Prokurör: kokkuleppemenetlus ei tähenda, et Alaver peab end süüdi tunnistama

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Taavi Pern Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Juhtiv riigiprokurör Taavi Pern ütles ERR-ile antud intervjuus suusatreener Mati Alaveri kaasust kommenteerides, et kokkuleppemenetlus tähendab seda, et süüdistatav nõustub talle ette heidetud kuriteo kvalifikatsiooniga ja kokku lepitud karistusega. Kokkuleppemenetlus ei tähenda, et inimene peaks ennast süüdi tunnistama.

Miks otsustas prokuratuur minna kokkuleppemenetlusele seoses Mati Alaveri kriminaalasjaga?

Ma saan öelda teile seda, et kokkuleppemenetluste kasutamine on prokuratuuri tavapärane praktika. Ja selles olukorras, kus kõik menetluse osapooled - kaitsja, prokurör ja süüdistatav - on selleks valmis, on prokuratuur alati valmis ka kokkuleppeid sõlmima. See on menetluse ökonoomia koha pealt väga ratsionaalne menetlusliik.

Kas see kokkuleppemenetlus tähendab seda, et Alaver sisuliselt tunnistas end süüdi?

Kokkuleppemenetlus tähendab seda, et süüdistatav peab nõustuma talle ette heidetud kuriteo kvalifikatsiooniga ja peab nõustuma kokku lepitud karistusega. Kokkuleppemenetlus ei tähenda seda, et inimene peaks ennast süüdi tunnistama.

Kas prokuratuur jäi kokkuleppega rahule?

Prokuratuur saab enda hinnangu kokkuleppele öelda alles siis, kui kokkulepe on avaldatud kohtuistungil.

Kas Mati Alaver tunnistas, et ta vahendas sportlastele dopingut?

Kuna me räägime praegu kokkuleppemenetlusest, siis ma selle menetluse detaile avaldada teile ei saa. Ma ei saa avaldada ühtegi tõendit, ma ei saa avaldada Mati Alaveri seisukohta. Ja kõik need olulised asjaolud saame me avaldada kohtuistungil.

Milline oli tema roll rahvusvahelises dopinguvõrgustikus?

Ka sellele küsimusele ma hetkel vastata ei saa. Nagu ma ütlesin, kokkuleppe sisu ja selle süüdistuse sisu kohta hetkel me detailseid kommentaare anda ei saa, sest süüdistusega peab saama ikkagi põhjalikult enne tutvuda kohus. Ja prokurör avaldab süüdistuse kohtuistungil.

Mis saab edasi rahvusvahelisest uurimisest?

Mulle teadaolevalt on pooleli endiselt kriminaalmenetlus nii Austrias kui ka Saksamaal, aga millises faasis need menetlused täpselt on, ma hetkel kommentaare anda ei oska.

Kas Eestis on plaanis veel läbi viia ülekuulamisi, kuulata üle Andrus Veerpalu?

See fakt, et me oleme edastanud Mati Alaveri suhtes kriminaaltoimiku kohtusse, tähendab seda, et Eesti kohtueelne kriminaalmenetlus on lõpule viidud. Ja selle menetluse raames mitte ühtegi täiendavat menetlustoimingut hetkel plaanis ei ole.

Kas on veel asjaolusid, mis vajavad selgitamist või täpsustamist?

Neid asjaolusid, mida kriminaalmenetluse raames uurida sai ja koguda tõendeid konkreetsete kuritegude kohta, neid uuriti. Ja nende tõendite alusel sai esitada Mati Alaverile süüdistuse selles kuriteos, mida talle ette heidetakse. Kriminaalmenetluste raames mitte ühtegi täiendavat kuritegu mulle teadaolevalt hetkel uurida võimalik ei ole.

Mis on prokuratuuri seisukohalt selles kaasuses oluline?

Minu arvates on väga oluline see, et ka dopingu tarvitamisele ja dopingu kallutamisele me siin Eestis kriminaalmenetluse raames tähelepanu pöörata saame. Väga oluline on, et me saame näidata seda, et dopingu kallutamisel on rasked tagajärjed, see võib tuua kaasa kriminaalkaristuse. Ja minu arvates on oluline see, et me dopinguprobleemile üleüldse oleme saanud tähelepanu pöörata, sest dopinguprobleem ei ole mitte ainult tippsportlaste probleem. Tippsportlased ja -treenerid võivad olla eeskujuks ka harrastussportlastele ja nende eeskuju võib motiveerida ka neid dopingut kasutama.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: