Mati Alaveri õpilane Piret Niglas kardab, et temaga võidi teha inimkatseid

Piret Niglas 2001. aastal Otepääl.
Piret Niglas 2001. aastal Otepääl. Autor/allikas: Ants Liigus/Pärnu Postimees/Scanpix

Paarikümne aasta tagune Eesti parim naissuusataja, kümme aastat treener Mati Alaveri juhendamisel naistekoondises suusatanud Piret Niglas (50) kardab, et temaga võidi teha inimkatseid.

Aastatel 1985-1995 Eesti naiskoondisesse kuulunud Niglas rääkis Eesti Ekspressile, kuidas 1987. aasta märtsis süstiti talle nädal enne NSVL-i juunioride esivõistlusi Otepääl veeni kaudu midagi.

"Üks on kindel, mulle süstiti Essentiale Fortet – maksatugevdajat, seda müüakse ka praegu apteekides," rääkis ta.

Võistlustel oli ta heas hoos, aga edasi enam nii hästi ei läinud: tal tekkisid probleemid maksaga ning oma treeningpäeviku sissekannetes kirjutas ta haigusest ja peavalust.

1987. aasta suvel hakkas koondise juures töötama noor arst Vitali Bernatski, kes viis Niglase arsti juurde ja lasi teha vereanalüüsid, millest selgus, et Niglase maks oli mingi aine tõttu üles öelnud.

1988. aasta päevikust nähtub, et Niglasele süstiti südamepuudulikkuse korral kasutatavat ravimit neotooni, mida spordis peeti kasulikuks sprindis ja spurdis.

Mati Alaver tunnistas Ekspressile neotooni süstimist Piret Niglasele spordiarsti soovitusel, et taastumist kiirendada. "Et neotoon on uurimisfaasis, sellest spordiarstid ei rääkinud. Kindlasti ei tehtud P. Niglase peal mingeid inimkatseid," vastas ta ajalehele SMS-i teel.

Niglase sõnul ei teinud Alaver ise talle midagi - süstimisega tegeles meditsiinipersonal.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: