Antidoping: Eesti sportlaste kohta peaksid otsused tulema sel aastal

Endine Eesti meeste suusakoondise peatreener Mati Alaver mõisteti Harju maakohtus kokkuleppemenetluses dopingu tarvitamisele kallutamises süüdi. Riigiprokuratuuriga sõlmitud karistusleppe kohaselt karistati Alaveri tingimisi vangistusega poolteiseaastase katseajaga. Eesti Antidopingu juhatuse liikme Henn Vallimäe sõnul on lähiajal oodata infot ka sportlaste karistuste kohta.

"Lugedes seda infot, mis selle otsusega on kaasnenud, nii kaitsja kui süüdistaja poolt, siis tundub, et mõlemad pooled on rahul ja küll meiegi peame olema rahul, sellepärast, et see on esimene tõsine kaasus kriminaalseadustiku tasemel," ütles Vallimäe ERR-ile. "Aga vaadates ka rahvusvahelisi arenguid, siis see, et dopingu-uurimine ja -karistamine liigub rohkem riikide kriminaalseadustikku, on pigem tava kui erand. Ma arvan, et Eesti on teinud õige sammu ja tulevik saab ilmselt olema töisem."

Prokurör Taavi Pern pidas oluliseks seda, et dopinguainete kasutamisele kallutamises on loodud süüdimõistev pretsedent. Kas nõustute Perniga? "Absoluutselt nõustun," kinnitas Vallimäe. "Tegelikult hakkas ju paralleelselt selle Seefeldi juhtumiga hakkas töötama ümarlaud Eesti kriminaalseadustiku täiendamiseks ja see on jõudnud nii kaugele, et spordiseaduse muudatus on jõudnud ka riigikokku ja siis lähevad karistusseadustiku sätted dopingu kohta täpsemaks, sihitumaks ja dopingut vaadeldakse laiemalt kui seni, pluss siis karmistuvad karistused."

Kui palju on Eesti Antidopingul infot Austrias ja Saksamaal jätkuvate uurimiste kohta? "Olen saanud informatsiooni nendelt kohtumistelt, kus osalenud teiste riikide antidopinguorganisatsioonide juhid. Väga detailidesse ei ole mindud, aga need numbrid ja jälitusandmed ja ajad, kaua seda on tehtud, on väga muljetavaldavad. Ja ka need uurimised, mis on veel pooleli," arutles Vallimäe. "Arvata on, et kui isegi WADA maailmakonverentsil mainiti Seefeldi juhtum eraldi ära kui teedrajav [juhtum] tuleviku antidopingutöös, siis sealt on midagi tõsist tulemas."

Neljapäeval esitas Austria prokuratuur Seefeldi dopinguskandaali vilepuhujale Johannes Dürrile süüdistuse ja teda ähvardab kuni viieaastane vanglakaristus. Millises seisus on juhtumiga seotud Eesti sportlaste uurimised? "Kindlasti uuritakse meie sportlasi. Kindlasti uuritakse rahvusvahelise suusaliidu (FIS) poolt, meil on kontakt nii suusaliidu kui uurijatega," rääkis Vallimäe. "Me ei tea uurimise detaile, aga oleme täiendanud uurimise vajadusest tulenevalt meie käes olevate andmetega. Olen ka päris veendunud, et mõned taustajõudude inimesed on uurimise all. Arvata on, et mitte killustada seda uurimist, siis lõppotsused tulevad nii sportlastele kui taustajõududele suhteliselt lähestikku. Kindlasti peaks need [otsused] tulema sel aastal."

Seega on lootust, et saame enne uue hooaja algust kevadisele skandaalile joone alla tõmmata? "Minul on selline info, et see nii võiks minna, jah," vastas Vallimäe. "Sellel ei ole mingit tõenduspõhisust, aga loota on."

* * *

Alaver tunnistas märtsis ERR-ile antud intervjuus, et andis veredopinguga vahele jäänud Karel Tammjärvele Saksa spordiarsti Mark Schmidti kontaktid, kuid lükkas samas tagasi väite, nagu ta oleks dopingu tarvitamist tolereerinud.

Pärast Tammjärve ja Andreas Veerpalu kinnipidamist Seefeldi MM-il tunnistas veredopingu tarvitamise üles ka Algo Kärp, misjärel tunnistas Alaver pressile, et edastas ka Kärbile Schmidti kontakti. Väidet, nagu oleks dopingut tarvitanud ka Andrus Veerpalu, on Alaver korduvalt eitanud.

 

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: