Veredoping võis suusatajatele maksta aastas kuni 15 000 eurot

Zeiti artikkel.
Zeiti artikkel. Autor/allikas: zeit.de

Saksa ajalehe Zeit teatel võisid Seefeldis dopinguskandaali sattunud suusatajate aastased "dopingukuurid" maksta 8000 kuni 15 000 eurot.

Varem on pakutud, et dopinguarst Mark Schmidt teenis ühe kliendi pealt aastas 5000 eurot. Zeit kirjutab oma põhjalikus ülevaateloos, et summad olid aasta kohta suuremad: sportlastel tuli väidetavalt maksta 8000 kuni 15 000 eurot.

"MM-il toimunud operatsioon oli suurim dopinguvastane operatsioon alates Torino olümpiamängudest 13 aasta eest. Ja see šokeeris spordimaailma. Seefeldis peeti kinni viis sportlast: Austria suusatajad Dominik Baldauf ja Max Hauke, eestlased Karel Tammjärv ja Andreas Veerpalu ning kasahh Aleksei Poltoranin. Sooritust tõstvate vereülekannete eest tuli neil aastas maksta 8000 kuni 15 000 eurot," kirjutas Zeit.

Kogu dopingusaaga võtmeisikuks peetav Mark Schmidt arreteeriti Erfurtis. Zeit märgib, et Erfurt oli juba DDR-i aegadel Ida-Saksa dopingu keskus. Uurijate sõnul oli Schmidt kavatsenud ka ise sõita MM-i lõpupäevadeks Seefeldi, kuid nüüd läks ta reis hoopis Müncheni Stadelheimi vanglasse. Leht märgib veel, et Schmidti advokaadi sõnul teeb mees uurimisasutustega igakülgset koostööd.

Zeit kirjutab, et juhtum tõi välja, et varem konkreetsete riikide probleemiks olnud dopingu tarvitamine on nüüdseks omandanud piirideülese võrgustiku haarde. Leht pakub, et on vaid aja küsimus, mil avalikkuse ette tulevad uued sportlaste nimed, kes on seotud Schmidtiga. Väidetavalt pakkus Schmidt oma teenuseid 60 sportlasele erinevatest riikidest.

Eesti suusatajad Karel Tammjärv, Andreas Veerpalu ja hiljem ka Algo Kärp on tunnistanud, et kasutasid veredopingut alates 2016. aastast. Tammjärve ja Kärbi sõnul vahendas neile dopinguarst Schmidti kontakte suusatreener Mati Alaver.

Toimetaja: Urmet Kook

Allikas: Zeit.de

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: