US Openi korraldajad teevad plaane, kuidas saaks slämmiturniiri korraldada

Billie Jean Kingi tennisekeskuse peaväljak, mis kannab Arthur Ashe'i nime.
Billie Jean Kingi tennisekeskuse peaväljak, mis kannab Arthur Ashe'i nime. Autor/allikas: SCANPIX/AFP

USA lahtiste tennisemeistrivõistluste toimumine on veel lahtine, aga kui tuleb otsus, et see toimub, tahavad korraldajad selle pidada algselt planeeritud ajal ja kohas.

Kuigi tavapäraselt on US Open hooaja viimane slämmiturniir, on sel aastal koroonaviiruse tõttu kõik teisiti kui varem. Hooaeg algas küll Austraalia lahtistega, kuid Prantsusmaa lahtised lükati maikuust septembrisse – kust nad võivad veel edasi lükkuda – ning Wimbledon jäeti sootuks ära – esimest korda pärast 1945. aastat.

USA lahtiste põhiturniiri mängud peaksid algama 31. augustil. "Praegu on kõik endiselt lahtine. Me pole mingeid otsuseid veel teinud," ütles USA tenniseliidu (USTA) profitennise valdkonna tegevjuht Stacey Allaster uudisteagentuurile AP.

Allaster lisas, et kui USTA juhatus otsustab, et turniir sel aastal toimub, loodavad nemad, et see peetakse tavapärases kohas – New Yorgis Flushing Meadowsis Billie Jean Kingi nime kandvas tennisekeskuses – ning tavapärasel ajal. "Oleme 150 protsenti keskendunud sellele, et saaksime US Openi turvalistes tingimustes New Yorgis tavapärasel ajal läbi viia," kinnitas Allaster. "See on ärgates nii minu kui kogu tiimi esimene mõte. Sest mõte sellest, et turniir toimuks kuskil mujal või muul ajal, ei tundu reaalne, kuigi peame ka sellega arvestama."

US Openi toimumise või mittetoimumise osas peaks otsus tulema juuni teises pooles.

Profitennises on märtsikuust alates olnud pausil, praeguse seisuga kestab võistluspaus vähemalt 31. juulini.

Seni pole veel koostatud plaani, millistel tingimustel saaks taas rahvusvahelisel tasandil nii globaalse spordi nagu tennisega jätkata. Või kui see plaan on, pole seda avalikkusega jagatud. US Openi korraldajad on seetõttu ise teinud mitmeid plaane, kuidas tõkestada viiruse levikut. "Vähemalt kõige põhimõttelisemas küsimuses peaksid kõik olema ühel arvamusel: kohalikke seadusi järgides tuleb kaitsta osalejate tervist ning minimeerida viiruse leviku risk," arutles Allaster. "Aga siis on veel väga spetsiifilised detailid, milles tuleb kokku leppida."

Üks spetsiifilistest detailidest puudutab näiteks riietusruume. USTA tahab ajutisi riietusruume juurde ehitada, kasutades selleks ka siseväljakuid, kus vahepeal oli ajutine haigla koroonapatsientidele. Lisaks tahetakse parandada õhufiltreerimise süsteemi. Kaalumisel on ka selline idee, et mängijatel lubatakse riietusruume kasutada ainult vahetult enne ja pärast matši, treeningute ajal ligipääs puudub. "Tuled, harjutad ära ja lähed hotelli tagasi," kirjeldas Allaster, kuidas see toimiks.

USTA esitas möödunud nädalal enda korraldusliku plaani meditsiinilisele grupile, järgmisena peavad selle üle vaatama linna, osariigi ja föderaalvalitsuse ametnikud. "Põhiline on riski madalal hoida," sõnas Allaster.

Allasteri sõnul on nad teinud erinevaid mudeleid, kuidas võiks turniir toimuda, üks neist variantidest on ka see, et turniir peetaks pealtvaatajateta. Eelmisel aastal külastas US Openit kolme nädala – kvalifikatsioonist finaalideni – jooksul ligi 850 000 inimest.

USTA tuluosakonna juht Lew Sherr tunnistas AP-le antud intervjuus, et see tundub üha vähetõenäolisem, et kui turniir toimub, saab pealtvaatajaid tribüünidele lubada. "Sellega kaotaksime piletitulu ja suure osa sponsorrahadest, aga tele- ja digiõiguste ning ülejäänud sponsorrahadest saadav tulu on siiski piisav, et kaaluda ka US Openi korraldamist ilma fännideta," ütles ta.

Laual olevatest ideedest pole Allasteri sõnul peaaegu üldse räägitud mängude lühendamisest ehk siis meeste puhul tavapärase parem viiest süsteemi asemel parem kolme peale minemisest. "Kui mängijad ise tuleksid ja ütleksid, et tahavad seda, siis muidugi kaaluksime. Aga kindlasti ei tee me ühepoolset otsust ilma mängijatelt arvamust küsimata," lubas ta.

Allasteri sõnul näeb nende plaan ette, et enne New Yorki reisimist peavad mängijad tegema COVID-19 testi ja saabudes peavad nad näitama, et see oli negatiivne, lisaks viidaks iga päev läbi tervisekontrolli, kus mängijatel mõõdetakse temperatuuri. Kaalutakse ka igapäevast antikehade testimist.

USTA peab ka plaani lennutada mängijad kohale tšarterlendudega, mis tuleks Pariisist, Viinist, Frankfurdist, Buenos Airesest ja Dubaist ning pärast turniiri lennutataks mängijad samade tšarterlendudega järgmistesse mängupaikadesse. Vähendada soovitakse ka mängijate saatjaskonda, kuhu plaani kohaselt võiks kuuluda vaid treener – füsioterapeudi- ja massööriteenus võiks olla turniiri poolt.

Mängudel ei kasutataks enam pallilapsi, vaid seda tööd teeksid täiskasvanud. Lisaks oleks mängudel vähem joonekohtunikke ja rohkem kasutataks tehnoloogiat. "See on üks raskemaid punkte, sest mõistagi me sooviks, et kõik oleks kõrgeimal tasemel aus ja õiglane," sõnas Allaster.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: