Osaka skandaalsest US Openi finaalist: võidule jäi ikka mõru maik

Veidi vähem kui kuu aega tagasi pidanuks olema 20-aastase jaapanlanna Naomi Osaka senise karjääri tipphetk, kui ta alistas US Openi finaalis enda iidoli, endise maailma esireketi Serena Williamsi ja võidutses esimese Jaapani tennisistina slämmiturniiril. Paraku jäi aga Osaka triumf Williamsi ümber puhkenud skandaali varju ning Osaka tunnistas nüüd, et tema jaoks on võidul endiselt mõru maik juures.
Pärast US Openit võistles Osaka Jaapani fännide suureks rõõmuks Tokyo turniiril, kus jõudis finaali. Eelmise nädala Wuhani turniirilt jäi ta viirushaiguse tõttu kõrvale, sel nädalal on ta aga võistlustules Pekingis, kus sai avaringis 6:4, 6:3 jagu läbi kvalifikatsiooni põhitabelisse pääsenud kasahhitarist Zarina Diasest (WTA 91.).
"Mul vedas, et Tokyo tuli nii ruttu peale, sain kohe uuele turniirile keskenduda," rääkis Osaka mängujärgsel pressikonverentsil US Openi triumfi meenutades. "Ma ei mõelnud eriti sellele kärale, mis mu ümber oli või mis pressis kirjutati. Võib-olla kui mul oleks selleks aega olnud, oleks see minu jaoks liiast olnud."
"Praegu olen keskendunud Aasia turneele ja püüan kindlustada kohta Singapuri aastalõputurniiril," lisas värskes edetabelis karjääri kõrgeimale, kuuendale kohale tõusnud Osaka.
Kui Osakalt küsiti, kas ta sai haigusest tulnud sunnitud pausi ajal akusid laadida, vastas peatselt 21. sünnipäeva tähistav jaapanlanna: "Tahaksin nii palju rääkida selle kohta, mida ma tundsin. Aga ma ei tea, ma ei tea. Mälestusel US Openist on endiselt mõru maik juures. Päev pärast finaali ei tahtnud ma üldse selle peale mõelda, sest see polnud minu jaoks just kõige ilusam mälestus. Ma ei tea. Tahtsin lihtsalt edasi liikuda."
Küsimusele, kas Williamsi ümber lahvatanud skandaal rikkus tema võidurõõmu, tõi Osaka vastuseks paralleeli rohelise tee jäätise söömisega. "Kui esimese ampsu võtad, on see magus, aga samas väga vänge. Täpselt samasugune mälestus on mul US Openi võitmisega," selgitas ta. "Muidugi olen õnnelik, et võitsin suure slämmi turniiri, keegi ei saa seda minult ära võtta. Aga kui ma sellele tagasi vaatan, siis see pole just halb mälestus, vaid pigem imelik. Ja ma ei taha selle peale mõelda. Tahtsin selle eemale lükata. Siis mängisin Tokyos ja sain muule keskenduda, ilmselt sellepärast mul läkski seal nii hästi."
"Püüan neid mälestusi endiselt eemale lükata. Loodetavasti läheb mul ka siin hästi," lisas ta.
Mäletatavasti alistas Osaka US Openi finaalis Williamsi 6:2, 6:4, kuid tema karjääri esimest suure slämmi võitu varjutas Williamsi tüli pukikohtuniku Carlos Ramosega.
Ramos määras teise seti alguses Williamsile keelatud juhendamise eest hoiatuse ning kui Williams lõhkus reketi ja sai selle eest teise hoiatuse, kaotas ameeriklanna punkti. Kuna ta otsustas seejärel Ramost verbaalselt rünnata, nimetades teda valetajaks ja vargaks, määras Ramos talle rikkumise eest geimikaotuse.
Williams polnud mõistagi karistustega absoluutselt rahul, pärast mängu süüdistas ta Ramost seksismis. "Ta poleks eales võtnud geimi mehelt, kui see teda vargaks kutsunuks," sõnas 36-aastane Williams pressikonverentsil. "Olen näinud teisi mehi pukikohtunikele igasuguseid asju ütlemas. Ma olen siin, et võidelda naiste õiguste, võrdse kohtlemise ja muu seesuguse eest."
Nii naiste tennise katuseorganisatsioon (WTA) kui USA tenniseliit (USTA) asusid Williamsi seljataha, nõustudes seksismisüüdistustega, Rahvusvaheline Tenniseliit (ITF) aga teatas, et toetab Ramost, kuna portugallane järgis üksnes reegleid.
Toimetaja: Maarja Värv