Rukal Kilpi nõu ja jõuga abistanud suusaliidu inimesed loodavad toetusele

Foto: Tairo Lutter/Postimees Grupp/Scanpix Baltics

Eesti murdmaasuusatajad võistlesid nädalavahetusel Soomes Rukal peetud hooaja esimesel maailmakarikasarja etapil. Koondise parim tulemus oli ülekaalukalt Marko Kilbi 17. koht meeste klassikasprindis.

Kolmest võistlusest koosnenud minituuril sõitsid lisaks Kilbile kaasa Henri Roos ja Martin Himma. Neist ainsana tegi minituuri täismahus kaasa Himma, kes sai kokkuvõttes 67. koha.

Eesti suusakoondis on pärast veebruaris puhkenud dopinguskandaali varasemast keerulisemas olukorras. Peatreenerit suusaliit koondisele ei määranud, aga Rukal käisid mitmed suusaliiduga seotud inimesed sportlastele siiski abiks. Vikerraadio "Spordipühapäev" uuris Soomes kohal olnud inimestelt, kuidas hooaja esimene MK-etapp nende perspektiivist välja nägi.

"Marko on ikkagi neid häid sõite ka varem teinud, ega siin midagi üllatavat ei olnud," sõnas Eesti Suusaliidu murdmaa alajuht Ave Nurk. "Eks me kõik seda väga lootsimegi. Kõik tulemused olid tõesti super, aga Marko tulemus annab väga palju optimismi tuleviku suhtes."

"Nägime ise seda kohe esimesel etapil pealt, et see niisama lihtne ei ole, et saadame sportlased ilma treenerita MK-etapile," tõdes Nurk. "Nägime selle ilusasti ära, meil oli kolmekesi hommikust õhtuni tegemist nii, et rohkem raja äärde teisi vaatama ei jõudnudki. Alustades transpordist, söögist, suuskade ettevalmistamisest. Meil on sellel aastal ka soomlastega koostöö, nemad aitavad meil suuski määrida, aga sellegipoolest peavad ikkagi olema sportlasel endal kaasas inimesed, kes aitavad testida."

Kilp on ise öelnud, et tahab osa võtta veel vähemalt kuuest MK-etapist. Kui palju saab tema ja saavad Eesti suusatajad üldse arvestada sellega, et neil on järgmistel etappidel selline abi võtta? "Eks me teeme sellest etapist tõsised järeldused ning otsused, mida ja kuidas me saame edasi tegutseda," kinnitas Nurk. "Võime küll lubada, et saadame näiteks need sportlased nendele kuuele MK-etapile, aga kui ikkagi ei ole võimalik neile tuge juurde panna, siis võib-olla ei ole sellel mõtet. Peame selle nimel vaeva nägema."

"Kui keegi on näinud potentsiaalset edasiminekut, oleks äkki ikkagi võimalik toetada, Eesti suusatamisele uuesti õlg alla panna," kutsus Nurk inimesi üles. "Eks praegu jääbki kõik meil raha taha; ei ole võimalik nii palju tugipersonali kaasa panna kui vaja oleks."

Ruka minituuri võitsid oodatult norralased: meestest Johannes Hösflot Kläbo, naistest Therese Johaug. Seega algas tänavune hooaeg sisuliselt sealt, kus eelmine pooleli jäi. Kodupublikule tõi rõõmu Iivo Niskaneni esikoht laupäevases 15 kilomeetri eraldistardist klassikasõidus. Sellele sõidule ja sellele võidule elasid tugevasti kaasa ka Rukal viibinud eestlased. Üks Eesti suusatajaid abistanud inimene oli Eesti Suusaliidu murdmaa alakomitee juhatusse kuuluv Riho Roosipõld.

"Oligi mõte siia tulla, olla abiks ja vaadata eelkõige muud poolt ka, kuidas see koostöö soomlastega hakkab üldse minema," selgitas Roosipõld. "Ei olnud mingit kindlust ega aimu, kuidas see kõik laheneb. Juba sellepärast oli vaja kohal olla. Ruka on ajalooliselt meile olnud pigem edukas koht, suures pildis nii nagu oli planeeritud, nii see ka sujus. Treenerite ja kõigi abiliste ülesanne ongi sportlase pealt selle taustategevuse võimalikult miinimumi lähedale viimine."

Arvestades ka järgmisi etappe, kui võimalik on, et asjad sujuvad olukorras, kus suusaliit ei saa enam näiteks nii palju inimesi kaasa saata? "Vabatehnika etappidel on minimaalse personaliga käimine reaalsem. Tagantjärele sai kogemuse pealt tehtud otsus, et paralleelselt valmistame ka ise oma teadmiste ja testide põhjal sportlastele suusad ette ja elu näitaski, et olud olid keerulised. Seda läkski vaja. Klassikaetappidel tuleb kindlasti leida võimalus, et meie poolt vähemalt üks, meelsamini kaks inimest saata," kinnitas Roosipõld.

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: