Venemaa antidoping: oleme Valijeva juhtumi uurimisega lõpusirgel

Kamila Valijeva
Kamila Valijeva Autor/allikas: SCANPIX/PA

Venemaa antidopinguagentuur (RUSADA) ütles kodumaisele meediale, et nad on iluuisutaja Kamila Valijeva dopingujuhtumi uurimisega jõudnud lõpusirgele.

Valijeva andis positiivse proovi eelmise aasta detsembri lõpus Venemaa meistrivõistlustel, tema organismist leiti keelatud südameravimi trimetatsidiini jälgi. Proovi tulemused avaldati aga alles 8. veebruaril ehk päev pärast seda, kui ta oli aidanud Venemaa Olümpiakomitee koondise Pekingi olümpial võistkonnavõistlusel esikohale. Jaanuaris võitis Valijeva Tallinnas ka Euroopa meistrivõistlustel kulla.

Pekingi võistkonnavõistluse medaleid pole seni välja jagatud ja seda ei tehta enne kui Valijeva juhtum on lahendatud. Üksiksõidus sai Valijeva Pekingis rahvusvahelise spordiarbitraaži (CAS) otsusega võistelda. CAS toonitas, et Valijeva kuulub oma vanuse – ta oli sel ajal vaid 15-aastane – tõttu WADA koodeksi alusel nn kaitstud isikute sekka ning tal üksiksõidus võistlemise keelamine tekitaks noore sportlase jaoks korvamatut kahju. Lühikavas tõusis Valijeva küll liidriks, kuid vabakavas ei pidanud ta enam pingele vastu ja pidi lõpuks neljanda kohaga leppima.

Valijeva juhtumi uurimine anti üle RUSADA-le ja tähtajaks määrati 8. august – ehk kuus kuud pärast positiivsest proovist teadasaamisest. RUSADA pole siiani otsuseni jõudnud, kuid nüüd ütlesid nad, et on lõpplahendusele lähedal.

"Praeguseks oleme uurimisega jõudnud lõpusirgele. RUSADA uurimisosakond on teinud kõvasti tööd, et koguda informatsiooni ja vestelda sportlase taustajõududega," vahendab Venemaa meedia RUSADA avaldust. "Nn kaitstud isikute juhtumite puhul tuleb taustajõudusid väga põhjalikult uurida. Lähinädalail esitatakse uurimise tulemused RUSADA osakonnale, kus otsus tehakse."

Valijeva põhjendas olümpia ajal, et keelatud aine sattus tema organismi, kuna ta jõi samast veeklaasist vanaisaga, kes seda südameravimit tarvitab.

Praegu 16-aastane Valijeva on olümpiast alates kodumaal erinevatel võistlustel võistelnud, rahvusvahelistel võistlustel aga Venemaa ja Valgevene sportlased võistelda ei tohi. Juuni alguses peetud rahvusvahelise uisuliidu kongressil otsustati Ukraina sõja tõttu venelastele ja valgevenelastele määratud võistluskeeldu määramata ajaks pikendada. Valijeva juhtumist tulenevalt kiideti kongressil heaks ka iluuisutajate vanusepiiri järkjärguline tõstmine.

Kongressil otsustati, et hooajal 2022/23 veel midagi ei muudeta ehk kehtib praegune alampiir 15 eluaastat, sellest järgneval hooajal on alampiir 16 eluaastat ning alates hooajast 2024/25 peab iluuisutaja täiskasvanute seas võistlemiseks olema vähemalt 17-aastane.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: