Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Serena Williamsi esindaja peatas US Openi küsimuse tõttu intervjuu

Serena Williams lõhkus US Openi finaalis reketi, millega kaasnes punktikaristus. Sealt edasi läks kõik allamäge.
Serena Williams lõhkus US Openi finaalis reketi, millega kaasnes punktikaristus. Sealt edasi läks kõik allamäge. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA lahtiste tennisemeistrivõistluste finaalis pukikohtunikuga sõnelenud ja teda hiljem seksismis süüdistanud endine esireket Serena Williams andis kolm päeva pärast kõmulist mängu intervjuu Austraalia telekanalile. Kui ajakirjanik Lisa Wilkinson proovis finaalisündmuste kohta uurida, sekkus intervjuusse Williamsi esindaja, kes käskis teemat vahetada.

Mäletatavasti võidutses US Openil naiste seas jaapanlanna Naomi Osaka, kuid 20-aastase Osaka suurepärasest triumfist enam pakkus kõneainet Ramosega sõnelenud Williams.

Ameeriklanna teenis esimese hoiatuse keelatud juhendamise eest – tema treener Patrick Mouratoglou tegi tribüünil istudes käega žesti, mida pukikohtunik Carlos Ramos tõlgendas juhendamisena, mis on aga slämmiturniiridel keelatud. Williams küll eitas juhendamist, aga sai siiski hoiatuse. Teise hoiatuse sai Williams reketilõhkumise eest ja reeglite kohaselt kaasneb kahe hoiatusega punkti loovutamine. Sellega polnud Williams absoluutselt rahul ja otsustas Ramost verbaalselt rünnata, nimetades teda valetajaks ja vargaks. Kohtuniku aususe kahtluse alla seadmise eest sai ta järjekordse hoiatuse, kolme hoiatusega kaasneb aga geimikaotus. Ameeriklannale määrati rikkumiste eest 17 000 dollari suurune rahatrahv.

Pärast mängu süüdistas Williams Ramost seksismis. Ka naiste tennise katuseorganisatsioon WTA oli Williamsiga samal meelel, aga Rahvusvaheline Tenniseliit asus Ramose kaitsele, öeldes, et portugallane tegi enda tööd ja järgis reegleid ning temavastased süüdistused on ebaõiglased.

Nüüd jõudis Austraalias telekanalis Channel Ten eetrisse pikk intervjuu Williamsiga. Lisa Wilkinsoni usutlus saate jaoks "The Sunday Project" oli tehtud New Yorgis kolm päeva pärast skandaalset finaalmängu.

Wilkinson küsis, kas Williams on tagantjärele mõeldes keelatud juhendamise eest saadud hoiatusega nõus, kuna tema treener tunnistas kohe pärast mängu, et ta tõepoolest üritas Williamsile märku anda, mida ta tegema peaks. "Ma ei saa aru, millest ta rääkis. Küsisin tema käest, miks ta sellist juttu rääkis, et ta üritas mind juhendada. Sest meil pole mingeid käemärke, meil pole kunagi olnud mingeid käemärke," selgitas Williams. "Ta vastas, et tegi käega liigutuse. Küsisin vastu, et kui ta tegi käega liigutuse, miks ta räägib inimestele, et ta juhendas. Ma ei saa sellest aru. Miks sellist asja öelda?"

Seepeale küsis Wilkinson, kas Williams pidas sel teemal Mouratoglouga tõsise vestluse. "Jah, sest meil pole kunagi selliseid asju olnud," sõnas Williams. "Ma olin teisel pool [väljakut], ma ei näinud, et ta kätega mingi liigutuse tegi. Ilmselt oli see ka tema jaoks segane olukord."

Kui Wilkinson uuris, kas Williams kahetseb reketilõhkumist, kõhkles ameeriklanna hetkeks ja pööras siis pea enda esindaja poole, kes otsustas seepeale sekkuda. "Vabandust, aga see on juba neljas küsimus US Openi kohta, äkki muudaksime nüüd teemat?" küsis ta kaamera tagant.

Wilkinson pöördus Williamsi poole ja küsis, kas naine tunneb end mugavalt ja kinnitas, et edasine on täielikult Williamsi kätes. Ameeriklanna otsustas küll intervjuud jätkata, kuid reketilõhkumise küsimusele ei vastanud.

Wilkinson ei küsinud midagi Herald Sunis ilmunud karikatuuri kohta. Kaks päeva pärast finaali avaldatud Mark Knighti joonistus pälvis üle maailma kõvasti tähelepanu ja karikaturisti süüdistati rassismis. Wilkinson ütles vaid pärast intervjuud, et on täiesti kindel, et karikatuuri tõstatamise korral oleks Williams kindlasti minema jalutanud.

Wilkinson kirjeldas Channel Ten koduleheküljel avaldatud artiklis, milline oli tema kogemus Williamsi intervjueerimisel, kirjutades, et terve protsessi vältel oli õhkkond väga pingeline. Naise sõnul proovis ta enne intervjuu algust natuke niisama lobiseda, et jutt paremini jooksma hakkaks. "Tundub, et minu teemavalikud – tema imeline kihlasõrmus, see suurepärane hotellituba, tema tihe graafik, see imeline vaade Manhattanile – ei suuda võistelda selle vaibatükiga, millele Serena on enda raudse pilgu seadnud," kirjutas Wilkinson. "Kas see on näide tema suurepärasest keskendumisvõimest, mis on ta maailma tippu viinud? Või on ta juba otsustanud, et vihkab mu küsimusi? Kas ta üritab mulle niimoodi teada anda, et ta pole mu sõber ja mul ei maksa proovidagi? Või ei oska ma lihtsalt tühja loba ajada?"

Lisaks eelnevale rääkis Williams intervjuus ka rinnavähiteadlikkuse kampaaniast, milles ta osaleb, enda raskest sünnitusest, enda kehaga leppimisest ja enda suhtest prints Harryga abiellunud Meghan Markle'iga.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: