ARD avaldas dopinguarsti sõnumivahetused sportlastega

Mark Schmidt vahistamisel.
Mark Schmidt vahistamisel. Autor/allikas: Marcus Scheidel/Mas Bildagentur

Läinud nädala lõpus esitas Müncheni prokuratuur ametliku süüdistuse operatsiooni "Aadrilaskmine" käigus kinni võetud Erfurdi dopinguarstile Mark Schmidtile ja neljale tema abilisele. Saksa ringhääling ARD sai enda valdusesse osa Schmidti ja sportlaste sõnumivahetustest.

Schmidti ja tema abilisi süüdistatakse organiseeritud dopingukuritegudes, lisaks süüdistatakse Schmidti raskete füüsiliste vigastuste tekitamises. Lisaks veredopingule varustas ta sportlasi ka kasvuhormoonidega.

ARD käsutuses olevatest sõnumitest koorub välja dopingupetturite igapäevaelu. Küll räägitakse tasumisest ("raha toomine oleks kindlasti ideaalne"), eesootavatest dopingukontrollidest ("kontrolliga ei tohiks probleeme olla"), kohtumispaikadest "A3 bensiinijaam Medenbach") ning uute dopinguainete hankimisest ("kahjuks pole Šveitsist vastust veel saanud").

Sõnumivahetusteks kasutati mobiiltelefone, milles olid Sloveenia SIM-kaardid, uskudes, et niimoodi jäävad sõnumid salajaseks.
Enne esimest kohtumist pidi Schmidt end kirjeldama, näiteks ühele sportlasele saatis ta: "Olen see kutt külmikukastiga."

Schmidt uuris ka sportlaste enesetunde kohta. "Kas tunned end paremini?" saatis ta sportlasele, kellega suhtles inglise keeles. "Kuidas jalgade seisukord on? Kas tulen terve või poolikuga?"

Viimane küsimus käis verekoti kohta – kas enne võistlust manustada sportlasele vaid pool verekotist või siiski terve. "Mul on kõik hästi, probleeme ei paista olevat," vastas sportlane. "Suurepärane, tulen siis suure kotiga. Näeme homme," kirjutas Schmidt vastu.

Vastavalt süüdistusele tegeles doktor Schmidt veredopingu vahendamisega juba alates 2011. aastast. Prokuratuuri teatel olid peamiselt veredopinguga tegelenud Schmidti klientideks 23 sportlast kaheksast Euroopa riigist.

Lisaks Euroopale aitas Schmidt aga enda "kliente" ka siis, kui võistelda tuli väljaspool Euroopat, näiteks Hawaiil või olümpiamängudel Lõuna-Koreas. Just olümpiamängudega seotud kirjelduste tõttu sai Schmidt süüdistuse raskete füüsiliste vigastuste tekitamises. Kuna lennukile oleks vahelejäämata võimatu minna külmikukastiga, mis on verekotte täis, leiti teine lahendus – sportlased transportisid lisavere Lõuna-Koreasse enda kehas. Nimelt tehti neile Frankfurdi lennujaama lähistel vahetult enne väljalendu vereülekanne ja seejärel läksid sportlased tundideks lennukisse olukorras, kus nende kehas oli liiga palju verd, seades niimoodi enda elu ohtu. Lõuna-Koreasse jõudes võeti veri välja ja manustati tagasi vahetult enne võistlust.

Lisaks veredopingule varustas Schmidti võrgustik sportlasi ka kasvuhormooni ja muude keelatud ainetega. "300 mg maksab 2400 eurot," kirjutas Schmidt soovijale sõnumi teel kasvuhormooni kohta. "Kui palju sa tahad?"

Üks sportlane kirjutas dopingutohtrile, et võttis kasvuhormooni, aga seejärel tekkis probleem hemoglobiininäiduga. "Hemoglobiin on üle 19, kas saan seda parandada?" uuris ta.

"Keeruline parandada," vastas Schmidt. "Kui näit on selline, pead veretesti vältima!!!"

 Eesti suusasportlastest jäid Seefeldi MM-i eel toimunud haarangu käigus vahele Karel Tammjärv ja Andreas Veerpalu, hiljem tunnistas veredopingu tarvitamise üles ka Algo Kärp. Samuti sai karistada Mati Alaveri ja Andrus Veerpalu juhendamisel treeninud kasahh Aleksei Poltoranin.

Sarnaselt eestlastele Seefeldis vahele jäänud austerlasele Max Haukele määrati oktoobris Innsbrucki kohtus viie kuu pikkune vanglakaristus. Harju maakohtus mõistis novembri keskpaigas aastaks tingimisi vangi Alaveri.

ARD videolugu saab vaadata siit (saksakeelne).

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: