Northugi karistati seitsmekuulise vangistusega

{{1608550800000 | amCalendar}}
Petter Northug
Petter Northug Autor/allikas: SCANPIX/imago sportfotodienst

Norra suusalegend Petter Northug astus esmaspäeval Norras Oslos video teel kohtu ette. Peale kahetunnist ülekuulamist määrati kahekordsele olümpiavõitjale seitsmekuuline vanglakaristus ja ta jäetakse igaveseks lubadest ilma.

Northugi süüdistati selles, et tema kodust leiti kuus grammi kokaiini, 0,6 grammi MDMA-d, kolm narkootilise toimega tabletti Diazepami ning kaks narkootilise toimega tabletti Alprazolami.

Lisaks narkootiliste ainete omamise eest süüdistati Northugi hooletus sõitmises. 13-kordne maailmameister jäi augustis kiiruseületamisega vahele, kui sõitis 110 km/h kiirusepiiranguga alas kiirusega 168 km/h. Süüdistuse kohaselt kasutas ta kihutamise ajal mobiiltelefoni, et spidomeetrit filmida ning kaldus mitmel korral ka vastassuunavööndisse, pannes nii ohtu iseenda kui kaasliiklejate elud.

Kuna politsei kahtlustas kinnipidamisel, et Northug võis olla narkojoobes, viidi ta haiglasse vereproovi andma, lisaks otsiti läbi tema korter, kust leitigi narkootikume. Vereproovist aga ei leitud ei alkoholi ega narkootiliste ainete tarvitamisele viitavaid jälgi.

Kohtunik teatas ülekuulamise käigus, et prokurör palub Northugile kaheksakuulist vangistust ja igaveseks juhiloa äravõtmist. See on karmim karistus kui see, mille Northug sai siis, kui põhjustas Trondheimis autoavarii. Toona määrati talle 50-päevaline vangistus ja rahatrahv 185 000 krooni, kui prokurör nõudis 60 päeva ja 200 000 krooni. Lisaks võeti tol korral Norra suusalegendilt samuti igaveseks juhiluba ära, kuid tegelikkuses tähendas see vähemalt viieks aastaks lubadest ilma jäämist.

Northugi advokaat Halvard Helle andis seejärel kohtus teada, et suusalegend on käinud kuni praeguseni regulaarselt perearsti juures uriiniproovi andmas ja kõik need on olnud puhtad ehk teisisõnu ei ole norralane peale ülestunnistust rohkem narkootilisi aineid tarvitanud. Sestap arvas Northugi kaitsja, et lubadest eluks ajaks ilma jäämine ja kaheksakuuline vanglakaristus on liiga karm. Tema sõnul oleks õiglane karistus 75 päeva vangistust. Maksimaalselt oleks Helle näinud ette kuuekuulist vanglakaristust, sest sellisel juhul oleks Northugil olnud võimalik saada tingimisi karistada.

Kohtunik Ole Kristen Överberg otsustas Northugi karistada aga seitsmekuulise vanglakaristusega kiiruse ületamise ja selle filmimise ning narkootiliste ainete omamise eest. Suusalegendilt võetakse igaveseks ära ka tema juhiluba. Northug leppis karistusega.

Karistus võib lüheneda

Norra vanglateenistuse asedirektori Jan-Erik Sandlie sõnul eksisteerib aga teoreetiline võimalus, mille järgi peab Northug kandma karistusest vanglaseinte vahel vaid kolmandiku. Ülejäänud aja võib ta veeta jalavõruga kodus.

"Karistuse puhul kuni kuus kuud võib esitleda taotluse kanda kogu karistus võruga," lausus Sandlie Norra meedias. "Pikemate kui kuus kuud kestvate karistuste puhul võib esitada taotluse, kui kolmandik karistusest on kantud."

Seega võib Northug esitada vastava soovi 70 päeva möödudes ja Sandlie sõnul oleks vastutulek üsna tavapärane käitumine ning seda ei rahuldata eelkõige üksnes teatud liiki kuritegude puhul nagu vägivald või seksuaalkuriteod.

Tegelikult pole kindel ka see, kas Northug peab ikkagi kogu karistuse ära kandma. "Reegel on, et kui karistus on pikem kui 74 päeva, siis võib esitada vabastamistaotluse pärast kahe kolmandiku aja äraistumist. Kaks inimest kolmest selle ka saavad, mõnedele öeldakse ära," ütles Sandlie.

Kuigi Northugilt võeti load eluajaks ära, siis tegelikult on võimalik ka juhtimisõiguse taastamine.

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: