Kinnitati esimene Seefeldi dopinguskandaaliga seotud Itaalia laskesuusataja

Laskesuusatamine udus
Laskesuusatamine udus Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Talvel Seefeldi MM-il lahvatanud dopinguskandaaliga on seotud Itaalia laskesuusataja Daniel Taschler, kelle vastu alustati dopingukuriteo uurimist.

32-aastasel Taschleril spordialaselt väga suuri saavutusi ette näidata ei ole. Kahel korral võistles ta juunioride maailmameistrivõistlustel, kus individuaalselt jäi tema parimaks 26. koht tavadistantsil. MK-sarjas tegi ta debüüdi 2011. aastal kodusel Anterselva etapil, kõrgeima koha sõitis ta välja 2013. aastal Östersundis, kui sai tavadistantsil 53. koha. IBU karikasarjas jõudis ta mitmel korral esikümnesse. Enda rahvusvahelise karjääri viimase stardi tegi Taschler 2014. aasta jaanuaris Anterselva MK-etapil.

Sama aasta detsembris kerkis Taschleri nimi esile mustemas valguses – Itaalia spordileht La Gazzetta dello Sport avaldas, et Rahvusvahelise Laskesuusatamisliidu (IBU) toonane asepresident ja Anterselva MK-etapi korraldaja Gottlieb Taschler oli korduvalt ühenduses kurikuulsa dopinguarsti Michele Ferrariga, et korraldada kohtumine enda poja Danieli jaoks. Daniel Taschler ja Ferrari kohtusid 2010. aastal kolmel korral ja uurijate sõnul tuli telefonikõnedest selgelt välja, et kohtumiste eesmärk oli sportlasele EPO süstimine.

Pärast selle info ilmsikstulekut soovis rahvusvaheline antidopinguagentuur (WADA) meeste karistamist ja pöördus Itaalias kohtusse. Bolzano kohus otsustas Gottlieb Taschlerile määrata aastase tingimisi vanglakaristuse ning 4000 euro suuruse rahatrahvi. Ferrarile mõistis kohus 18-kuulise tingimisi karistuse, 4500-eurose rahatrahvi ja tema arstilitsents peatati 18 kuuks. Daniel Taschler sai üheksa kuud tingimisi ja 3600 euro suuruse rahatrahvi. Daniel Taschler kaebas otsuse edasi ja tänavu juuni alguses mõisteti ta kõrgemas kohtus üllatuslikult õigeks.

Nüüd teatas ARD dopingutoimetus, et Daniel Taschler on Erfurdi spordiarsti Mark Schmidti klient ja ta tarvitas veredopingut. Välja on veel selgitamata, kas ta oli ainult klient või aitas dopinguarstini ka teisi sportlasi. Advokaat Giancarlo Bramante on Daniel Tascheri uurimist kinnitanud.

Seefeldi MM-i ajal võeti "Aadrilaskmise" nime kandnud operatsiooni käigus kinni ka Eesti suusatajad Andreas Veerpalu ja Karel Tammjärv, ajakirjanduse vahendusel tunnistas veredopingu kasutamist ka Algo Kärp. Tammjärv ja Kärp ütlesid, et said Erfurdi spordiarsti kontakti treener Mati Alaverilt, kelle suhtes Eesti prokuratuur esitas kahtlustuse dopingule kallutamises.

Dopinguskandaali keskmes on Saksa arst Mark Schmidt, kes vahistati Erfurdis. Schmidti on väidetavalt suure võrgustiku ninamees. Saksamaa prokuratuuri teatel on Erfurdi võrgustikuga seotud vähemalt 21 sportlast kaheksast rahvusest ja viielt erinevalt spordialalt.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: