Dopinguajakirjanik Seefeldi skandaalist: aitasime uurijad õigetele jälgedele

Austria politsei korraldas veebruari lõpus Seefeldis mitmes kohas läbiotsimised.
Austria politsei korraldas veebruari lõpus Seefeldis mitmes kohas läbiotsimised. Autor/allikas: www.imago-images.de/Scanpix

Norra Antidoping korraldas neljapäeval seminari nimega "Mis juhtus Seefeldis?", kus osales ka mitmeid dopinguteemalisi paljastusi teinud Saksa ringhäälingu ARD uuriv ajakirjanik Hajo Seppelt. Sakslane avaldas, et ka Eestit puudutanud skandaali puhkemises oli temalgi oma osa.

Seppelti ettekannet oli kuulama tulnud täismaja. Mäletatavasti algatas Müncheni prokuratuur uurimise "vilepuhuja" Johannes Dürrilt saadud teabe alusel. Austria suusataja rääkis jaanuaris ARD-s linastunud teledokumentaalis "Ahnus kulla pärast - tee dopingulõksu" dopingu kasutamise praktikast kaasaegses tippspordis.

Seppelt tunnistas nüüd, et oli filmi tehes pisut skeptiline ja seetõttu otsustas ta kogu materjali ametivõimudele edastada.

"Aitasime uurijad õigetele jälgedele, ütleme nii," rääkis Seppelt. "Kogu asi sai alguse plaanist teha dokumentaalfilm, aga lõpuks kasvas sellest välja Lääne-Euroopa üks suurimaid dopinguskandaale."

Dürr rääkis dokumentaalis justkui minevikus toime pandud pattudest, aga nüüdseks on teada, et intervjuud andes tegeles Dürr endiselt veredopinguga. "See kõlab peaaegu uskumatuna, et mees, kes räägib meile dopingutarvitamisest, tegeleb tegelikult ise samal ajal nende asjadega edasi," nentis Seppelt. "Aga osadel sportlastel on oskus enda aju justkui kaheks jagada ja seetõttu pole neil mingit probleemi telekaamerate ees valetada."

Seefeldi dopinguskandaal lahvatas 27. veebruaril, kui Seppelt avaldas sotsiaalmeedias esmalt, et suusaalade MM-i linnakeses korraldati mitmes kohas dopinguga seotud läbiotsimised. Päeva jooksul arreteeriti Seefeldis ja Saksamaal Erfurdis kokku üheksa inimest, neist viis olid sportlased: eestlased Karel Tammjärv ja Andreas Veerpalu, kasahh Aleksei Poltoranin ning austerlased Max Hauke ja Dominik Baldauf. Eelmisel nädalal ütles Müncheni prokuratuur, et skandaali on segatud vähemalt 21 sportlast kaheksast Euroopa riigist.

Lisaks veebruari lõpus Seefeldis vahistatutele on praeguseks teada veel neli nime: vilepuhuja Dürr, meedia vahendusel veredopingu tarvitamist tunnistanud Algo Kärp ning Austria jalgratturid Georg Preidler ja Stefan Denifl.

56-aastane Seppelt on maailma üks tuntum dopinguajakirjanik. 20 aasta jooksul on ta paljastanud ohtralt spordipetiseid, alates kurikuulsast Ida-Saksa süsteemist kuni Vene riikliku dopinguprogrammini.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: