Psühhiaater Jüri Ennet: Veerpalu ja Alaver tuleks spordi juurde tagasi tuua

Raadio 2-le antud intervjuus Mati Alaveri kohtutoimiku sisu analüüsinud psühhiaater Jüri Ennet leiab, et kogu süüd ei peaks endise suusatreeneri ja Andrus Veerpalu kaela veeretama. Ennet usub, et pika taastumisprotsessi ühe osana tuleks dopingupatused spordi juurde tagasi tuua.

"Sportlased teevad trenni ja siis puhkavad. Esimestel etappidel muutub metoodika, toit, toidulisandid ja kogu rõhk on siis treeningul. Järgmise komponendina muutub taastumine sama tähtsaks kui trenn, metoodika ja lisandid. Siis tulid päevakorda retseptiravimid, mis olid lubatud. Siis läks veel edasi ja jõuti nende aineteni, mis olid keelatud ja läksid dopinguainete registrisse. Selle pika rea peale, kus esimene ots oli puhas, võib kindla sõnaga öelda, et Alaver ja tema õpilased olid teatud piirini puhtad ja need medalid, kuldsed ja hõbedased, on igati kiiduväärt, asja eest ja neid ei tohi ära unustada," kommenteeris Ennet.

"Sport on ülemaailmne poliitika ja suur raha ning mõnel riigil need sportlased olid astmaatikud ja muud haigused tulid peale ning see mängurlus võttis teise ilme: kui sul astmat ei olnud, siis sa võitjaks nii lihtsalt tulla ei saanud. See ei ole õigustus, aga näitab taustaolukorda, mis ei olnud kõige puhtam. See [Mati Alaveri] päevik iseloomustab minu meelest seda, kuidas head sportlased ja head treenerid oma asja eest võitlevad. Et asi kännu otsa läks ja pahandus tuli, see on suur õppetund neile endale ja kogu Eesti spordiga kokku puutunud isikutele."

"Kõik, kes sõna võtavad, on 101% [kindlad], et hullemaid ja negatiivsemaid isiksusi kui Alaver ja Veerpalu ei ole olemas. Mina sellega nõus ei ole. Meil on Eesti Antidoping – kus need targad olid? Ei öelnud, et siin on oht ja siin võib asi puusse minna. Kus on Eesti Olümpiakomitee suured spetsialistid, et ei nähtud seda ette? Meil oli suusakoondisega suur hulk spetsialiste, kus need olid? Me ei saa kogu suurest seltskonnast välja võtta kahte meest ja öelda, et kogu meie suusaõnnetus on nende poolt kokku keeratud."

"Karistus on määratud ja minu meelest sel teemal ei tohi enam rääkida ja elu peab edasi minema. Küsimus on, et kuidas? Iga negatiivne asi tuleb keerata positiivseks ja mina näengi, et Alaver ja Veerpalu tuleks spordi juurde tagasi kutsuda, nende suured tarkused käima panna ja nende esimene ja igapäevane töö oleks noortele ja suurtele sportlastele [õpetada], et kuidas saab puhtalt medalitele minna ja teise komponendina, et võib ka libastuda ja eksida – ohud on sellised ja sellised ning neid tuleks ära hoida selliselt ja selliselt. Suurt pilti on vaja vaadata," arvab Ennet.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: