Kirti opereerinud doktor Rahu: oli kehvem kui arvasime, aga tuli parem kui lootsime

{{1571493540000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Täna hommikul opereeriti Magdaleena haiglas odaviskaja Magnus Kirdi Doha maailmameistrivõistlustel viga saanud õlga. Doktor Madis Rahu sõnul oli sportlase seisund kehvem kui algselt arvati, aga lõikus õnnestus hästi.

Kirti opereerisid doktor Rahu ja Soome kirurg, doktor Urho Väätäinen. Kokkuvõtvalt sõnas Rahu lõikuse kohta ERR-ile nii: "Me Indrekuga [füsioterapeut ja Kirdi abiline Indrek Tustit - toim.] mõtlesime, kuidas seda lühidalt sõnastada. Hea lause on, et "oli kehvem kui arvasime, aga tuli parem kui lootsime".

"Värskete vigastuste juures ei anna magnetuuringud teinekord väga täpseid vastuseid. Enamikel üle pea spordiala tegijatel esinevad juba teatud õlavigastused, mis on magnetuuringutel nähtavad."

"Seetõttu oli ajaline viivitus ka natuke, et selgitada läbi heade spetsialistide, mis võiks olla vanemad ja mis uuemad asjad. Natuke rohkem oli neid vigastusi, mis olid värsked - mis on selles mõttes hea uudis, et värsked asjad annab alati ilusti kokku panna," jätkas doktor Rahu.

Rahu sõnul oli hea uudis see, et kroonilisi probleeme oli tunduvalt vähem. "Ei olnud selliseid väga halbu asju. Lihtsas keeles luudefektid, mida ei anna kuidagi kokku õmmelda - need jäävad ja nendega tuleb arvestada."

"Õlaliigese nihestustega kaasnevad 85 protsendil teatud õlapähiku defektid - neid Magnusel ei olnud, mis on väga hea uudis. Halbu asju ei olnud. Kapslivigastused ja sellised - neid annab ilusti kokku panna."

"Tal oli natuke rohkem kui uuringu järgi, aga kõigil kolleegidel, kes vaatasid ka uuringut täitsa sõltumatult, oli see hinnang väga sarnane," jätkas doktor Rahu. "See näitab, et uuring ei ole alati sajaprotsendiline."

Esimesed kolm kuud määravad palju

Kirdi taastumisel on kõige tähtsam esimene periood, kus on vaja õlg uuesti liikuma saada. Selle järel saab juba täpsemalt öelda, mil saab Kirt tagasi odaviske juurde pöörduda.

"Taastumise perioodil on erinevad etapid. Esimesel etapil on vaja saavutada hea liikuvus - samalaadne nagu enne. Esialgu on see piiratud, kuu aega ei tohi teatud asju teha ja tavaliselt peaks saavutama korraliku liikuvuse seejärel kahe kuuga. Ja lihaskontrolli liikuvuse üle," selgitas ortopeed.

"Kuna õlaliiges on väga ebastabiilne liiges - väga suur pea peab liikuma väga väikesel luu teisepoolsel alal -, siis lihaste funktsioon on kõige tähtsam. Kui see on saavutatud, tuleb edasi minna astme-astmelt."

"Alguses peab ehk hoopis noolemängu mängima - kerge amplituudiga viskeliigutust tegema ja siis järjest edasi," jätkas doktor Rahu. "See on nüüd see ülesanne, mida hakkab koostöös Prantsuse kolleegidega tegema Indrek."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: