EOK täitevkomitee soovitab Alaverilt ja Veerpalult treenerikutse ära võtta

{{1551785460000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Teisipäeval kogunes Eesti olümpiakomitee täitevkomitee, et arutada eelmisel nädalal Seefeldis puhkenud dopinguskandaaliga seonduvat. EOK täitevkomitee esitab EOK täiskogule ettepaneku vabastada Mati Alaver EOK täitevkomitee liikme kohalt ning tema ja Andrus Veerpalu ka EOK liikme staatusest. Lisaks antakse EOK treenerite kutsekomisjonile suunise mõlemalt isikult treenerikutse äravõtmiseks. Samuti võetakse neilt EOK teenetemärk.

"Eesti antidopingusüsteem töötab minu arust täiesti maailmatasemel, võib-olla on isegi parimate hulgas, aga, nagu näha, on ikkagi võimalused olemas," rääkis EOK president Urmas Sõõrumaa. "Et koputada inimese hinge peale, võimaldada tal võib-olla süsteemist väljaastumist, näiteks vihjetelefon, mis on paljudes muudes eluvaldkondades osutunud päris toimekaks ja kasulikuks."

Küsimusele, miks võetakse Veerpalult märgid ära, kui ta pole seni veel midagi öelnud, vastas Sõõrumaa: "Me poleks kulutanud täna üldse mitte nii palju aega, kui Andrus Veerpalu oleks kas siin või andnud varasemalt seletusi, oleks aidanud meid. See on väga kaalukas punkt. Meie maine on saanud väga kõvasti kahjustada ja ta ei ole teinud selleks mitte ühtegi sammu, et see nii ei ole. Vastupidi, ta on kadunud. Olen saanud tema telefoniga kätte, aga ma ei ole saanud temalt ühtegi kommentaari. Proovisin teda keelitada tulla ütlusi andma. Ta ütles, et ta ei ole valmis."

Praegused seadused võimaldavad kuni kolmeaastast vangistust dopingule õhutamise eest. Kelle pädevuses oleks paluda mingi menetlus algatada? "Kehtiv karistusseadustik näeb ette võimalust dopingule kallutamise puhul kas kuni üheaastast vangistust või kui on tegemist korduvrikkumisega, siis kuni kolmeaastast vangistust. See paragrahv käsitleb ainult kallutamist ehk vahendamist või dopingule kallutamist, see paragrahv ei käsitle dopinguainete kasutamist. Sellest ka meie viide avalduses," sõnas Hanno Pevkur. "Tuleb analüüsida, kas tänane karistusõigus on piisav või mitte. Kes saab avalduse esitada? Põhimõtteliselt võib kuriteoteate esitada prokuratuurile kes iganes. Kui vaatame hetkeolukorda, siis suusaliit on seda ka teinud, et prokuratuur uuriks, kas Mati Alaveri käitumises on kuriteotunnuseid või mitte. Meie tänane otsus puudutab eelkõige seda, kas olemasolev karistusõiguse raamistik on piisav või mitte. Meil on olnud suhtlus ka riigiprokuratuuriga, oleme neilt saanud väga esialgse hinnangu, aga ainult kehtiva õiguse raames. Kui minna kehtivat õigust muutma, siis see peab toimuma koostöös justiitsministeeriumiga."

Kui kaugele EOK tahab minna ajaloos tagasi, et tõde välja selgitada? "Praegusel juhul kõik sündmused on arenenud nii kiiresti, et see seisukoht, mis meil täna on, on see, mis ma ette lugesin," lausus Sõõrumaa. "Kuna meie pole uurimisorgan, meie käed on päris lühikesed, siis antud juhul me käsitlesime Eesti olümpiakomitee moraalset mainekahjustust. Ega meil tänagi ei ole tegelikult juriidilisi argumente."

EOK täitevkomitee avaldus:

Eelmisel nädalal avalikuks tulnud info ulatusliku dopinguvõrgustiku kohta, kuhu on olnud kaasatud ka Eesti murdmaasuusatamisega seotud isikud, oli jahmatav. Valemäng on vastuolus ausa spordi reeglitega, mida kalliks peame, ja valemänguritel spordis kohta pole. Mõistame resoluutselt hukka dopingu tarvitamise, dopingu tarvitamisele kaasa aitamise ning eestlaste osaluse selles.

Seda enam on väga kahetsusväärne, et EOK täitevkomitee liige on olnud seotud ausa mängu reeglite rikkumise ja dopinguga. Esitame EOK täiskogule ettepaneku vabastada Mati Alaver EOK täitevkomitee liikme kohalt ning tema ja Andrus Veerpalu ka EOK liikme staatusest. Anname EOK treenerite kutsekomisjonile suunise mõlemalt isikult treenerikutse äravõtmiseks. Samuti võtame neilt EOK teenetemärgi.

Usume, et aus tippsport on vaatamata üksikutele petturitele mitte üksnes võimalik, vaid ainus võimalus. Kinnitame, et tippsport tervikuna on puhas ning kuigi petturid saavutavad suure kõlapinna, on tegu üksikjuhtumitega ehk äärmusliku erandi, mitte reegliga. Avaldame siirast austust ja lugupidamist kõigile sportlastele, treeneritele ja spordiorganisatsioonidele, kes on ausad ning kannavad väärikalt spordi üllaid aluspõhimõtteid.

EOK täitevkomitee seisukohad on:

• EOK täitevkomitee teeb ettepaneku Justiitsministeeriumile ja Riigiprokuratuurile koostöös Eesti Olümpiakomiteega analüüsida ja vajadusel teha ettepanekud dopingurikkumistega seotud karistuste karmistamiseks. Eelkõige dopinguainete ja -meetodite vahendamise ning tahtliku dopingukasutamisega seotud teod.

• EOK Täitevkomitee teeb ettepaneku Kultuuriministeeriumile analüüsida Spordiseaduse muutmise vajadust dopingurikkumistega seotud tegudega.

• Suurendada toetusi Sihtasutusele Eesti Antidoping, laiendamaks oluliselt antidopingualast tegevust, eelkõige ennetustegevuseks ning täiendavate kontrollide lisamiseks.

Sõõrumaa ütles, et on Veerpaluga telefonitsi vestelnud, kuid ei saanud temalt ühtegi kommentaari. "Ta ütles, et ta ei ole valmis," sõnas Sõõrumaa.

Vaata ka ETV spordisaate lugu:

Taust:

Austria võimud pidasid kolmapäeval kinni Eesti murdmaasuusatajad Karel Tammjärve ja Andreas Veerpalu, kes tunnistasid veredopingu tarvitamise üles. Lisaks teatas eile õhtul Algo Kärp, et ka tema on minevikus veredopingut kasutanud.

Antud juhtumil viivad mitmed jäljed Eesti murdmaasuusatamise treeneri Mati Alaveri ja kahekordse olümpiavõitja Andrus Veerpaluni. Neist Alaver on tunnistanud, et jagas Tammjärvele ja Kärbile dopinguarst Mark Schmidti kontakti. Andrus Veerpalu pole pärast skandaali puhkemist kommentaare jaganud.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: