Kristjan Port: doping on suusatamises olnud pikaaegne ja laialdane probleem

Foto: Jaanus Lensment/Scanpix

Austrias on dopingukahtluse tõttu vahi alla võetud kaks Eesti murdmaasuusatajat. Aktuaalsele Kaamerale andis dopinguteemadel intervjuu Eesti Antidopingu nõukogu liige Kristjan Port.

"Ma ei tea, kas nad vahele jäid, aga suures pildis näeme, et tegemist on politseioperatsiooniga, kus võeti kinni viis sportlast, sealhulgas ka Eesti sportlased. Arvestades kontekstiga, siis tegemist ei ole tunnistajatega, vaid kellegagi, keda süüdistatakse," ütles Kristjan Port intervjuus Aktuaalsele Kaamerale.

"Süstal veenis ei jäta üldiselt tõlgendamisruumi. Teisest küljest peab vaatama, mida tähendab, et reid toimus Austrias ja Saksamaal. Meie õigusruumis antidoping ei ole kriminaliseeritud, seal on. Milliseid süüdistusi esitatakse keelatud meetodeid kasutades on üks tegu, aga millist kuritegu seal on sooritatud, selle kohta ei ole avalikku infot antud. Välja arvatud see, et tegemist on organiseeritud kuritegevusega," jätkas Port.

"Veredopingu idee on selles, et sportlane üritades oma hapnikutranspordivõimet paranda võtab mingil treeningperioodil osa verest välja, treenib ja siis enne võistlusi lisab selle oma vereringesse tagasi," kirjeldab Port. "Selle tulemusena suudetakse rohkem hapnikku lihastesse transportida ja seeläbi sooritusvõimet parandada. Tegemist on ohtliku protseduuriga ja ka varasemast ajast on teada, et näiteks Michele Ferrari, teda ei süüdistatud nii palju veredopingu kasutamises, kui selles, et ta seadis seda protseduuri kasutades ohtu inimeste elusid hästi imelikes tingimustes."

Dopinguskandaali on segatud ka Andrus Veerpalu juhendatav kasahh Aleksei Poltoranin. Mida tähendab see Eesti suusatamisele? "Vaieldamatult on doping suusatamises pikaaegne ja laialdane probleem. Kui palju me oleme õppinud viimasest suuremast skandaalsest juhtumist," tõstatas Port küsimuse. "Järgmise perioodi selgitamiseks ma automaatselt ei hakkaks kaasa minema, et kui Veerpalu nime on siin seotud. Lõppude lõpuks on tegemist ühe juhtumiga seotud nimega. Ootame tõendid ära."

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: