spordispetsialistina vaatama kaugemale, pigem heast küljest, kirjutab Elina Kivinukk.
20.08.21 ARVAMUS ... Kui Erika Salumäe võitis 1992. aasta Barcelona olümpial taasiseseisvunud Eestile sinimustvalge olümpiakulla, oli Tokyos samaga hakkama saanud Katrina Lehise sünnini jäänud veidi üle kahe aasta. Kahe olümpiakulla vahele (tegelikult terve taasiseseisvusperioodi sisse) jääb lugematu hulk sündmusi, mida erinevate põlvkondade inimesed mäletavad erinevalt, aga mis Eesti spordimütoloogias on kindlal kohal, kirjutab ERR-i spordireporter Tarmo Tiisler.
11.08.21 ARVAMUS ... FC Levadia Maarjamäe jalgpallihalli rajamine on takerdunud, aga riik peaks näitama üles heaperemehelikku suhtumist ning pakkuma halli rajamiseks välja alternatiivse asupaiga, mitte suunama kogu tähelepanu kehtestatud detailplaneeringu nurjamisele, kirjutab FC Levadia juhatuse liige Sergei Hohlov-Simson.
02.08.21 OM2020 ... Tokyo olümpiamängude korvpalliturniir on suuremate üllatusteta jõudnud veerandfinaali. Jah, USA kaotus avapäeval Prantsusmaale polnud üllatus, kui arvestada olümpiaeelseid sõpruskohtumisi, kus kaotati lausa kaks mängu. Kas USA polegi turniiri favoriit? Ikka on, kirjutab ERR-i olümpiakorrespondent Maxim Tuul olümpiablogis.
29.07.21 OM2020 ... Nad on erilised. Kõik meie olümpiavõitjad on erilised.
26.07.21 ARVAMUS ... Igaühel on oma olümpiaemotsioon. See näitab, et mängude traditsioon elab, seal sünnib palju uusi lugusid, mis jäävad elama põlvkondade kaupa. Selleks mänge korraldataksegi, nendib Raul Rebane Vikerraadio päevakommentaaris.
16.07.21 ARVAMUS ... Tippsporti ilma tahteta ei eksisteeri, need ei kuulu samasse ruumi. Nii ütles mulle uue saatesarja "Võidu nimel" intervjuus meie läbi aegade üks paremaid triatleete Marko Albert. Mulle paistab, et see mõte on universaalsem – omane inimeste universumile ja meie kõigi elule, arutleb ERR-i sporditoimetaja Kristjan Kalkun.
19.05.21 ARVAMUS ... Kas olete mõelnud kunagi sellele, milleks inimkeha on võimeline? Kui nauditav on ennast tunnetada oma kehas ja liikumises, eriti kui selles on teatav kergus, plastilisus, mingisugune lennukus koos teadmisega, et ma suudan, ma jõuan, ma tahan veel, ma lähen jälle, arutleb ERR-i sporditoimetaja Kristjan Kalkun.
13.05.21 LASKESUUSATAMINE ... Ajal, kui erinevad rahvuskoondised on juba alustanud olümpiahooaja esimesi treeninglaagreid, saab ka Eesti laskesuusatamise koondis asuda lõpuks ühiselt asja kallale. ERR-i laskesuusatamise kommentaator Alvar Tiisler hindab oma kommentaaris Fjodor Svoboda palkamist praeguses ajas jackpotiks.
06.05.21 ARVAMUS ... Täna 30 aastat tagasi krooniti Tallinna Kalev viimase meeskonnana Nõukogude Liidu korvpallimeistriks. Toonast kooslust ning ajastu vaimu meenutab ERR-i spordiajakirjanik Tarmo Tiisler.
28.04.21 ARVAMUS ... Avalik ruum on halastamatu. Oma suhtumistes. Ootustes. Kes on sellega kokku puutunud, need teavad. Kelle töö köidab suuremate inimhulkade tähelepanu, teavad kõik ja on sellega harjunud. Kitsamalt siinkohal tippsportlased, ka kohtunikud. Või need, kes võistlusi kommenteerivad. Kõik need, kes ei ole spordi juures anonüümsed, vaid oma tegevuses nimelised. Nende puhul on võimalik kujundada isiklik suhe, meelsus, kirjutab ERR-i sporditoimetaja Kristjan Kalkun.
26.04.21 ARVAMUS ... Teenekas raadioajakirjanik Tiit Karuks võttis "Spordipühapäeva" kuukommentaaris kokku aprilli spordisündmused, meenutades kuu keskel lahkunud legendaarset spordiajakirjanikku ja kergejõustikustatistikut Erlend Teemäge, lisaks arutles ta jalgpalli Superliiga teemadel.
22.04.21 ARVAMUS ... Oletame, et Euroopa jalgpalli Superliiga idee oleks läbi läinud. Lihtsalt mängime sellist mõttemängu, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Tarmo Tiisler palju vastukaja pälvinud jalgpalli Superliigast.
16.04.21 ARVAMUS ... Erinevate osapoolte ja kogemuste kokkuviimine toob spordivaldkonda muutust ja spordirahval tuleb tunnistada, et on palju teemasid, millega oma jõududega toime ei tulda, kirjutab Elina Kivinukk.
29.03.21 ARVAMUS ... Teenekas raadioajakirjanik Tiit Karuks võttis "Spordipühapäeva" kuukommentaaris kokku märtsi spordisündmused, keskendudes peamiselt Tokyo olümpiale ja jalgpallikoondise MM-valikmängudele, aga ka spordis lahvatanud ahistamisskandaalidele.
14.03.21 ARVAMUS ... Netflixi dokumentaalfilm Brasiilia jalgpallilegendist Pele on tehtud ilmselt meiesugustele, kelle jalkapilt kujunes välja enne, kui Mart Poom läks Premier League'i või Ole Gunnar Solskjaer lõi sama kümnendi lõpul ühe kuulsa värava, kirjutab ERR-i spordiajakirjanik Tarmo Tiisler "Pele" arvustuses.