Tänak tuli kehvasti alanud Akropolise rallil neljandaks, võit Rovanperäle
Ott Tänak ja kaardilugeja Martin Järveoja (M-Sport Ford) teenisid autoralli MM-etapil Kreekas neljanda koha. Esikohale tuli sarja üldliider ja tiitlikaitsja Kalle Rovanperä (Toyota).
Tänaku jaoks algas ralli kehvalt, sest juba reedel enne neljandat kiiruskatset tabas rehvivahetustsoonis tehniline probleem. Veepumba parandamine võttis aega ning ajakontrolli hilinemine tõi kaasa kolme minuti ja 40 sekundi pikkuse trahvi.
Laupäeva alguses oli eestlane üheksas, aga ka konkurentidel hakkas juhtuma ja päeva lõpuks leidis Tänak end paremustabeli neljandalt realt, kuhu jäi pühapäevani.
Rallivõidu eest heitlesid laupäeval esialgu Thierry Neuville (Hyundai) ja Sebastien Ogier (Toyota), aga mõlema masina vedrustus ütles üles. Neuville jäi tee äärde ja Ogier pidi katkestama lausa pärast viimast katset ülesõidul.
See tõstis kindlaks liidriks Rovanperä, kes pühapäeval enam esikohta käest ei andnud. "Loomulikult on see suur kergendus," lausus MM-sarja üldliider.
"Pärast rasket Soome rallit vajasime mingit tagasitulekut, kuigi me tegelikult kunagi ei lahkunud. Tugev esitus, startida esimesena ja lõpetada samuti esimesena on väga tore. Tark sõit ja ikkagi hea sooritus [punktikatsel]."
Heitluses teisele kohale jäi tema võistkonnakaaslane Elfyn Evans (Toyota) Dani Sordo (Hyundai) vastu 4,2 sekundiga peale.
MM-sarja kokkuvõttes tõusis Rovanperä kolm etappi enne lõppu täpselt 200 punkti peale. Tema edu Evansi ees kasvas 33 silmale. Neuville jäi Kreekas nullile ja jätkab 134 punktiga ehk edestab Tänakut 15 punktiga.
Sari jätkub kolme nädala pärast Tšiilis.
WRC2 arvestuses startisid Kreekas ka Georg Linnamäe ja Robert Virves. Mõlema mehe etteaste lõppes õnnetusega. Linnamäel sõitis kohe reedel esimesel kilomeetril teelt välja ja Virvese Ford lagunes viimasel katsel.
Pühapäev:
Pühapäeva avanud legendaarsel katsel edestas Elfyn Evans (Toyota) üheksa sekundiga Dani Sordot (Hyundai) ja tõusis hispaanlasest mööda kokkuvõttes teiseks.
Järgmise katse võitis Sordo ja vähendas vahe 2,7 sekundile, aga punktikatsele läks ikkagi kolmandalt kohalt.
Punktikatsel võttis maksimumi Kalle Rovanperä (Toyota), Evans suutis vaid kümnendikuga edestada kolm punkti teeninud Tänakut. Punktikatse neljas oli Sordo ja viies Esapekka Lappi (Hyundai).
Tänak: "Ma ei tundnud, et tegemist olnuks hea sõiduga, aga proovisin teha kõikvõimaliku. Reede oli kõigi jaoks väga muserdav ja M-Spordil oli pea norus. Tulime tagasi ja otsus võtta suur ajakaristus osutus õigeks."
Ralli lõpptulemused: 1. Rovanperä 3:00.16,7, 2. Evans +1.31,7, 3. Sordo +1.35,9, 4. Tänak +4.28,4, 5. Lappi +6.22,3, 6. Katsuta +7.20,9, 7. Mikkelsen +9.41,0, 8. Greensmith +9.51,3, 9. Rossel +11.07,0, 10. Ogier +11.43,4.
Laupäev:
Laupäeva esimesel katsel oli Sebastien Ogier (Toyota) Thierry Neuville'ist (Hyundai) enam kui kümme sekundit kiirem ja haaras kokkuvõttes liidrikoha. Tänak polnud rahul taustajõudude tööga ja kurtis, et autol pole piisavalt jõudu.
Kaheksandal kiiruskatsel näitas Neuville taas võimu ja möödus uuesti Ogier'st. Prantslane küll tunnistas, et tegi ühe sõiduvea ja suretas mootori välja, mistõttu läks tema hinnangul kaotsi kümmekond sekundit. Tänaku sõnul oli auto jõudlus sel katsel juba parem. Kehvasti läks Esapekka Lappil (Hyundai), kes sõitis kivi otsa ja lõhkus rehvi, kaotades nii parematele üle kahe ja poole minuti.
Viimasel ennelõunasel katsel suutis Neuville kasvatada edu võrreldes Ogier'ga enam kui kümnele sekundile. Kehvasti läks neljandat kohta hoidnud Elfyn Evansil (Toyota), kelle autos sündis kõrge õlitemperatuuri ohutuli ja waleslane pidi hoo maha võtta, kaotades teistele enam kui minutiga.
Esimesel pärastlõunasel katsel lõhkus Neuville aga konarlikul teel Hyundai vedrustuse ja oli sunnitud liidrikohalt katkestama, jättes esikoha eest heitlema Toyota sõitjad.
Päeva eelviimane katse oli paljude sõitjate jaoks väga raske. Takamoto Katsuta (Toyota) pidi rehvivahetuseks koguni kaks korda peatuma ja langes kokkuvõttes viiendalt kohalt Tänaku taha seitsmendaks. Mustad pilved kerkisid Lappi kohale, kelle sõnul olid tal probleemid nii ülekandesüsteemi kui ka generaatoriga. Kaotust katse võitnud Rovanperäle kogunes suuresti viimastel kilomeetritel poole minuti jagu.
Sündmusterohke päev sai vägeva puändi, kui viimasel katsel läks raskel rajal katki Ogier' vedrustus. Prantslane peatus ja otsustas seejärel edasi sõita, kuid kaotas Rovanperäle pea nelja minutiga ning langes üldarvestuses neljandaks. Järgnenud ülesõidul prantslane, kelle Toyotal oli ratas viltu all, katkestas ja see tähendas Tänakule juba neljandaks kerkimist. Juba eelmisel katsel tehniliste probleemide küüsi langenud Lappi kaotas Rovanperäle kahe minutiga ja kukkus Tänaku selja taha.
Kõik see tähendas aga ülikindlat edu laupäeval kuuest katsest viis võitnud Rovanperäle, kes juhib järgnevate ees enne viimast päeva juba enam kui kahe minutiga.
Seis 12. katse järel: 1. Rovanperä 2:29.40,5, 2. Sordo +2.04,4, 3. Evans +2.09,4, 4. Tänak +4.49,7, 5. Lappi +6.16,2, 6. Katsuta +7.02,2, 7. Mikkelsen +8.51,1, 8. Greensmith +8.51,5, 9. Ogier +9.47,6, 10. Rossel +9.56,3.
Reede:
Päeva esimesel katsel näitas parimat aega Thierry Neuville (Hyundai) ja teisel Kalle Rovanperä (Toyota), kes hõivasid ka kaks kõrgemat kohta. Ott Tänak (M-Sport Ford) oli esimesel katsel kolmas ja teisel neljas ning kokkuvõttes Sebastien Ogier' (Toyota) järel 3,7 sekundiga neljas.
"Ma arvan, et [stardipositsiooni arvestades] on lood kõigi jaoks üsna võrdväärsed. Aga autos käib lihtsalt kõva võitlus. Mitte mingil juhul ei sõida see auto nii nagu vaja," sõnas eestlane kolmanda kiiruskatse järel.
Kiiresti lõppes ralli WRC2 kategoorias kihutanud Georg Linnamäele (Hyundai), kes sõitis teelt välja päeva esimese kiiruskatse esimesel kilomeetril. Nii tema kui ka kaardilugeja James Morgan pääsesid tervelt, aga auto sai kõvasti kahjustada.
Neljanda katse eel tabasid Tänaku masinat tehnilised probleemid. Koos mehaanikutega üritas ta rehvivahetusalas auto all midagi parandada. Usutavasti oli tegemist veepumba rikkega. Kuna eestlane jäi starti hiljaks, siis määrati talle kolme minuti ja 40 sekundi pikkune ajatrahv, mis kukutas Tänaku kõrgest konkurentsist. Katsele eestlane aga ei pääsenud, sest pärast kaheksat autot otsustati katse pealtvaatajate turvalisuse nimel pooleli jätta.
Seejärel jätkas Tänak aga katsevõiduga. Ta oli stardijärjekorras langenud WRC2 meeste vahele ja see mõistagi tähendas talle palju paremaid teeolusid. Ülejäänutest näitas aga head kiirust Neuville, kes kindlustas üldedu.
Ka päeva viimasel katsel oli Tänak parim. "Hetkel muidugi tingimused aitavad," lausus ta katse lõpus. "Katse keskosa oli lahtise muda juures ikkagi pisut keeruline, aga lõpus, kus on kuiv, on [stardipositsioonist] kindlasti abi."
Ogier edestas aga Neuville'i ja vähendas vahe enne laupäevaseid katseid vaid 2,8 sekundile.
Seis 6. katse järel: 1. Neuville 55.10,4, 2. Ogier +2,8, 3. Rovanperä +25,5, 4. Evans +31,0, 5. Lappi +32,1, 6. Katsuta +41,7, 7. Sordo +48,6, 8. Grjazin +3.16,7, 9. Tänak +3.34,5.
Neljapäev:
Neljapäeva hommikul toimuma pidanud testikatse jäeti halbade ilmaolude tõttu ära.
Õhtusel publikukatsel näitas kiireimat aega MM-sarja üldliider Kalle Rovanperä (Toyota; 1.32,9), kellele järgnesid kolm Hyundai sõitjat: Esapekka Lappi (+0,3), Thierry Neuville (+0,4) ja Dani Sordo (+0,5). Ott Tänak (M-Sport Ford) oli viies (+0,7) ja kaheksakordne maailmameister Sebastien Ogier (Toyota) kuues (+1,3).
Eelvaade:
Tegemist on pika ajalooga võistlusega, mida esimest korda korraldati juba 1951. aastal. Suurema osa ajast on Akropolise ralli kuulunud ka MM-sarja, kuigi perioodil 2014-2020 oli päris pikk paus.
Pärast seda võitis ralli 2021. aastal Kalle Rovanperä, kellele see oli tol korral karjääri teiskes täistabamuseks pärast sama aasta Rally Estoniat. Mullu võidutses rasketel teedel Thierry Neuville.
Akroplise ralli on tuntud väga tolmuste, kiviste, aga samas teinekord päris kiirete mägiteede poolest. Nii sõitjatele kui ka autodele on see keeruline katsumus, teinekord ka kuumuse tõttu. Sel nädalal peaks temperatuur võistluskeskuses kerkima 25-26-kraadini, neljapäeval-reedel valitseb ka vihmaoht.
Ott Tänak (M-Sport Ford) pole Kreekas kunagi võitnud, aga sai nii tunamullu kui ka mullu teise koha. Viimasel ajal pole aga häid tulemusi tulnud. Eestlase eelmine pjedestaal jäi aprillikuusse, kui Horvaatia rallilt tuli teine koht. Pärast seda on tulnud punktikohad ka Portugalist, Keeniast ja Eestist, kuid eelmine etapp Soomes jäi pooleli.
"Vaim on värske ja oleme hooaja viimaseks neljaks etapiks valmis," kommenteeris eestlane enne jõuproovi. "Kreeka saab meile ja autole keeruliseks, aga ootan sealset pingutust. Teeme kõik, et aasta heade emotsioonidega lõpetada."
WRC2 kategoorias võistlevad veel Georg Linnamäe koos britist kaardilugeja James Morganiga (Hyundai i20 N Rally2) ja Robert Virves koos samuti britist kaardilugeja Craig Drew'ga (Ford Fiesta Rally2).
Kokku sõidetakse Akropolise rallil 15 kiiruskatset kogupikkusega ligemale 308 km. Neist legendaarseim on kindlasti pühapäeva hommikul peetav Tarzani katse.
Ajakava:
Neljapäev
(Test Lamia 3,62 km 8.01) jäi ära
SS1 EKO Super Special Stage 1,48 km 19.05 Rovanperä
Reede
SS2 Loutraki 1 10,37 km 8.23 Neuville
SS3 Pissia 16,43 km 9.38 Rovanperä
SS4 Loutraki 2 10,37 km 12.19 Ogier
SS5 Livadia 21,03 km 15.22 Tänak
SS6 Elatia 28,32 km 16.55 Tänak
Laupäev
SS7 Pavliani 1 24,25 km 7.08 Rovanperä
SS8 Karoutes 1 28,49 km 8.41 Neuville
SS9 Eleftherochori 1 18,02 km 11.05 Rovanperä
SS10 Pavliani 2 24,25 km 14.08 Rovanperä
SS11 Karoutes 2 28,49 km 15.41 Rovanperä
SS12 Eleftherochori 2 18,02 km 18.05 Rovanperä
Pühapäev
SS13 Tarzan 23,37 km 8.19 Evans
SS14 Grammeni 1 9.00 km 10.05 Sordo
SS15 Grammeni 2 (PK) 9,00 km 13.15 Rovanperä
Rally1 stardinimekiri:
4. Esapekka Lappi - Janne Ferm Hyundai
6. Dani Sordo - Candido Carrera Hyundai
7. Pierre-Louis Loubet - Nicolas Gilsoul Ford
8. Ott Tänak - Martin Järveoja M-Sport Ford
9. Jourdan Serderidis - Frederic Miclotte Ford
11. Thierry Neuville - Martijn Wydaeghe Hyundai
17. Sebastien Ogier - Vincent Landais Toyota
18. Takamoto Katsuta - Aaron Johnston Toyota
33. Elfyn Evans - Scott Martin Toyota
69. Kalle Rovanperä - Jonne Halttunen Toyota
Toimetaja: Siim Boikov