Serena Williamsi treener nõuab tennisejuhtidelt muudatusi

Serena Williams ja Patrick Mouratoglou
Serena Williams ja Patrick Mouratoglou Autor/allikas: AFP/Scanpix

Tänavuste USA lahtiste tennisemeistrivõistluste skandaalse naiste üksikmängu finaali järel tõusis teravalt tähelepanukeskmesse mänguaegne juhendamine. Serena Williamsi treener Patrick Mouratoglou tunnistas pärast mängu, et rikkus tõesti reegleid, aga seda tegevat kõik. Nüüd tuli prantslane välja endapoolsete soovitustega tennisejuhtidele.

Mäletatavasti võidutses US Openil naiste seas jaapanlanna Naomi Osaka, kuid 20-aastase Osaka suurepärasest triumfist enam pakkus kõneainet pukikohtunik Carlos Ramosega sõnelenud Williams.

Ameeriklanna teenis esimese hoiatuse keelatud juhendamise eest – Mouratoglou tegi tribüünil istudes käega žesti, mida pukikohtunik Carlos Ramos tõlgendas juhendamisena, mis on aga slämmiturniiridel keelatud. Williams küll eitas juhendamist, aga sai siiski hoiatuse. Teise hoiatuse sai Williams reketilõhkumise eest ja reeglite kohaselt kaasneb kahe hoiatusega punkti loovutamine. Sellega polnud Williams absoluutselt rahul ja otsustas Ramost verbaalselt rünnata, nimetades teda valetajaks ja vargaks. Kohtuniku aususe kahtluse alla seadmise eest sai ta järjekordse hoiatuse, kolme hoiatusega kaasneb aga geimikaotus. Pärast mängu süüdistas Williams Ramost seksismis. Ameeriklannale määrati rikkumiste eest 17 000 dollari suurune rahatrahv.

Mouratoglou tunnistas kohe pärast skandaalset mängu ESPN-i otse-eetris, et ta tõepoolest üritas Williamsile märku anda, mida ta peaks tegema, lisades aga, et paljud treenerid teevad seda.

"Ma ei saa aru, millest ta rääkis. Küsisin tema käest, miks ta sellist juttu rääkis, et ta üritas mind juhendada. Sest meil pole mingeid käemärke, meil pole kunagi olnud mingeid käemärke," selgitas Williams intervjuus Austraalia telekanalile. "Ta vastas, et tegi käega liigutuse. Küsisin vastu, et kui ta tegi käega liigutuse, miks ta räägib inimestele, et ta juhendas. Ma ei saa sellest aru. Miks sellist asja öelda?"

Teadupärast on naiste WTA turniiridel väljakupealne juhendamine lubatud, mängijal on õigus iga seti jooksul korra treener enda juurde väljakule kutsuda. Meeste profiturniiridel ja slämmiturniiridel on igasugune mänguaegne juhendamine keelatud.

Mouratoglou avaldas nüüd pika endapoolse selgituse, miks tuleks tema hinnangul iganenud reeglitest loobuda ja juhendamine lubada.

Mouratoglou sotsiaalmeedias avaldatud arvamus:

"Pärast Serena Williamsi kogemust US Openi finaalis on juhtunud üks asi: inimesed on hakanud rääkima mänguaegsest juhendamisest. Tegelikult on katuseorganisatsioonides selle teemaga tegeletud juba viis aastat.

Minu jaoks on see teema alati olnud oluline, sest olen ka ise treener. Aga ka seetõttu, et see vastandab kaks mõtteviisi: konservatiivse, traditsioonilise suuna ja modernse, progressiivse suuna.

Kui nüüd mänguaegse juhendamise reegleid uuendada, saadaks see selge sõnumi, et tennis on tulevatel kümnenditel sporditurul üha konkurentsivõimelisem. Kui aga midagi ei muudeta, on pikas plaanis keeruline uusi fänne juurde võita.

Patrick Mouratoglou US Openi finaali ajal tribüünil. Autor: AFP/Scanpix

1. Juhendamist tuleb rohkem väärtustada.

Juhendamine on iga sportliku soorituse oluline osa. Aga selle keelamine jätab mulje, justkui oleks midagi häbeneda. Kui aga võistluste ajal juhendamist lubada ja veel niimoodi, et sellele pööratakse ka tähelepanu, et vaatajad saaksid samuti seda nautida, jääks see spordis olulisele kohale. Olen uhke, et olen treener ja ma tahaksin, et seda tööd, mis minu arvates on maailma kõige ilusam, hinnataks vääriliselt.

2. Tennis on ainus spordiala, kus juhendamine ei ole tähelepanu keskpunktis.

Ma ei ole kunagi aru saanud, miks on tennis ainus spordiala, kus juhendamine pole mängude ajal lubatud. Kõikidel muudel võistkonnaaladel on see ju alati näha, näiteks kuidas jalgpallitreenerid küljejoone ääres mängijatele juhiseid annavad, korvpallitreenerid aga saavad mängu jooksul mitmel korral aja maha võtta.

Seda on näha ka individuaalaladel: poksijad saavad raundide järel nurgas istudes enda tiimilt juhtnööre, ratturid suhtlevad raadio teel enda tiimiga ja golfimängijad räägivad pidevalt enda caddie'dega.

Tennis võib olla küll viimane spordiala, mis lõpuks pakub juhendamisele tähelepanu, mida see väärib, aga parem hilja kui mitte kunagi.

3. Mänguaegne juhendamine aitab kasvatada ala vaatemängulisust ja see lahendab mitmeid probleeme, millega ala silmitsi seisab.

Kui tahame tennise juurde rohkem inimesi meelitada, peame aru saama, et meie ala on üsna keeruline ja seda pole esimese hooga lihtne mõista.  Et uusi inimesi ligi tõmmata, tuleb rõhuda emotsionaalsele tasandile. Me tahame, et fännidel ja televaatajatel oleks mängijate ja ka nende treenerite kohta enda arvamus, me tahame teada, kes neile meeldivad ja kes mitte. Seda on võimalik saavutada, kui võimaldame neil vaadata mängija ja treeneri vahelist suhtlust.

Kui meil ei õnnestu uusi inimesi kaasata, jäävad tennist jälgima vaid tõelised tennisesõbrad. Aga me peame pakkuma enamat kui lihtsalt seda ala. Peame inimestele näitama nende mängijate, keda nad vaatavad, iseloomu. Muidugi peame säilitama kõik selle, mis teeb tennise eriliseks, aga peame püüdma ka kaasaegsema, noorema publiku tähelepanu.

Kui inimesed näevad ja kuulevad, kuidas treenerid ja mängijad omavahel suhtlevad, muudab see ala isiklikumaks. Mõelge, kui tihti näitavad kaamerad mängu ajal treenereid. Kui palju huvitavam oleks see, kui televaatajad saaksid ka kuulda, mida treenerid mängijatele ütlevad? Mängija ja treeneri omavahelise jutu kuulamine tuleb kasuks ka telekommentaatoritele, nad saaksid näiteks seda juttu lahti selgitada.

4. Lõpetuseks, on aeg lõpetada juhendamisega seotud silmakirjalikkus.

On üldlevinud teadmine, et suurem osa tennisetreenereid tegelikult juhendavad mängu ajal enda hoolealuseid, kuigi see pole reeglitega lubatud. Mõelge, kui tihti vaatavad mängijad matši ajal enda boksi poole. Mõni teeb seda iga punkti järel. Muidugi, üldiselt on treenerid sõnumite edastamises diskreetsed, tehakse käemärke või mingeid muid kokku lepitud märguandeid, aga enamik juhendab suisa verbaalselt.

Aeg-ajalt saavad mängijad selle eest karistada, aga suuremalt jaolt pigem ei saa, kuna katuseorganisatsioonid on sellest [keelatud juhendamisest] teadlikud ja nad ei palu pukikohtunikel seda reeglit nii rangelt järgida.

Kõikidel eelmainitud põhjustel leian, et tenniseliidritel on aeg juhendamise osas seisukohta muuta. On aeg lubada ja organiseerida mänguaegne juhendamine – umbes nii, nagu WTA tegi 2008. aastal, kui lubas enda turniiridel väljakupealse juhendamise. Usun, et see tagaks tennise jätkusuutliku arengu."

Humoorikas näide mänguaegsest juhendamisest:

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: