Tammjärv: veredoping sai alguse aastal 2016 jutuajamisest Mati Alaveriga

Anti Saarepuu ja Karel Tammjärv pressikonverentsil
Anti Saarepuu ja Karel Tammjärv pressikonverentsil Autor/allikas: Delfi Facebook live

Austrias Seefeldis dopinguga vahele jäänud Eesti suusataja Karel Tammjärv ütles reedel pressikonverentsil, et dopingutarvitamine sai alguse 2016. aastal, kui jutuajamisel Mati Alaveriga pakkus viimane kontakti Saksa arstiga, kes taolisi asju korraldab. Asjast oli teadlik ka Andrus Veerpalu.

"2016.aasta suve teises pooles oli mul jutuajamine Mati Alaveriga, kes ütles, et tal on kontakt. Et Saksamaal on üks arst, kes selliseid asju korraldab. Võtsin vastu otsuse, et tahan saada abi veredopingu näol," tunnistas Karel Tammjärv. 

Edasi kirjeldas Tammjärv, kuidas ta veredopingut viimased kolm aastat kasutas.

"Esimest korda 2016 suve lõpus võtsime verd välja ning Lahti MM-il (2017. aasta talvel) panime tagasi sisse. See ei toonud edu, sest olin haige. Edasi juba rohkematel võistlustel - enne võistlust veri sisse ja veri välja, nii ei jää märke," kirjeldas Tammjärv.

Pressikonverentsil, kus treener Anti Saarepuu kohati nutma puhkes, kirjeldas Tammjärv, et ta märkas Seefeldis küll arvatavaid dopingukütte, inimesi, kes teda jälgisid ja temast pilti tegid. "Mainisin seda Saksa arstile, kes arvas, et see on paranoia. Tegelikult meid jälgiti ja korraldati reid."

Tammjärv: Andrus Veerpalu oli dopingutarvitamisega kursis

Dopingutarvitamisest teadis Karel Tammjärve sõnul nii Andreas kui ka Andrus Veerpalu, treener Saarepuu enne selle nädala skandaali lahvatamist mitte.

Tammjärv ütles pressikonverentsil, et tema jaoks oli asja avalikuks tulek hea, kuid tunnistas, et väga raske on sellest rääkida treeneri, tiimikaaslaste, toetajate ning ema ja vanaemaga. Lisaks kõigi teiste inimestega, kes lootsid, et Eesti suusatamine on tõusuteel. Enda sõnul olevat ta lootnud, et tema parematest tulemustest tekivad võimalused Eesti spordile ja suusatamisele.

Tammjärv rääkis enne pressikonverentsi ka Mati Alaveriga, kes olevat öelnud vaid, et ootab nüüd ajakirjanike küsimusi. Tammjärv kinnitas seejärel veelkord, et rohkem ei olnud dopingutarvitamisest keegi teadlik.

Politseiga tegi Tammjärv koostööd algusest peale. "Ma hakkasin neile rääkima, sest ma tahtsin rääkida ja mulle esitatud info põhjal jäi mulje, et keegi ei saa mind aidata," rääkis Tammjärv. "Hiljem tuli kaitsja ja ütles, et lõpeta rääkimine. Arutame seda asja enne. Peale seda oli selge, et teine pool oli samuti suu avanud ja enam ei olnud vahet. Meie jutud klappisid."

Tammjärve sõnul liitus Andreas Veerpalu programmiga hiljem, kuid dopingutarvitamise teemadel suhtlesid nad harva. Pigem suhtlesid nad kui võistkonnakaaslased. Poltoraniniga ei ole Tammjärv kokku puutunud.

Dopingut ostis Tammjärv aga isiklike sponsorrahade eest. Ülejäänud koondisest eraldi elamine oli seotud dopingutarvitamise skeemiga, et tiimikaaslased midagi ei aimaks. "Kasutasin väiksemaid ja suuremaid valesid, miks mul on vaja olla teises kohas," lisas Tammjärv.

Tammjärv lisas, et ta kindlasti kahetseb juhtunut ning mõtles aegajalt dopingutarvitamisest loobuda. "Ma ei suuda hoomata praegu, kui palju see suusatamisele kahju teeb. Ma ei taha seda mõtet ketrama hakata. Mul ei ole mõtet ette rutata, et mis saama hakkab," vastas Tammjärv küsimusele, et kas ta aimab, kui palju kahju dopinguskandaal suusatamisele toob.

Oma lähedasi ei tahaks Tammjärv sellesse loosse segada, eriti ema ja isa, kuna nemad on kõige ausamad inimesed, keda ta teab. "Nemad ei ole selles kuidagi süüdi," ütles Tammjärv.

Dopingutarvitamise peale hakkas Tammjärv mõtlema seepärast, et noorte klassides oli ta võidu sõitnud samade meestega, kes heitlesid eliitklassis medalite nimel. "Ma mõtlesin, et saan nendega samale tasemele," tunnistas Tammjärv. "Vere välja võtmised ja sisestamised toimusid Frankfurdis ja Berliinis kevad-suvisel perioodil." Võistlustele tuli dopinguarst koos kaastöötajatega ise kohale, kuna meesterahvas ise igale poole ei jõudnud. Tammjärv lisas, et kogu selle perioodi jooksul suhtles ta ka Mati Alaveriga tihedamalt, kuigi viimase aasta jooksul vähem. "Arst oma professionaalsusega andis mõista, et niimoodi need asjad käivad ja varianti, et vahele jääd, ei ole."

Saarepuu: Veerpalud lahkusid hotellist

Enne, kui pressikonverentsil sai sõna Tammjärv, tegi avalduse treener Anti Saarepuu, kes ütles, et mõlemad sportlased, Karel Tammjärv ja Andreas Veerpalu, on talle kinnitanud, et nad on süüdi. Silmanähtavalt löödud Saarepuu ütles, et tema jaoks on viimase 48 tunni jooksul toimunu šokk ja seda on võimatu sõnadesse panna. Kui Tammjärv istus treeneri kõrval, siis Veerpalu kohta ütles Saarepuu, et Andreas Veerpalu lahkus temale teadmata hotellist koos Andrus Veerpaluga.

"Mina nende käitumist heaks ei kiida. See on nende otsus ja minu selja taga tehtud otsus." Saarepuu ütles veel, et selles hotellis, kus elas kogu koondis peale Tammjärve ja Veerpalu, pole keegi käinud läbiotsimisi tegemas ega küsimusi esitamas, ka treeneri endaga pole keegi politseist ühendust võtnud. Ta lisas ka, et on küll Eesti koondise ja Team Haanja vastutav treener, aga selle sündmuse eest ta ei saa ja ta süda ei luba vastutust võtta.

Saarepuu lisas veel, et tema meelest tundus Tammjärve areng täiesti normaalne ja seepärast ei osanud ta midagi kahtlustada. "Heal päeval ta sõitiski sinna 10 ja 20 vahele. Tundus, et see on kõikide asjade hea kokkulangemine ning kogu tiim hooldemeestega rõõmustas, et vähemalt keegi sõidab. Kõigi jaoks oli see suur šokk ja minu jaoks kõige suurem. Ma ei tea, kuidas ma selle üldse suudan ära seedida," rääkis Saarepuu. "Koondise treener olen ma formaalselt olnud, Team Haanja treenimine on mu põhitöö. Ma kaitsen neid sportlasi, kellega ma koostööd teen. Raido (Ränkeli) ja Marko (Kilbiga) ma jätkan koostöö tegemist. Ma lihtsalt ei võta seda dopingujuhtumit enda vastutada. Kui suusaliit näeb seda nii, siis on see nende otsus, aga mina ei võta vastutust."

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: