Müncheni prokuratuur: dopinguskandaali on segatud vähemalt 21 sportlast

{{1553069580000 | amCalendar}}
Foto: Ekraanitõmmis

Müncheni prokuratuur andis kolmapäevasel pressikonverentsil ülevaate Seefeldi MM-il alguse saanud dopinguskandaalist. Uurimine on näidanud, et segatud on vähemalt 21 sportlast kaheksast Euroopa riigist, uurimine puudutab viit spordiala, millest kolm on talispordialad.

Müncheni prokuratuur algatas uurimise "vilepuhuja" Johannes Dürrilt saadud teabe alusel. Austria suusataja rääkis jaanuaris Saksa avalik-õigusliku ringhäälingu ARD teledokumentaalis "Ahnus kulla pärast - tee dopingulõksu" dopingu kasutamise praktikast kaasaegses tippspordis.

Müncheni prokuratuuri dopinguosakonna juhataja Kai Gräber rääkis pressikonverentsil, et pärast dokfilmi esilinastust kuulati Dürr üle ja seejärel algatati uurimine Saksa arsti Mark Schmidti suhtes, uurimine kulges ootamatult kiiresti.

Gräberi sõnul oli neil neli kahtlusalust, kelle suhtes väljastati korraldus vahistamiseks, need neli kahtlustatavat võeti kinni Erfurdis ja Seefeldis, neist üks õnnestus teolt tabada.

Gräber näitas Erfurdis läbiotsimiselt tehtud pilte ja rääkis, et verekotte oli umbes 40-50, aga täpset arvu ei osata veel öelda. Verekotte hoiti garaažis sügavkülmikus, mille temperatuur oli -80 kraadi, verekotte sulatati kraanikausis soojas vees. Fotodelt oli näha ka masinaid, millega verd käideldi.

Kai Gräber näitas pilte läbiotsimisest Erfurdis. Autor: Ekraanitõmmis

Gräberi sõnul ei saa ta öelda, mida on peasüüdistav öelnud ega ka seda, millised sportlased on veel seotud.

Ajavahemikus 2011. aasta lõpust kuni Seefeldi MM-ini on operatsiooniga seotud olnud 21 sportlast kaheksast Euroopa riigist. Küsimusele, kui palju nendest 21 sportlasest on naissoost, vastas Gräber, et ta ei saa täpset arvu öelda, aga naiste osakaal on väike. Uurimine puudutab viit spordiala, neist kolm on talispordialad.

Nimeliselt on praegu teada üheksa sportlast: Seefeldis vahele jäänud Karel Tammjärv ja Andreas Veerpalu, kasahh Aleksei Poltoranin ning austerlased Max Hauke ja Dominik Baldauf, lisaks vilepuhuja Dürr ja meedia vahendusel dopingutarvitamist tunnistanud Algo Kärp, ratturitest on seotust Schmidti võrgustikuga tunnistanud austerlased Georg Preidler ja Stefan Denifl.

Vereülekandeid on selles ajavahemikus tehtud kolmekohaline arv, ülekandeid on läbi viidud erinevates riikides, näiteks Eestis, Soomes, Rootsis ja Horvaatias, aga ka Hawaiil ja Lõuna-Koreas. Mäletatavasti toimus seal mullu PyeongChangi olümpia ja Algo Kärp on tunnistanud, et ka seal tarvitati veredopingut.

Ühe sportlase pealt teenis Schmidt hooajaga 4000 kuni 12 000 eurot.

Prokuratuur on väga lootusrikas, et verekottide omanikud õnnestub selgeks teha sportlaste verepasside abil.

Vahepeal on kinni peetud ka viies kahtlustatav, kes transportis verekotte.

Enne pressikonverentsi:

Dopingumaailmas maavärina esile kutsunud uurimine kannab pealkirja "Operatsioon aadrilaskmine". Veebruari lõpus Austrias toimunud suusatamise MM-i ajal ja samal ajal Tüüringis toimunud reidi käigus paljastasid uurijad arvatava rahvusvaheliuse dopinguvõrgustiku. Austria föderaalse kriminaalpolitsei büroo tabas ühe sportlase Seefeldis isegi vereülekande tegemise ajal ja teised võeti kohapeal kinni. Uurimine on seotud keelatud veredopingu kahtlusega.

DPA kirjutas kolmapäeval, et Müncheni peaprokuröri dopingu kuritegevuse vastu võitlemise büroo jaoks on see paljastamine olnud edukas. Täna kutsub büroo oma kümnenda aastapäeva puhul kokku pressikonverentsi ja annab ülevaate uurimisest. Ja annab teada, kuhu on jõutud uurimisega Erfurdi spordiarsti Mark Schmidti ja tema väidetavate abiliste osas. Pole välistatud, et välja tulevad uued nimed ja seda Erfurdis Schmidti vahistamisel leitud verekottide tõttu.

Müncheni prokuratuur algatas uurimise "vilepuhuja" Johannes Dürrilt saadud teabe alusel. Austria suusataja rääkis jaanuaris Saksa avalik-õigusliku ringhäälingu ARD teledokumentaalis "Ahnus kulla pärast - tee dopingulõksu" dopingu kasutamise praktikast kaasaegses tippspordis.

Innsbrucki prokuröri sõnul on esitatud ka Dürri enda suhtes spordipettuse kahtlus. Väidetavalt pidi 31-aastane Dürr spordiarst Mark Schmidtile vahendama teisi sportlasi. Dürr ise eitab seda. Mark Schmidt on siiani vahi all seoses dopingu skandaaliga. Tema advokaatide sõnul teeb ta uurijatega koostööd.

Nagu Austria uurijad seda nimetavad, arreteeriti "ülemaailmse võrgustiku purunemise" ajal mitmed Austria, Eesti ja Kasahstani sportlased ning väidetavad niiditõmbajad. Kogu dopingusaaga võtmeisikuks peetav Mark Schmidt arreteeriti Erfurtis. Just Erfurdis Schmidti arreteerimisel leitud verekottide suure arvu tõttu võib arvata, et oodata on täiendavaid dopingujuhtumeid ja patustajate nimesid.

Toimetaja: Urmet Kook, Maarja Värv

Allikas: DPA, Zeit

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: