Williams avaldas, et saatis skandaalse US Openi järel Osakale vabanduskirja

Naomi Osaka ja Serena Williams US Openi autasustamise ajal.
Naomi Osaka ja Serena Williams US Openi autasustamise ajal. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Mullustel USA lahtistel tennisemeistrivõistlustel võidutsenud noore jaapanlanna Naomi Osaka triumf jäi mäletatavasti talle alla jäänud Serena Williamsi ümber puhkenud skandaali varju ja autasustamise ajal kaikus üle staadioni vilekoor. Nüüd avaldas Williams, et saatis pärast juhtunut Osakale vabanduskirja.

Osaka sai enda iidolist Williamsist finaalis jagu 6:2, 6:4, kuid enim pakkus kõneainet pukikohtunik Carlos Ramosega sõnelenud Williams.

Ameeriklanna teenis esimese hoiatuse keelatud juhendamise eest – Mouratoglou tegi tribüünil istudes käega žesti, mida pukikohtunik Carlos Ramos tõlgendas juhendamisena, mis on aga slämmiturniiridel keelatud. Williams küll eitas juhendamist, aga sai siiski hoiatuse. Teise hoiatuse sai Williams reketilõhkumise eest ja reeglite kohaselt kaasneb kahe hoiatusega punkti loovutamine. Sellega polnud Williams absoluutselt rahul ja otsustas Ramost verbaalselt rünnata, nimetades teda valetajaks ja vargaks. Kohtuniku aususe kahtluse alla seadmise eest sai ta järjekordse hoiatuse, kolme hoiatusega kaasneb aga geimikaotus. Pärast mängu süüdistas Williams Ramost seksismis. Ameeriklannale määrati rikkumiste eest 17 000 dollari suurune rahatrahv.

Ajakirjas Harper's Bazaar avaldatud essees kirjutas Williams, et finaalis juhtunu näris teda mitu päeva ja ta leidis, et ainus viis sellest üle saada on jaapanlanna ees kirjalikult vabandada.

"Päevad möödusid ja ma ei suutnud rahu leida. Hakkasin teraapias käima. Otsisin vastuseid ja kuigi tundsin, et olukord läks paremaks, polnud ma siiski veel valmis reketit kätte võtma," kirjutas Williams. "Lõpuks mõistsin, et on ainult üks viis, kuidas saan edasi liikuda. Oli aeg vabandada selle inimese ees, kes seda kõige rohkem vääris. Hakkasin trükkima, alguses aeglaselt, aga siis kiiremini, sest sõnad lihtsalt voolasid minust välja."

Williams selgitas, et võimalusel tahaks ta vajutada tagasikerimisnuppu, et juhtunut muuta. "Hei, Naomi! Serena Williams siin. Nagu ütlesin väljakul, olen sinu üle äärmiselt uhke ja mul on väga kahju. Arvasin, et käitusin õigesti, kui enda eest seisin, aga mul polnud aimugi, et meedia meid niimoodi üksteise vastu asetab," kirjutas Williams Osakale. "Tahaksin võimalust seda hetke uuesti läbi elada. Olen praegu, olin siis ja olen alati sinu üle õnnelik ja toetan sind. Ma ei tahaks mitte kunagi ühegi teise naise tähtsal hetkel temalt tähelepanu röövida, eriti teiselt mustanahaliselt naiselt. Ma ei jõua ära oodata, mida tulevik sulle toob. Usu mind, jälgin alati su tegemisi suure fännina! Soovin sulle ainult edu nii praegu kui tulevikus. Veelkord, olen sinu üle uhke."

Ameeriklanna kirjutas, et sai Osakalt ka vastuse, mis tõi talle pisarad silma. "Inimesed ajavad tihti viha ja jõudu segamini, kuna nad ei suuda neil kahel vahet teha," vastas Osaka Williamsile. "Keegi pole enda eest niimoodi seisnud nagu sina ja sa pead seda jätkama."

Williams ütles, et Osaka kirja lugedes mõistis ta lõpuks, miks tal oli nii raske US Openil juhtunust üle saada. "See polnud kogu selle vastureaktsiooni pärast, vaid pigem sellepärast, mis juhtus noore naisega, kes vääris enda erilisel hetkel palju enamat. Tundsin, et see oli minu süü ja ma pidanuks enda suu kinni panema," tõdes Williams. "Aga nüüd, kui nägin, kuidas tema sõnad näitasid kõike õiges perspektiivis, sain aru, et mul oli õigus."

"See vahejuhtum, mis oli küll meie mõlema jaoks kohutav üleelamine, näitas, kuidas tuhandeid naisi töökohtadel igapäevaselt koheldakse. Meile ei ole lubatud emotsioonid, me ei tohi olla kirglikud. Meil kästakse vaikselt istuda ja ausalt öeldes pole ma sellise asjaga rahul. On häbiväärne, et meie ühiskond karistab naisi selle eest, et nad jäävad iseendaks," lisas Williams. "Olen lapsest saadik tundnud, et pean enda arvamused välja ütlema. Mõnele need võib-olla ei meeldi, aga see on nende õigus, ma austan seda. Kasvasin üles kui noorim viiest tüdrukust ja ma õppisin, et pean võitlema kõige eest, mida tahan. Ja ma ei lõpeta mitte kunagi ebaõigluse vastu võitlemist."

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: