Eesti Antidopingu juhatuse liige: sportlaste aususega võib erisusi tulla

Eesti Antidopingu (EAD) juhatuse liikme Henn Vallimäe sõnul on dopinguga patustanute ausad ülestunnistused küll teretulnud, kuid toonitab, et täiendavast uurimisest nad ei pääse. Vastavalt Rahvusvahelise Dopinguagentuuri (WADA) reeglitele kuuluvad uurimise alla ka sportlaste taustajõud, sealhulgas treenerid.

Kas Algo Kärbi lisandumine dopinguga patustanute nimistusse uurimisprotsessi? "Kindlasti mõjutab. Kõigepealt mõjutab sellega, et ühe mehe võrra on juhtum suurem ja hakkab rahvusvahelises plaanis tekkima eestlaste ülekaal. Ega seal suusatamises palju enam järele ei jäägi."

"Tõsisemalt rääkides on erisus ka: kui kaks Eesti suusatajat on Rahvusvahelise Suusaliidu (FIS) uurimise all, siis Algo Kärbi uurimise ja menetlemise peab läbi viima Eesti Antidoping."

Kes ja millised karistused peaks antud juhtumi puhul määrama? "Erinevad institutsioonid võivad karistusi määrata. Neid ei tohi kindlasti määrata topelt, ehk siis mitut karistust ühe rikkumise eest."

Kuidas mõjutab uurimist meeste ülestunnistus? "Meie oleme selles mõttes veidi prokuröri rollis, selle hinnangu annab distsiplinaarkomisjon. Ma arvan, et see mõjutab kindlasti meeste endi elukäiku, et kuidas rasketel hetkedel hakkama saada. Ma tahaks ka teist poolt vaadata, et kas see ausus on lõpuni aus või vajalikult aus – siin võib veel erisusi tulla."

Uurimise alla kuuluvad ka treenerid ja ülejäänud personal. "WADA koodeks ütleb väga selgelt, et need on taustajõud, kelle osalust ja tegevusi peab uurima ja vajadusel sanktsioneerima."

Milliseid arenguid on nüüd oodata? "Kahetsusväärselt ei võta need otsused päevi või tunde aega, vaid rohkem. Ainuüksi sportlase poolse esimese selgituse tähtaeg on kümme päeva ja sealt siis minnakse edasi. Ma toonitan, et FIS on meie tegevusest teadlik ja võimalik et ka FIS ise võtab midagi ette, sest rahvusvahelise uurimisorbiidi alla sattunud sportlased koos oma taustajõududega võivad olla ka FIS-i orbiidis."

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: