Sõõrumaa: olen Alaveris ja Veerpalus pettunud

Urmas Sõõrumaa
Urmas Sõõrumaa Autor/allikas: ERR

Eesti Olümpiakomitee (EOK) president Urmas Sõõrumaa ütles, et Eesti sportlaste dopinguskandaal tekitab temas arusaamatust ja šokki, sest ta on treener Mati Alaverist seni lugu pidanud, nüüd aga tunneb tema ja Andrus Veerpalu suhtes pettumust.

Täna hommikul meediale antud kommentaaris kiitsite Mati Alaveri, et ta aitas Eesti suusatajatel kiiremini vabadusse pääseda. Karel Tammjärv ütles aga intervjuus, et just Mati Alaver pakkus talle võimalust dopingut kasutada. Millisel seisukohal te nüüd olete?

Küsimuse püstitus on juba natuke imelik, et ma kiitsin. Ma lihtsalt informeerisin, et ta aitas seda teha. Ma olen samal seisukohal nagu olen kogu aeg olnud, ainult nüüd on see fakt selge, et meie sportlased on kasutanud dopingut, on olnud ebaausad teiste sportalste suhtes.

Mis seisukohal te siis olete?

Ma olen täpselt sellisel seisukohal nagu ennegi, kõik tuleb vastavates juriidilistes instantsides läbi arutada ja vastavad karistused järgnevad sellele.

Kuidas kommenteerite seda fakti, et just Mati Alaver selle ettepaneku sportlastele tegi?

Seda on ausalt öeldes natuke minu peas ka natuke arusaamatus, sellepärast, et ma olen Mati Alaverist kui väga sõnakast ja teotahtelisest mehest arvanud teistmoodi. Eks see on meie kõigi jaoks natukene šokk. Aga nagu mul üks hea sõber armastab öelda, et jumal on küll õiglane, kuid kahjuks aeglane. Vahel on kiirem, vahel on aeglasem.

Anti Saarepuu väidab, et ta ei teadnud midagi. Kas teie hinnangul peaks ta oma kohal jätkama?

See on eelkõige suusaliidu küsimus ja me istume kindlasti suusaliiduga maha ja hakkame arutama, mis siis edasi.

Andrus ja Andreas Veerpalu lahkusid Anti Saarepuu teadmata enne pressikonverentsi salaja hotellist. Kuidas sellist käitumist kommenteerida? Karel Tammjärv tuli kaamera ette, nemad mitte.

Oskad sa sinna inimese sisse vaadata, eks inimestel on ju kõigil valus. Osa inimesi ju rasketel hetkedel lahkuvad elust, osa saab sellega paremini hakkama. Antud juhul nemad osutusid nõrgemateks. Ja mul on Karel Tammjärve üle hea meel, selline siiras suhtlemine ja hingelt ära ütlemine on kindlasti parem nii talle kui kõigile teistele ja need, kes enda hinges seda peidavad, neil on raskem.

Andrus Veerpalul on hüved, mis kaasnevad olümpiavõitjale. Kui tema jääb treenerina süüdi, kuidas see mõjutab neid hüvesid? Või ei juhtu midagi?

Loomulikult see mõjutab kõiki, mõjutab kogu elu ja tema nahas ei kujuta üldse olla, et selline sangar selliselt ära põleb, see, ma arvan, puudutab iga eestlase hinge ja kutsub isegi kaasa tundma. Teate, inimesed teevad ikka ju asju, mis on neile endale ja vahel teistele kahjulikud ja kõik ei osutu nii tugevateks, tee, mis saa tahad.

Millisse valgusesse seab see Veerpalu enda dopinguskandaali?

Kindlasti, küsitavusi ju tekib takkajärele, aga meil on endal 5. kuupäeval täitevkomitee ja siis me arutame neid asju kõiki veel läbi. Karistada saab ju selle eest, mis on olnud.

Millise mainekahju on see teinud Eesti suusaspordile ja spordile üldiselt?

Ma arvan, et Eesti spordile tervikuna ei ole olulist mainekahjut tehtud, sest nii meie dopingusüsteem kui ka kogu meie organisatsiooni toimimine on aus, läbipaistev ja arusaadav. Patuseid leidub ka mujal maailmas ja ka meil ja need patused jäävad vahele. Loomulikult, meie suusasport, meie kuninglik ala on ju pikka aega olnud nutuses seisus. Neil on küll nüüd veel raskem maailma areenil teistele silma vaadata.

Lõpetuseks, milliseid tundeid on kogu see dopinguskandaal teis tekitanud?

Natukene pettumust sellistes meestes nagu Mati Alaver ja Andrus Veerpalu. Sportlane on sportlane, tihtipeale jääb ju kooliharidus lünklikuks ja tea, paljukest seda oma mõtlemistki on ja nii edasi, aga Alaverist ma olen lugu pidanud kui väga põhimõttekindlast, sõnakast mehest. Ja veel sellises olukorras, kus hõng oli üleval mitmeid aastaid tagasi, niimoodi uuesti libastuda, siis ütleme, et kõiki asju, tuleb välja, et on võimalik juhtuda.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: