Kilp "Ringvaates": tahan järgmisel hooajal teha MM-il karjääri parima tulemuse

Mis tunne on pärast suurt dopinguskandaali ühe meheni kahanenud koondises treenida, kui treeneritki pole? Seda käis Hannes Hermaküla "Ringvaates" uurimas koondise ainsalt mehelt Marko Kilbilt.

Heatujuline Kilp tervitab Hermaküla, mille peale imestab saatejuht, miks suusataja nii lõbusas meeleolus on. "Talv on ju tulekul, ei saa mossis olla," vastas Kilp.

Tegelikult on mossis põhjust olla küll, sest peale dopinguskandaali ei jäänud Eesti suusatamisest palju järele. Mida arvab Kilp ise kogu sellest loost? "Kahju oli sportlastest ja treenerist ja üldse kogu alast, aga mis teha. Eestis ei olnud seda asja varem olnud. Enne õppisime kõrvalt riikidest. Nüüd tulid asjad koju kätte. See muutis olukorra väga väga raskeks. Nüüd tuleb jalad alla saada. Noorte puhul on ka näha, et nad väga väga tahavad," rääkis Kilp, kes püüab Eesti suusatamise au üksi päästa. Treeningkaaslastest suusataja aga puudust tundma ei pea.

"Nagu sa näed, kuna ma olen ainuke, siis kõik tahavad minuga trenni tulla. Treeningpartneritest puudust ei tule. Laagrites ei ole pidanud üksi käima. On palju nooremaid sportlaseid, kelle eesmärk on Pekingisse olümpiale jõuda," jätkas Kilp, kellel isiklikku treenerit pole, aga keda nõustab töö ja pere kõrvalt Anti Saarepuu. "Midagi uut ei pea leiutama. Tuleb lihtsalt vaadata, kuidas tervis on, lähtuda enesetundest ja siis sinna plaani laduda."

Suusaliidult toetust ei ole lootust saada. "Nemad püsivad ka vaevu jalul. Hetkel ei ole mingit teotust olnud. Isiklike toetaja pealt olen hetkel sporti tegemas. Suured sponsorid kadusid suusaspordi tagant ära. Palju asju olen ära jätnud ise ka, aga põhiasjad olen ära teinud," kirjeldas Kilp rasket olukorda. Millest eestlane kõige enam puudust tunneb? "Esiteks tiimist. See kadus ära, see on suurim kadu. Tiim viis edasi rohkem. Füsioterapeudi ja massööri ka meil kaasa pole. Laagris pead ise suusad vaatama ja muretsema, kes sulle need üldse teeb."

Endine murdmaasuusataja Raido Ränkel paneb ennast uuel hooajal proovile laskesuusatajana. Miks Kilp vanema koondisekaaslase jälgedes ei läinud? "Raha ei ole alati motiveeriv. On ka teisi asju. Tahaks ennast tõestada. Ma ei ole veel nii kaua MK-sarjas olnud kui Raido. Tal oli seda valikut kergem teha," ütles Kilp. "Ma ise mõtlesin ka, mida teha, aga temal tuli see valik kuidagi kiiremini. Sparringu võimalus puudub, see on kõige suurem häda. Eestis olles avanes võimalus ka venelastega treenida, aga välismaal on vähe keerulisem."

Kui palju on Kilp enne hooaja algust saanud üldse lumel suusatada? "Just laagrist tulnud ka Livignos esimesed suusakilomeetrid kogutud. Neid on juba üle poole tuhande," ütles Kilp, kes tahaks MK-sarjas üle sõita oma varasemad parimad tulemused. "Tahan ennast nii palju motiveerida, et järgmisel aastal MM-il (2021. aastal - toim.) oma parim tulemus teha."

Esimese lume võistlusel Soomes sai Kilp sprindidistantsil 11. ja kümne kilomeetri klassikasõidus 55. koha.

Toimetaja: Liisi Alamaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: