Maarja Värv Alaveri dopingusaagast: need jutud ei teki tühja koha pealt

Riigiprokuratuur saatis teisipäeval Harju maakohtusse kokkuleppemenetluses kriminaalasja, milles süüdistatakse 65-aastast endist Eesti meeste suusakoondise treenerit Mati Alaveri dopingu tarvitamisele kallutamises.

"Ega ma ise seda uudist lugenudki, mu sõbrad sotsiaalmeedias saatsid," rääkis ETV saatele "Ringvaade" Seefeldi MM-i ajal Eesti suusakoondise peatreeneriks olnud Anti Saarepuu. "Viimasel ajal olen üldse vaikset elu elanud ja sellest teemast ennast üldse eemal hoidnud. Mind see uudis väga ei mõjutanud ega puudutanud."

"Sellist nädalat, mis Seefeldis koha peal oli, ei soovi ma kellelegi," tunnistas Saarepuu. "Ja võib-olla veel paar nädalat - kuu [hiljem] kodus, kus oli palju helistajaid ja küsijaid. Pere ja lähedaste toetus on väga hästi mõjunud, uued väljakutsed Võrumaal on aidanud sellest üle saada. Ma ei tunne täna mingeid pingeid ega viha kellegi vastu, olen üritanud oma asja ajada ja oma tegemistega elus edasi minna."

Septembri lõpus liikus kuuldus, et dopinguskandaaliga seoses külastavad Eestit Rahvusvahelise Suusaliidu (FIS) uurijad ja GSI ehk rahvusvahelise spordi uurijad (Global Sports Investigations). "Mina olen korra käinud Eesti politseis ütlusi andmas. Küsiti Seefeldi kohta. Minuga ei ole siiamaani ühendust võtnud ei Austria ega Saksa politsei, rohkem ka siit Eesti poolt - ei Antidoping ega keegi teine - pole minuga ühendust võetud," kinnitas Saarepuu. "Mina olen rahulikult oma asja ajanud. Ma saan rahuliku südamega magada, nii palju kui mina teadsin, olen oma ütlused öelnud."

Kas Anti Saarepuu jaoks on see teema täiesti lõpetatud? "See oleneb sellest, mis karistused tulevad eelkõige Karel Tammjärvele. Mina olin tema isiklik treener, [sõltub], kas seal tuleb ka treenerile mingi karistus. Samas ei ole minu treenerilitsentsi peatatud ega sellel teemal minuga räägitud. Minu kaasatust seal ei ole, minu süda on rahul ja ma isegi ei mõtle selle peale."

Alaveri kriminaalmenetlus alustati karistusseadustiku paragrahv 195 järgi, mis näeb karistusena dopingu tarvitamisele korduvalt kallutamise eest ette rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistuse. "Mina ei ole kindlasti mingi kohtumõistja ega kellelegi karistuse jagaja. Seda selgitab menetlus ja uurimine, mina ei hakka siin midagi spekuleerima," sõnas Saarepuu. "Matiga ei ole ma alates Seefeldi MM-ist samamoodi suhelnud. Ma ei tunne kellegi vastu viha, las siis kohus otsustab, mis on õige."

Anti Saarepuu ja Karel Tammjärv pressikonverentsil Seefeldis. 

Kas sellel lõpmatul saagal ükskord lõpp ka paistab? "Ma arvan et ei paista veel," sõnas ERR-i spordiportaali vastutav toimetaja Maarja Värv. "See, et Mati Alaveri kaasus läks kohtusse, ei ole veel ju otseselt lõpp, sest me ei tea, mis sealt välja tuleb."

Mis see tegelikult tähendab? Kas "kindral", see mees, kes on kõiges süüdi, on nüüd käes? "Olen aru saanud, et sakslased ja austerlased on seda väga kõvasti uurinud, nemad jagasid seda materjali meie vastavate ametkondadega. Praegu on Alaverile süüdistus esitatud nelja enda hoolealuse dopingule kallutamises. Ma ei tea, kas nelja sportlase pealt kedagi "kindraliks" saab nimetada, võib-olla ei ole neil rohkem tõendusmaterjali."

Kui me hakkame ajaloos kaevama, kas räägime rohkematest sportlastest kui neli? "Paratamatult ei saa ma midagi sinna teha, et see kahtluseuss on," tõdes Värv. "Neid jutte on nii palju olnud. Neid jutte on olnud nii neid, mis on avaldatud kui neid, mis räägitakse tagatubades. Ma ei saa enam sinisilmselt mõelda, et need on meie tublid sportlased, meie tubli treener - need jutud ei teki ju tühja koha pealt."

"Sõltub, mis asitõendid on, aga millegipärast kahtlen, et Mati Alaver vangi läheb. Arvan, et ta saab tegutsemiskeelu ja rahatrahvi," sõnas Värv. "[Skandaali keskmes olevad Eesti suusatajad] on kõik oma karjääri lõpetanud, kas nad saavad ka mingi kriminaalkaristuse, ma ei oska öelda. Seefeldis kinni võetud Austria suusatajate kohta on tulnud info, et kriminaaluurimine, aga meie poiste kohta seda ei ole. Võib-olla siis ei tule ka."

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: