Aruanne: Bernatski väitel ostis Alaver tema kaudu kasvuhormooni Veerpalu ja Mae jaoks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Mati Alaver
Mati Alaver Autor/allikas: Siim Semiskar/ERR SPORT

Neljapäeval avaldatud Bernatski komisjoni aruandes on kirjas endise Tartu arsti Vitali Bernatski väited, mille kohaselt varustas ta keelatud ainetega suusatreener Mati Alaveri, kes neid hankis Andrus Veerpalu ja Jaak Mae jaoks.

Aruande kohaselt kirjeldas Bernatski kalendri ja arvete põhjal, millal ja millised ravimiostud ta Alaveri palvel tegi, millist nõu ta andis ning kuidas edastas ostetud ravimid Alaverile. Komisjonile esitas Bernatski kokkuvõtte kasvuhormooni oste kinnitavatest arvetest/saatelehtedest, mille tellijaks ta märkis omakäeliselt nime "Mati Alaver".

Bernatski nimetas ravimite kasutamise nõuannete ja ravimite saajatena Alaveri sportlastena Andrus Veerpalu ja Jaak Maed. Ta kinnitas, et tema ise neid sportlasi süstinud ei ole.

Raportis olevas tabelis on toodud välja Alaveri jaoks tellitud keelatud ainete saatelehed, millest varaseim kuupäev on 13. september 2002 ja hilisem 23. jaanuar 2004. Selle perioodi sisse mahub kümme saatelehte.

Bernatski väitel käis Alaver korduvalt temaga Pere Leiva piiratud juurdepääsuga territooriumil asuvas arstikabinetis kohtumas ning sellekohased kanded tehti väravas asuva valvuri peetavas külastajate päevikus, samuti registreeris külastajaid turvakaamera ning väidetavalt tundsid valvurid sageli külastajaid. Bernatski väitis oma kalendri põhjal, et viimane kohtumine Mati Alaveriga seoses keelatud ainetega toimus augustis 2006.

Eraldi märkis Bernatski, et Alaver helistas talle 2013. aasta sügisel pärast Bernatski kohtumist ajakirjanik Kärt Anveltiga, kellele ta oli avalikustanud ajaleheartikli sisuks olnud asjaolud. Bernatskit üllatas ja häiris Alaveri kõne, sest ta oli arvestanud, et artikli sisuks olnud informatsioon on konfidentsiaalne.

Toimunud kõnes olevat Alaver nimetanud sportlaste ja treenerite nimesid (sh Lemberg ja Olle), keda avalikustamine puudutas. Komisjon ei tea, kas nimetatud isikud olid võimalikust artikliga seotusest varem informeeritud, sest nii Lemberg kui ka Olle väitsid oma esimestes avalikes sõnavõttudes, et neile ei meenu kokkupuuted Vitali Bernatskiga.

Alaver on avalikutl väitnud, et tal ei ole pärast Bernatski lahkumist suusakoondise juurest (st pärast 1990. aastat) olnud temaga ühtegi kontakti. Komisjonil ei õnnestunud kontrollida, kas Alaver helistas Bernatski telefonile või mitte, sest sissetulevate kõnede eristamiseks on vaja eriluba.

Alaver ise loobus komisjoniga kohtumisest, vastastes e-kirjas: "Paraku ei ole minu võimaluses avalikkuses liikuva suusasporti, aga ka Eesti spordi mainet tervikuna kahjustava informatsiooni ümberlükkamine. Kinnitan Sulle, et kui mul oleks mingitki infot või veel enam tõendeid, mis lubaksid valeväiteid ümber lükata, oleksin seda juba ammu komisjoniga jaganud. Kahjuks ei saa ma komisjonile pandud ülesannete täitmisele kaasa aidata."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: