VIDEO | Kuidas valmis Tartu Maratoni rada? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tartu Maratoni rajameister Assar Kütt tutvustas ERR-ile, kuidas näeb välja korraliku maratoniraja ettevalmistus.

"Klassika jälg on ikkagi neli sentimeetrit sügav ja selle jaoks, et maapind vastu ei tuleks, peab kokkupressitud lund olema 6-7 cm," tutvustab Kütt, kes sättis juba kell kaheksa hommikul rajamasina töökorda, et 4000 inimest saaks end Tartu suusamaratonil proovile panna. Raja valmistamiseks on usin töö käinud juba mitu nädalat.

Kütt on ka ise Tartu Maratonist osa võtnud. "Viimati võistlesin ise 1983. aastal ja sain seitsmenda koha, kusjuures see on meie peres kõige kehvem koht. Minu isa on Tartu Maratoni ära võitnud ja vennas on neljandana lõpetanud," rääkis Kütt, kes tänu tööle pole suusatamise jaoks enam aega leidnud.

Selleks, et üks korralik Tartu suusamaratoni rada valmida saaks, peab rajameister kõigepealt sõitma 63 km Elvasse ja tegema neli rada ning pärast Otepääle tagasi. Niiviisi kaheksarajaline rada valmibki. "Rasket ei ole selles ametis midagi," ütles Kütt. "Lihtsalt sõidan ja naudin. Puhas rõõm ju, kui ainult lund. Lisaks on pinge, et rahvale hea raja valmistamiseks lund ka ikka jätkuks."

Aga hea raja saladus ei peidu üksnes rohkes lumes. Ettevalmistusi hakatakse tegema palju varem. "Alguses teen palju eeltööd. Kui lund on vähe ja maa on ebatasane, siis läheb aega selle silumiseks ja aukude täitmiseks. Kui lund hakkab tulema piisavalt, saab põhja siledaks ja nii hakkab rajakvaliteet kasvama."

Rajameister Kütt teab täpselt, millest räägib, sest on Tartu Maratoni suusarajaga tuttav aastakümneid. "Ma pärisin selle ameti oma isalt," jätkab Kütt. "Terve maratoniraja on välja töötanud minu isa. Kui see veel Tartus toimus, siis tegime Tartupoolset otsa. Olen lapsest saati isaga kaasas käinud ja võtsin nüüd selle ameti üle."

Iga puu ja põõsas on samuti Küttile tuttavad, sest hooldab rada aastaringi. Millest peitub aga tema töö võlu? "Ikka inimestele naudingu pakkumises. Need inimesed, kes tulevad siia suusatama, on pidevalt suusatamas käinud ja teevad vahet, mis on hea ja mis on halb."

Rajameister Küttile on väga hea raja eest ka tänu avaldatud. "Inimesed kiidavad eriti siis, kui sumpavad lumes ja näevad järsku, et tuleb rajamasin ja teeb neile ilusad jäljed."

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: