Endine Rootsi tippsuusataja Veerpalu keelust: see kinnitab mu varasemaid kahtlusi

Anders Södergren
Anders Södergren Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Rahvusvaheline Suusaliit (FIS) avaldas vahetult enne MK-sarja hooaja esimest etappi, et määras nelja-aastase keelu dopinguskandaali segatud viiele eestlasele, teiste seas ka kahekordsele olümpiavõitjale Andrus Veerpalule.

Veerpalu tegutsemiskeelule reageerisid teravalt endised Rootsi tipud, olümpiavõitja ja kolm MM-hõbedat võitnud Anders Södergren ja kolmekordne maailmameister Per Elofsson.

"Nojah, ma teadsin, et ta tarvitas enda karjääri jooksul dopingut. Ta on seni pääsenud ainult teatud põhjustel," ütles Södergren Expressenile. "Kokkuvõttes on see lihtsalt kurb. Kuna talvel jäi vahele ka tema poeg, kinnitab see meie varasemaid kahtlusi. Aga kuna tal õnnestus enda karjääri jooksul vahelejäämist vältida, arvas ta ilmselt, et see pole nii suur risk ja otsustasid [pojaga] sama teha."

"See, et talle nüüd tegutsemiskeeld määrati, tähendab ilmselt, et neil on tema seotuse kohta kindlad asitõendid," arvas Elofsson.

Kui Veerpalu 2002. aasta Salt Lake City olümpial 15 km klassikasõidus kulla võitis, jäi Elofsson viiendaks, kaotades Veerpalule veidi üle minuti. Sarnaselt Södergrenile kahtlustas Elofsson Veerpalu juba varem. "Pole mõtet eirata seda, et kogu karjääri jooksul kõikusid tema tulemused kõvasti," tõdes Elofsson. "Väliselt tundus alati, et tal õnnestus just tiitlivõistlusteks tippvorm saavutada. Kuid alati oli kahtlus, et ta oli enda keha keelatud viisil tugevdanud."

Mäletatavasti andis Veerpalu 2011. aastal positiivse dopinguproovi ja otsustas siis karjääri lõpetada. Dopinguproov näitas Veerpalu organismis lubatud normist kõrgema kasvuhormooni taset. FIS määras talle toona kolmeaastase võistluskeelu, mille eestlased kaebasid rahvusvahelisse spordikohtusse (CAS) ja saavutasid võidu, kuna CAS-i paneeli hinnangul olid rahvusvahelise antidopingu (WADA) testis valesti arvestatud kasvuhormooni piirmäärasid.

"Kõik inimesed, kes on olnud pettustega seotud, aga samas jätkavad suusatamise juures, peaksid ala juurest lahkuma. Neil pole siin kohta," lisas Elofsson.

FIS määras nelja-aastase võistluskeelu talvel Seefeldi MM-i ajal kinni võetud Karel Tammjärvele ja Andreas Veerpalule ning ka hiljem ise dopingutarvitamist tunnistanud Algo Kärbile, lisaks määrati nelja-aastane tegutsemiskeeld treeneritele Andrus Veerpalule ja Mati Alaverile.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: