Eesti murdmaasuusataja sai Euroopa noorte olümpiafestivalil kuuenda koha ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Keidy Kaasiku
Keidy Kaasiku Autor/allikas: Eesti Olümpiakomitee

Sarajevos toimuval Euroopa noorte olümpiafestivalil sõitsid 17-aastased kaksikõed Kaasikud end murdmaasuusatamise 5 km vabatehnikasõidus väga tehnilisel rajal esikahekümnesse – Keidy Kaasiku sai 6. ja Kaidy Kaasiku 16. koha. Samuti olid võistlustules teised Eesti murdmaasuusatajad, laskesuusatajad ning mäesuusataja.

Murdmaasuusatamise 5 km vabatehnikasõit peeti Bosnia ja Hertsegoviina keskmäestikus, merepinnast 1270 m kõrgusel Igmani mäel samal rajal, kus päev varem toimunud 7,5 km klassikadistantsi võistlus. Tehniliselt keeruline rada, kus järjest paiknesid erinevad tõusunurgad, järsud pöörded, äkilised laskumised, Eesti noorsportlasi ei heidutanud ning 81 sportlase seas lõpetas Keidy Kaasiku kuuendana ajaga 15.39,5. Konkurents oli tihe, sest järgneva poole minuti sisse sõitis veel 15 sportlast, nende seas Kaidy Kaasiku 16. kohal ajaga 15.57,1 ning Johanna Udras 21. kohal ajaga 16.09,5. Võitis sama sportlane, kes triumfeeris ka 7,5 km klassikadistantsil – šveitslanna Anja Weber ajaga 14.51,5.

Kuuendaks tulnud Keidy Kaasiku hinnangul oli vabatehnikasõit tema jaoks esmaspäevasest klassikasõidust kergem. "Läksin sõitma mõttega, et panen kõik välja. Teadsin, et see on selline raske töörada. Ka pea pidi kogu aeg töötama, sest laskumised olid strateegilised – tuli pidevalt mõelda, kas minna laskumisel sisekurvist või väliskurvist, et kõige paremini tõusule libiseda," rääkis Keidy Kaasiku. "Samas uisku oli kergem sõita kui eile klassikat. Ka rada oli natuke kiirem kui eile ja keskmäestikust tulenevat hapnikuvähesust täna enam üldse ei tundnud. Stardis toetas taganttuul, samas finisis puhus tugev vastutuul, millega tuli võidelda – see oli väga raske, sest ma ise olen kerge. Jätsin täna kõik rajale maha. Oli päris lahe sõit!"

16. koha teeninud Kaidy Kaasiku nõustus kaasvõistlejast õega. "Rada oli hästi raske ja tehniline, Eestis selliseid radasid polegi. Ühtegi väiksematki puhkehetke pole, kogu aeg tuleb tööd teha," selgitas Kaidy Kaasiku. "Võti oli selles, et tuli läbi mõelda, kuidas kurve tehniliselt hästi läbida, et ei kaotaks aega, ja tõusunukid maha lihvida. Pea pidi kogu aeg töötama. Eile oli raskem, täna oli rada kõvem ja ilm parem – lund sadas sõidu ajal vähe ja ilm oli pilves. Mulle tänane sõit meeldis ja sobis ning mul on hea meel selle saavutuse üle, eriti ka arvestades, kui palju osavõtjaid oli."

Keidy ja Kaidy Kaasik treener Reimo Kaasiku ütles, et tulemuse taga on teadlik töö. "Märgid olid olemas, küsimus oli, millal see tulemus välja pigistatakse," ütles ta.

Kui noormeeste murdmaasuusatamises lõi esmaspäeval 10 km klassikadistantsil ekstreemsete ilmaolude vaheldumine kaardid sassi, siis teisipäeval ei olnud 7,5 km vabatehnikasõidus kuigi palju loteriid.  Märksõnaks oli tiimitöö – esimesel päeval said klassikasõidus kolmikvõidu prantslased, teisipäeval oleksid seda saavutust peaaegu korranud norralased, siiski jäi nende päralt kaksikvõit – kulla teenis Martin Kirkeberg Mörk ajaga 19.47,3.

Aleksander Tamm esimese ringi sõitis vaikselt, siis hakkas tempot kruttima ning tegi oma sõidu kindlalt ära. Tasuks 37. koht ajaga 21.34.3. Pehmel rajal jõudis Albert Unn 67. kohale ajaga 22.51,1. Kokku oli stardis 92 sportlast.

Oma olümpiafestivali debüüdi tegid teisipäeval noored Eesti laskesuusatajad. 1350 m kõrgusel Dvorišta laskesuusakeskuses asuv võistlusrada osutus noortele väljakutsuvaks – rajal oli mitu pikka tõusu, kus oli vaja kogu aeg suruda. See pani sportlased eriti sellel kõrgusel korralikult proovile. Samuti olid heitlikud laskmistingimused, millega kohandumiseks vajanuks Eesti noored rohkem kogemusi.

Poiste sprindivõistluse ajal puhus heitlik ja keerutav tuul, mis muutis laskmise omamoodi spordiloteriiks. Tüdrukute võistluse võttis üle suur lumesadu ning Kerstin Ojavee ja Lisbeth Liiv sattusid võistlema kõige raskemates oludes. Tuule ja kehva nähtavuse tõttu tuli püsti laskmisel sihtida igat märki eraldi, mis lõhkus laskmise rütmi ära ja trahve kogunes liiast.

Neiude 6 km sprindi võitis 79 võistleja seas norralanna Hanna Börve ajaga 22.13,5. Esimese tiiru järel esikümneaega jahtinud Ojavee sai 24. koha (+2.13,4; 3), Liiv tuli 42. kohale (+3.13,2; 4) ning Gerda Narusk lõpetas 57. kohal (+4.14,3; 3).

Noormeeste 7,5 km sprindis teenis kulla prantslane Eric Perrot ajaga 24.31,7. Tuudor Palm tegi kõva sõitu suusarajal ning sai kokkuvõttes 41. koha (+2.57,0; 4), Markus Rene Epner tuli 50. kohale (+3.30,4; 6), Joosep Perv lõpetas 54. kohal (+3.49,1; 3) ning Markus Faster 83. kohal (+6.13,2; 6).

Noormeeste mäesuusatamises asusid teisipäeval võistlema noormehed, Eestit esindas Eerik Sume. Erakordseid ilmaolusid ette prognoosides vahetati aegsasti programmis selleks päevaks plaanis olnud suurslaalom slaalomivõistluse vastu. Ilm ei halastanud aga ka nüüd. Kogu öö sadas lund, rajatraktor, vabatahtlikud ja treenerid andsid endast parima raja silumisel ja korrastamisel. Paraku aga olid enne Sumet startinud 101 sportlast rajast viimast võtnud ja allesjäänut ei saanud sõidukõlbulikuks lugeda – poolde säärde ulatuvad augud ning tugevad sooned muutsid finišisse jõudmise pea võimatuks. Alumisel kolmandikul sõitiski Sume auku ning rajalt välja.

"Rajaolud olid tõesti erakordsed ja imestan, et Erik rajal nii kaugelegi jõudis. Seal ei olnudki eriti võimalik enam sõita, paljud poisid sõitsid seal järjest välja, aga midagi polnud parata," ütles koondisega kaasas olnud treener Anna-Liisa Kärson.

Tulemuse said lõpuks kirja 105 startinud sportlasest 54, võitis Austria sportlane Joshua Sturm ajaga 1.52,05.

Eesti Olümpiakomitee lähetas kuni 15. veebruarini Sarajevos toimuvale talvisele Euroopa noorte olümpiafestivalile 17-liikmelise koondise neljal alal: iluuisutamine, laskesuusatamine, murdmaasuusatamine ja mäesuusatamine. Kolmapäeval on Eesti koondis võistlustules laskesuusatamises, mäesuusatamises ning iluuisutamises.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: