Port: ma ei pea dopingujuhtumite puhul vanglakaristust kohatuks

Riigiprokuratuur sõlmis Mati Alaveriga kokkuleppe, mille kohaselt karistatakse legendaarset suusatreenerit dopingu kasutamisele kallutamise eest. Et karistus jõustuks, peab selle kinnitama ka Harju maakohus. Dopinguskandaalist käis "Aktuaalses kaameras" rääkimas Eesti Antidopingu nõukogu liige Kristjan Port.

"Kui rahvusvahelist meediat lugeda, ilmneb, et võrgustik on päris suur," rääkis Port "Aktuaalses kaameras". "Kuna meie inimesed on sellega seotud ja seal alles kohtueelne uurimine käib, kui see lõpule viiakse, näeme neid tõendeid. Võib arvata, et need tõendid pigem suurendavad pessimismi kui optimismi, et mitte midagi pole juhtunud."

"See on kindlasti tõenäoline," vastas Port küsimusele, kui tõenäoline on, et mõni Eesti sporditegelane võib rahvusvahelise uurimise tulemusena saada süüdistuse. "Vaadates, kui kaua see on toimunud ja kui suur see võrgustik oli; arvatavasti kui rahvusvaheline see oli, siis see ei saa juhtuda niisama."

Milline on olnud selle dopinguskandaali mõju Eesti spordile? "Ma jagan EOK presidendi [Urmas Sõõrumaa] mõtet, et me oleme sellest õppinud," arvas Port. "Minu isiklik kogemus on küll, et nende osapoolte hulk, kes on väga positiivselt ja proaktiivselt hakanud puhta spordi eest tegutsema ja koostööd arendama, see koostöö on suurepärane olnud. Sportlastele, kes trenni teevad ja oma karjääri seostavad selle pikaajalise raske tööga, on Eestis garanteeritud päris heal tasemel see, et nad saavad võistelda austas konkurentsis."

Milline oleks Kristjan Pordi hinnangul õiglane karistus teo eest, mida Mati Alaverile on süüdistusse kirja pandud? Kas sellise teo eest peaks saama reaalse vanglakaristuse? "Ma ei võtaks vastutust selle karistuse määramisel, ma usaldaksin kohtunikku," tõdes Port. "Vaadates, et ülejäänud maailmas on vanglakaristus kasutusele võetud ja arvestades, kui olulist rolli sport ühiskonnas mängib - ta on ettevõtlust mõjutav, seal on suured rahad - kui me seda ei suuda puhtana hoida, siis teeme kahju nii majandusele kui riigi mainele. See karistus peaks olema piisavalt suur, antud juhul ma ei ole kohtunik, aga ma ei pea dopingujuhtumite puhul vanglakaristust kohatuks."

Andrus Veerpalu ei ole Seefeldi dopinguskandaali järel meediale omapoolseid kommentaare andnud. "Eks tal ole nõuandjad, kes ütlevad, et ära räägi midagi," sõnas Port. "Seesama kultuur jätkub ka pärast eelmist dopingujuhtumit, mille järelanalüüs näitab, et ka tema on dopingukasutaja olnud. See, et ta vabastasti süüst tehnilistel põhjustel, hiljem tõestati, et see metoodika on tegelikult vettpidav."

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: