Tarmo Tiisler Nykänenist: mees, kes aitas meil olla vigadega

Matti Nykänen 1988. aasta olümpiakullaga.
Matti Nykänen 1988. aasta olümpiakullaga. Autor/allikas: imago sportfotodienst/Scanpix

Ööl vastu esmaspäeva suri legendaarne Soome suusahüppaja Matti Nykänen. ERR-i sporditoimetaja Tarmo Tiisler kirjutas enda järelhüüdes, et Nykänen oli paljudele eestlastele oma mees ja justkui lunastaja.

Tarmo Tiisleri järelhüüe Matti Nykänenile:

Matti Nykänen oli soomlaste jaoks oluline mitte ainult võidetud medalite tõttu.

Jah, ta võitis mitu olümpiakulda.

Jah, ta võitis need alal, mis on soomlaste jaoks olnud läbi aegade üks olulisemaid.

Aga sellele kõigele andis tähenduse Nykäse-Matti paha poisi kuvand, mis 1980. aastate Soome vägagi normeeritud ja ontliku ühiskonnakorraldusega kuidagi kokku ei sobinud.

Teda armastati seetõttu, et ta ei varjanud oma vigu ja teda imetlesid seetõttu kõik, kes enda omi välja näidata ei söandanud.

Meile, kes me 1980. aastatel Põhja-Eestis Soome telekast sporti vaatasime, oli Nykänen oma mees. Paljuski seepärast, et NSVL-is pidid elama ideaalinimesed, aga siis tuli saja kilomeetri kauguselt noor poiss, kes pani hullu ja teda vaadates oleks me kõik ise justkui endast pahelisema poole välja lasknud. See oli magus tunne. Ühelt poolt oleks justkui natuke riiki kukutanud, teisalt on meis kõigis peidus oma sisemine pahalane ja et Nykänen julges enda oma välja näidata, oli ta meile justkui lunastaja.

Lennä Nykäsen Matti!!! Meie mälestustes teed Sa seda igavesti.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: