Dopinguajakirjanik: Alaver oli dopinguvõrgustiku üks olulisemaid inimesi

Mati Alaver kohtus
Mati Alaver kohtus Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Tuntud Saksamaa dopinguajakirjaniku Hajo Seppelti sõnul oli endine suusatreener Mati Alaver sakslasest dopinguarsti Mark Schmidti dopingusüsteemi üks võtmekujusid.

"Dopinguarst [Mark] Schmidti arreteerimise järel kuulsin oma allikatelt, et Alaver oli Schmidti ja kompanii jaoks üks olulisemaid inimesi, kes nii nende heaks kui ka nendega koos töötas," rääkis Seppelt Eesti Ekspressile.

"Võtmeelement süsteemi toimimiseks, temaga seoses kuulsin ka hüüdnime Kindral. Kui muu info Alaveri kohta pärineb inimestelt, kes olid sel ajal Schmidti menetlusega kas seotud või vähemasti lähedases siseringis, siis nime Kindral võisin ma esimest korda kuulda ka mõnelt teiselt menetlust kajastanud ajakirjanikult."

Mullu veebruaris Austrias Seefeldis peetud suusaalade MM-il viis Austria politsei läbi operatsiooni, mille käigus peeti veredopingu tarvitamise kahtlustusega kinni mitmed murdmaasuusatajad. Samaaegselt otsis Saksamaa politsei läbi spordiarst dopingu vahendamise kahtlustuse saanud Mark Schmidti kontori Saksamaal Erfurdis. Leitu põhjal alustati kriminaaluurimist Saksamaal, Austrias ja Eestis. Kolm dopingut tarvitanud Eesti suusatajat kuulusid Team Haanja võistkonda, mille oli 2015. aastal loonud Mati Alaver.

Algatatud uurimise käigus tunnistas Alaver üles, et oli loonud kontaktivõrgustiku, mille käigus edestas osadele hoolealustele Mark Schmidti kontakti. Uurimise käigus leitust selgub, et Alaver korraldas osade Eesti sportlaste veredopingu protseduuride aja ja koha ning palus Schmidti varustada sportlasi ka kasvuhormooniga. 

Mullu novembris mõistis Harju maakohus Mati Alaveri kokkuleppemenetluses dopingu tarvitamisele kallutamises süüdi. Riigiprokuratuuriga sõlmitud karistusleppe kohaselt karistati Alaveri tingimisi vangistusega poolteiseaastase katseajaga.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: