Anti Saarepuu: ma ei tea, kas suudaksin Alaveriga rääkida

Eesti suusakoondise peatreeneri Anti Saarepuu sõnul tuli Algo Kärbi ülestunnistus dopingu tarvitamisest tema jaoks üllatusena, kuid mitte niivõrd suure šokina kui Andreas Veerpalu ja Karel Tammjärve arreteerimine Seefeldi MM-il. Endises juhendajas Mati Alaveris on Saarepuu pettunud.

Kuidas teie kommenteerite seda avaldust, mille Algo Kärp eile tegi?

Eks see oli ka šokk, aga see ei olnud enam nii suur šokk nagu seda oli Kareli ja Andrease kinnivõtmine Seefeldi MM-il. Eks ta oli raske: ma olin Varssavi lennujaamas, kui Algo ütles, et ta tuleb sellega välja. Ma ei ole saanud Algoga väga palju rääkida, ma alles lähipäevil saan temaga kokku, et [uurida] kuidas see täpselt kõik oli.

Nüüd on jäänud mõned päeva settimiseks – kuidas see sulle endale tundub, kas on keegi veel?

Meie tiimist ei ole kindlasti rohkem kedagi. Seda ma võin öelda. Tegime ka täna poiste poolt pressile teate: Raido Ränkel, Marko Kilp, Alvar Johannes Alev, Kaarel Kasper Kõrge ja Karl Erik Rabakukk – nemad ei ole mitte kuidagi sellega seotud ja see on kurb, et me kõik teised kannatame.

Alaver on siin kahe päeva jooksul seda teemat korduvalt kommenteerinud, ta on olnud väga napisõnaline. Mida jätab Mati Alaver meile ütlemata, millest ta ei räägi?

Ma arvan, et seda on mul ka raske öelda. See selgub kindlasti lähiajal, mida ja kas ta on jätnud ütlemata. Kindlasti kõik see on väga raske ja ma olen Matis pettunud. Nagu ma olen ka öelnud, ma ei tea kas ma suudan temaga rääkida, kuigi ma väga tahaks.

Kas te olete peale seda temaga rääkinud?

Me ei ole peale seda rääkinud. Teine pool ongi, et Mati on Eesti suusatamisse nii palju andnud. See on väga halb mis ta on [praegu] teinud, aga ta on minule ka olnud autoriteet. Ma olen väga palju teadmisi spordi kohta saanud Matilt ja seda ma ei saa alahinnata, ükstapuha, kui halvasti on inimene käitunud. Seda ma ei saa alahinnata.

Kas Alaver on proovinud teiega ühendust võtta?

Ei ole.

Kui teie kõik olite veel tema õpilased, kui palju tuli doping jutuks?

Meil ei tulnud. Seda on viimastel päevadel palju küsitud. Ma olin ka ju samal ajal nii-öelda sportlane, aga kõik minu tulemused – Torino [2006. aasta olümpiamängude] kaheksas, Libereci 2009. [aasta MM-i] ja 2005. aasta Oberstforfi MM – on sada protsenti puhtad. Ma olen puhas.

Praegu on ikkagi väga selge, et Alaver annab täpselt nii palju infot, kui saame tema käest küsida. Kas on veel midagi, mis võiks veel tulla?

Ma olen nii palju mõelnud. Eile jõudsin koju ja sain esimest korda natukenegi rohkem magada, muidu oli nelja ööpäeva peale võib-olla kümme unetundi. Neid mõtteid on väga palju olnud ja see väsimus on tohutu. Eks ma ikka olen otsinud, mõelnud, et kuidas seda ei olnud näha, kas midagi toimus või ei toimunud. Nüüd kui on kolm poissi, siis ei ole mina midagi märganud, et oleks viitanud sellele, et sellist asja tehti. Nagu ma ütlesin ka varem, siis ma ei olnud isegi mõelnud sellest dopinguteemast rääkida. Ma olen mõelnud, et meie tiim on sada protsenti puhas. Mul ei ole tulnud pähe sportlastega sel teemal rääkida.

Kas ühel hetkel, kui tulemused läksid paremaks, ei tekkinud seda kahtlust, et kuidas nii?

Karel on väikse arengu teinud, aga see ei ole selline, et hüppaks 40. kohalt esikümnesse. Seda ei ole juhtunud. Need on olnud järk-järgult läinud paremaks. See tundub minule kui treenerile täiesti normaalse sportlase arenguna.

Räägime Andrus Veerpalust ka natuke. Kas tema on jätkuvalt Eestist ära või on ta tagasi?

Mul ei ole ühtegi kinnitust selle kohta, aga ma arvan, et ta on perega kodus.

Andreas Veerpalu on senini hoidnud eemale selle teema kommenteerimisest. Mis teie soovitus temale oleks?

Eks Andreas tuleb kindlasti kunagi välja, nagu ka ema Angela ütles. Soovitus oleks, et mida varem seda parem.

Kas teie olete Andreasega suhelnud?

Ei ole suhelnud. Ma ei ole isegi helistanud Andreasele. Andrease treener on Andrus ja Andrus ise tegeleb sellega. Ma näen, et Angela saab selle kõige suurema hoobi ja mul on Angelast väga kahju.

Mis teie soovitus Andreasele oleks praeguses olukorras?

Eks ikka oleks hea, kui ta tuleks ja selgitaks oma olukorda. Ta peab ise oma aja võtma, mina ei saa kedagi sundida.

Mis Team Haanjast edasi saab? Teie koduleht on suletud ja Facebookist me uut infot ei leia.

Väga raske on öelda, mis Team Haanjast saab. Ma arvan 99%, et Team Haanja ei jätka kuidagi. Enamus meie toetajaid on ka öelnud, et nad ei jätka tippspordi toetamist.

Mis saab Anti Saarepuust?

Anti Saarepuust ka hetkel ei tea, mis saab. Muidugi ma olen hingega kogu elu suusatamise juures olnud – oma tervise sinna pannud ja rohkemgi veel. Sport ja suusatamine on mu elu, aga kui eile mu oma lapsed ütlesid mulle, et "issi ära enam tee seda," siis meie jaoks on ka seda jama liiga palju. See on mind kõvasti mõtlema pannud. Muidugi, Marko [Kilbi] ja Raidoga [Ränkel] tahaks ma täiega edasi minna, aga kas see on võimalik – ma ei tea.

Kes selle jama päeva lõpuks ikkagi kokku keeras?

Eks sportlased ju vastutavad oma tegude eest. Sportlane teeb selle otsuse. Nagu Karel ütles, siis tema tegi selle otsuse. Väga kurb, et see on nii. Ma tahaksin veelkord Kareli ja Algoga rääkida, et jõuda [selguseni], mis see ajend oli, et selline risk võtta.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: