Suusatamise Tallinna MK-etapiks vajalik lumi valmib Eesti sünnipäevaks

Lumetegu Tallinna lauluväljakul
Lumetegu Tallinna lauluväljakul Autor/allikas: Eesti Suusaliit

21. märtsil Tallinna lauluväljakul toimuva murdmaasuusatamise MK-etapiks vajalik kunstlume kogus valmib Eesti riigi sünnipäevaks. Lumega tuleb ära katta 750-meetrine rada, mille laius on keskmiselt üheksa meetrit tõusudel ning 7,5 meetrit laskumistel.

Tippsuusatajate tasakaalule ja plahvatuslikule jõule tõsiseid väljakutseid esitav rada saab oma lõpliku vormi ja kuju hiljemalt nädal enne tähtsündmuse toimumist.

Võistluse korralduskomitee juhi Vahur Leemetsa sõnul algas pühapäeval lumeteo kolmas ja viimane etapp. "Kui praegune ilmaennustus peab paika, huugavad lumekahurid 24 tundi ööpäevas kuni neljapäeva keskpäevani," ütles korraldaja. "Kõrgsurve pump saab korraga töös hoida kolm kahurit ja tehtava lume kogus sõltub suuresti õues olevatest miinuskraadidest. Kui tuua mõni näide, siis seitsme või kaheksa miinuskraadi juures saame ühes tunnis toota kuni 130 kanti lund. Kui läheb soojemaks, siis erineb see vahe kordades," avaldas ta.

Vajaliku lume minimaalne kogus on korralduskomitee juhi sõnul umbes 4000kanti. "Sellest saab keskmiselt 20 cm paksuse raja. Laskumiste all olevad viraažid ja järsumad nukid peavad olema paksema kattega," täpsustas Leemets ja avaldas lootust, et ehk ei pea märtsi keskel minimaalset stsenaariumi siiski käiku laskma.

Kui võistluste ajaks on temperatuurid plusspoolel ja rada liiga pehme ning vesine, siis tuleb abinõuna kasutusele võtta selle soolatamine. "Tegemist on maailmas laialt levinud meetodiga, mida kasutavad kõik suusavõistluste korraldajad. Sool küll sulatab mingi kihi lumest ära, kuid viib raja temperatuuri olulisel määral alla ning muudab lumepinna kõvemaks, mis omakorda loob kõikidele osalejatele raja tingimuste osas võrdsed võimalused," selgitas Leemets. "Jah, see mõjutab ka suuskade määrimise teemat, kuid sellega on kõik hooldemehed varasemalt kokku puutunud."

Soola kasutamise vajalikkuse otsustab  rahvusvaheline žürii, kuid eestlased on selleks võimaluseks juba varakult valmis. "Jälgime ilmaprognoosi ja kui on näha, et n-ö oht on olemas, siis loome vastava valmisoleku," lubas Leemets.

Etapi ettevalmistustöödega ollakse graafikus. "Kõik, mis vaja, on meil olemas. Jõu ja nõuga panevad õla alla ka teised suuremate ja väiksemate spordisündmuste korraldajad, mis on vahva ja näitab, et Eesti hea maine korraldajamaana läheb sarnases valdkonnas tegutsejatele laiemalt korda," tunnustas Leemets kõiki panustajaid.

Lauluväljakul peetavale MK-etapile on end esimeses registreerimisvoorus üles andnud pea 150 sportlast 19 riigist, nende seas ka Eesti suusatamise uue põlvkonna esindajad. "Paljud meie riigi noored teevad just Tallinnas oma MK-debüüdi ja selles osas on see võistlus kindlasti märgilise tähendusega. Kutsun kõiki üles omasid raja äärde toetama tulema, see on noorte jaoks väga oluline," ütles Leemets.

21. märtsi Tallinna MK-etapi ajakava

17.00 Naiste kvalifikatsioon
17.35 Meeste kvalifikatsioon
19.30 Finaalid
21.00 Autasustamine

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: