Eeva Esse pani jaanuari keskpaigas suusad alla ja läks otse Vasaloppetile ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Ringvaatel käis külas Eeva Esse, kes on Raadio 2 saatejuht ja toimetaja. Ta alustas suusatamist selle aasta alguses ja võistles kohe Vasaloppetil.

Kas see liiga 90 kilomeetrit liiga ekstreemne ei ole?

Kui nüüd päris aus olla, siis ega see normaalne ei ole. Ma alustasin lume peal suusatamisega jaanuari keskpaigas, kui lumi maha tuli. Tehnikat hakkasin harjutama oktoobris rullsuuskadega ehk mul oli teatav põhi all. Ma arvan, et umbes 150 km sai rullidega sõidetud.

Kas see on see esimest korda elus, kui sa suusad alla panid?

Ma olen varem ka ikka suusatanud, aga see ei ole olnud eesmärgistatud tegevus. See on olnud pigem suusad alla, üks ring, veremaik kurgus, aga seekord oli eesmärk olemas.

Miks sa otsustasid Vasalopetile minna?

Sest miks mitte? Et iseennast proovile panna sõna otseses mõttes. Vasaloppet on alles esimene etapp ja kui sellised asjad ära teha, siis sa oled sellises olukorras, kus sa enam mitte kunagi ei saa endale öelda, et sa ei sa millegagi hakkama. Sest kui sa oled juba selliseid asju teinud, see annab sellise poweri iseendale, et teha asju päris jõuga.

Kas see eluohtlik ei ole? Kas sa ei mõelnud kordagi, et ehk sured äkksurma?

Õige küsimus. See on tõsine teema ja ma mõtlesin selle peale palju. Kaalusin pikalt, kas osalen ehk lühemal distantsil, aga ma käisin uuringutel, kus öeldi, et kõik on korras. See andis kindluse sisse, et võin minna võistlema. Tegelikult läksin ma ikka läbima distantsi ja ennast proovile panema.

Sa läbisid seda 12 h, inimene käib ka kiiremini kui sa suusatasid.

Seda ei saa päris nii öelda, aga ma saan sinu irooniast aru. Seal rajal oli kaheksa vahepeatust ja seal ma olin rohkem kui tund. Eks ma seal neid kukleid sõin ja taastusin, sest reaalselt mul oli kõht nii tühi. See ei ole ju normaalne, et inimene nii kaua sõidab. Meie pundis üks naisterahvas, kes alla seitsme tunni sõitis ja hõbemedali sai, ütles, et ta paaris vahepunktis võttis spordijooki ja vett ja alles 85 km peal läks kõht tühjaks.

Mitu korda tekkis sul pooleli jätmise mõtet?

Seda ei tulnudki, sest siht oli silme ees. Aga kuradi raske oli küll.

Mida see keha pärast tundis?

Kehal ei olnud viga midagi, keha on noor ja ma kõige halvemas vormis ka nüüd ei ole. See oli rohkem vaimselt raske, et iseennast sundida seda lõpuni tegema. Ma tunnen enda puhul, et jalad olid mul tugevad tänu jooksutrennidele, aga ülakeha ma ei ole treeninud. Hommikul üles ärgates käed olid ikka valusad makaronid, aga see läks üle.

Millised emotsioonid sind valdasid? Naerda ja nutta said?

Jaa. Ma valisin oma tempo normaalselt, mul lõpuks oli energiat ülegi, aga nutt tuli kurku siis kui finišit oli silmapiiril nägema hakkasin, sest siis saad aru, et ma tegingi selle ära. See on hetk kui sa paned endale peegli ette ja ütled, et kui sa saad sellega hakkama, siis saad kõigega hakkama.

Sinu hullumeelsus jätkub kolme kilomeetri ujumisega, 30 km jooksu ja 300 km rattasõiduga. Eriti huvitav on see, et sa ei oska ujuda ka?

Ega ma ära ei upu. Püsin vee peal, kusjuures minu olukord on parem kui Jüri Muttikal, sest ta ei oska kohe üldse ujuda. Mul on see probleem, et üks kilomeeter on ülesvoolu vaja jões ujuda. Seal ei pruugi ka eriti häsit edasi liikuda. See pole tegelikult nii itraagiline, vaid võtame ala korraga. Olen Indrek Seiga esimese trenni ära teinud ja kui tehnika saab paika, siis see on tehtav.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: