Tänak lõpetas Argentina ralli kaheksandana, võit Neuville'ile

{{1556451000000 | amCalendar}}
Foto: Imago Sport/Scanpix

Autoralli MM-etapi Argentinas võitis belglane Thierry Neuville (Hyundai), kes edestas norralast Andreas Mikkelseni (Hyundai) ja prantslast Sebastien Ogier'd (Citroen). Laupäeval tehnilise rikke tõttu katkestanud Ott Tänak (Toyota) tuli kokkuvõttes kaheksandaks.

Ralli lõpptulemused: 1. Neuville 3:20.54,6, 2. Mikkelsen +48,4, 3. Ogier +1.04,8, 4. Meeke +1.06,2, 5. Latvala +1.21,1, 6. Sordo +1.26,7, 7. Suninen +4.57,3, 8. Tänak +14.24,8, 9. Östberg +14.28,5, 10. P. Heller +20.14,5.

Neuville jätkab nüüd 110 punktiga MM-sarja liidrina. Tiitlikaitsja Ogier jääb temast maha kümne ja Tänak juba 28 punktiga. Võistkondlikult on kindel liider Hyundai.

Neljapäev:

Vihmastes oludes toimunud testikatsel näitasid tippmehed oma parimat aega kohe esimesel läbimisel. Ott Tänak (Toyota) sai kirja 2.34,9, belglane Thierry Neuville (Hyundai) 2.35,6, põhja-iirlane Kris Meeke (Toyota) 2.35,6 ja prantslane Sebastien Ogier (Citroen) 2.36,1.

Publikukatsel oli kindlalt parim Tänak, kes sai ainsana aja alla kahe minuti. Ta edestas 1,6 sekundiga Ogier'd ja 1,7 sekundiga Meeke'i. Äreva momendi elas üle soomlane Jari-Matti Latvala (Toyota), kelle teele ilmus äkitselt klähviv koer. 200 MM-ralli kogemusega põhjanaaber suutis neljajalgsest siiski mööda põigata.

Reede:

Reede hommikul kavas olnud neljast katsest peeti vaid kaks, sest pikim (Amboy - Yacanto; 29,85 km) jäeti kehvadest teeoludest tingitud turvakaalutlustel ära, kuna operatiivsõidukid ei pääsenuks vajaduse korral katsele.

Päeva liidrina alustanud Tänak suutis esimese katse järel selle positsiooni säilitada, aga järgnevaga möödus temast tiimikaaslane Meeke ja viimase ennelõunasega ka Neuville. Lisaks tõusis täpselt võrdsele pulgale Ogier. Katsevõidud kuulusid ennelõunal Meeke'ile, Neuville'ile ja Andreas Mikkelsenile (Hyundai).

Enne lõunapausi asus Meeke Neuville'i ees 5,4 sekundiga juhtima, Tänak ja Ogier jäid liidrist 1,2 sekundi kaugusele.

Pärastlõunal sai Tänak kiiruse jälle üles, võitis kaks katset järjest ja kerkis uuesti liidriks. Paraku purunes päeva viimasel katsel veovõll ja eestlane vajus uuesti Neuville'i ja Ogier' taha kolmandaks.

Päeva viimane katse valmistas muresid paljudele. Teiste seas oli Esapekka Lappi (Citroen) sunnitud katkestama ja Latvalale näidati ekslikult punast lippu, mispeale viimane võttis hoo maha.

Laupäev:

Tänaku auto parandati laupäevaks ära ja kui esimesel katsel oli nobedaim Neuville, siis pikematel katsetel surus eestlane gaasi põhja ja haaras paar katsevõitu. Lõunapausiks oli ta belglasest veel 6,4 sekundi kaugusel.

Kehvasti kulges päev aga seda teiselt positsioonilt alustanud Ogier'l, kel kadus pikimal katsel roolivõim ja niimoodi kulgedes vajus prantslane kuuendaks. Veel halvemini läks aga Elfyn Evansil (Ford), kes põrkas kümnendal katsel vastu suurt kivi, käis üle katuse ja oli sunnitud katkestama.

Ralli 14. katse sai Tänakule saatuslikuks. Vahetult pärast rallipäeva lõppu ei olnud täpselt selge, mis katkestamise põhjustas, kuid kahtlustada meeskond kahtlustas probleemi kas generaatori või akuga. Igatahes tõusis kindlaks liidriks Neuville, kelle edu lähima jälitaja Mikkelseni ees on enne pühapäeva üle 45 sekundi.

Hiljem määrasid kohtunikud Tänakule ja Meeke'ile eksimuse eest 11. katsel (Toyota piloodid möödusid ühest karjavärava postist valelt poolt) kümnesekundilised karistused. See kukutas Meeke'i kolmandalt kohalt viiendaks.

Pühapäev:

Ralli viimasel päeval tuli Tänak tagasi rajale ja tal õnnestus tasa teha kaheminutiline kaotus WRC2 piloodi Mads Östbergiga (Citroen) ja tõusta üheksandalt kohalt kaheksandaks. Punktikatselt aga ei lisandunud rohkem kui üks punkt. Punktikatsel jagunesid punktid järgnevalt: Ogier - 5, Latvala - 4, Neuville - 3, Sordo - 2, Tänak - 1.

Ralli võitis viimasele päevale turvaliselt liidrina startinud Neuville, kellele järgnesid tiimikaaslane Mikkelsen ja viimase katsega neljandalt kohalt kolmandaks kerkinud Ogier.

Enne rallit:

Pärast kurvilisi Korsika teid tuleb sõitjatel kohaneda hoopis teistsuguse oludega. Piloodid peavad läbima nii kiireid ja liivaseid kruusateid kui ka märksa kivisemaid ja kitsamaid mägiteid, kus võib leida isegi udu ja jääd. Ka jäävad rallimeestele ette mitmed jõed ja väiksete veetakistuse läbimine on üks ralli firmamärke.

Kui Korsikat on pidevalt kimbutanud pealtvaatajate puudus, siis Argentinas tuleb kiireid masinaid jälgima palju kirglikke fänne. Paljud neist saabuvad kohati raskesti ligipääsetavatele katsetele juba eelmisel õhtul ja seavad oma telgid üles, et hommikul iidoleid silmata.

Võrreldes eelmise aastaga pole katsed eriti muutunud. Rallikeskus asub jätkuvalt kuurortlinnas Villa Carlos Paz, kus läbitakse ka publikukatse. Selle lähistel kohalikus teemapargis toimuvad katsed ka reede ja laupäeva keskel. Pühapäeval siirdutakse Traslasierra mägedesse, kus sõitjatel tuleb toime tulla ralli legendaarseima kiiruskatse ehk El Condoriga.

MM-sarja liidrina sõitis Argentinasse belglane Thierry Neuville (Hyundai), kes sai Korsikal hooaja esimese võidu. Tihedas konkurentsis järgnevad talle Sebastien Ogier (Citroen) ja Ott Tänak (Toyota) ning just selles järjestuses minnakse ka reedel teele.

Fännidele ja asjaosalistele on viimasel ajal valmistanud muret Toyota pidevad tehnilised probleemid. Nii läks Korsikal võimalik esikoht just ootamatu rehvipurunemise nahka. Enne Argentina etappi sõnas Toyota tiimijuht Tommi Mäkinen, et põhjus peitus velje ja vedrustuse vahelises seadistuses, mis tekitas rehvile liiga suure rõhu. Soomlane rõhutas, et näpuga ei saa näidata pikaajalise veljetarnija OZ Racingu suunas.

"Asi on seadistuses," lausus Mäkinen väljaandele Motorsport.com. "Me peame leidma viisi, kus jätame vedrustusele rohkem ruumi ja võtame veljelt survet vähemaks. Ei ole õige nimetada seda rehvi lõhkemiseks, sest me kaotame õhku kummalisel moel."

Mullu võitis Argentinas kindlalt Tänak, kes edestas siis Neuville'i ja hispaanlast Dani Sordot. Kindlasti loodab eestlane edu korrata ka tänavu. "Mul on Argentina ralli suhtes hea tunne. Sel rallil saime eelmisel aastal enda esimese võidu Toyotaga ja ega me tänavu vähemat oota. Usun, et peaksime ka sel aastal suutma seal hästi sõita," ütles Tänak ralli eel.

"Argentina kiired teed ja sealne pinnas peaks meie autole üsna hästi sobima. See on üsna raske ralli, kuna osad kiiruskatsed on kohati väga keerulised. Seal on kohti, kus tuleb eriti ettevaatlikult sõita," lisas eestlane.

Ajakava:

Neljapäev

Test Villa Carlos Paz 4,25 km 16.00 (TÄNAK)

Reede

SS1 Villa Carlos Paz 1,90 km 01.08 TÄNAK
SS2 Las Bajadas / Villa del Dique 1 16,65 km 14.08 MEEKE
(SS3 Amboy / Yacanto 1 29,85 km 14.55)*
SS4 Santa Rosa / San Agustin 1 23,44 km 16.08 NEUVILLE
SS5 Parque Tematico 1 (2 ringi) 6,04 km 18.03 MIKKELSEN
SS6 Las Bajadas / Villa del Dique 2 16,65 km 20.51 TÄNAK
SS7 Amboy / Yacanto 2 29,85 km 21.38 TÄNAK
SS8 Santa Rosa / San Agustin 2 23,44 km 22.51 NEUVILLE

Laupäev

SS9 Tanti Mataderos 1 13,92 km 13.47 NEUVILLE
SS10 Mataderos - Cuchilla Nevada 1 22,67 km 14.38 TÄNAK
SS11 Cuchilla Nevada - Characato 1 33,65 km 15.25 TÄNAK
SS12 Parque Tematico 2 (2 ringi) 6,04 km 17.26 MIKKELSEN
SS13 Tanti - Mataderos 2 13,92 km 19.17 OGIER
SS14 Mataderos - Cuchilla Nevada 2 22,67 km 20.08 OGIER
SS15 Cuchilla Nevada - Characato 2 33,65 km 20.55 MIKKELSEN

Pühapäev

SS16 Copina - El Condor 16,43 km 15.08 MEEKE
SS17 Mina Clavero - Giulio Cesare 20,30 km 16.31 NEUVILLE
SS18 El Condor (PK) 16,43 km 18.18 OGIER

* Tühistatud halbade teeolude tõttu

WRC stardirivi:

 1. Sebastien Ogier / Julien Ingrassia  Citroen
3. Teemu Suninen / Marko Salminen M-Sport Ford
4. Esapekka Lappi / Janne Ferm Citroen
5. Kris Meeke / Sebastian Marshall Toyota
6. Dani Sordo / Carlos Del Barrio Hyundai
8. Ott Tänak / Martin Järveoja Toyota
10. Jari-Matti Latvala / Miikka Anttila Toyota
11. Thierry Neuville / Nicolas Gilsoul Hyundai
33. Elfyn Evans / Martin Scott M-Sport Ford
89. Andreas Mikkelsen / Anders Jäger Hyundai
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: