Venelased pöördusid ka ise spordikohtusse ja paluvad Valijevale karistust

Kamila Valijeva
Kamila Valijeva Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Venemaa Antidopingu Agentuuri (RUSADA) astus üllatava sammu ja pöördus ka ise Rahvusvahelise Spordikohtu (CAS) poole, paludes määrata iluuisutaja Kamila Valijevale dopingureeglite rikkumise eest karistuse.

Valijeva andis positiivse proovi 2021. aasta 25. detsembril Venemaa meistrivõistlustel, aga proovi tulemused avaldati alles eelmise aasta veebruaris päev pärast seda, kui Valijeva aitas Venemaa olümpiakomitee koondise Pekingi olümpial võistkonnavõistlusel esikohale. Toona vaid 15-aastase Valijeva dopinguproov näitas keelatud südemeravimi trimetatsidiini jälgi. Valijeva põhjendas olümpia ajal, et keelatud aine sattus tema organismi, kuna jõi samast veeklaasist vanaisaga, kes seda südameravimit tarvitab.

Tänavu jaanuaris tunnistas RUSADA dopingureeglite rikkumise akti, kuid organisatsiooni tõlgendusel ei olnud siinkohal sportlase süüd ega hooletust. Seega piirdus karistus üksnes praeguseks 16-aastase Valijeva tulemuse tühistamisega toonastel Venemaa meistrivõistlustel.

Sel nädalal teatasid nii Maailma Antidopingu Agentuur (WADA) kui Rahvusvaheline Uisuliit (ISU), et pole venelaste otsusega nõus ning pöördusid spordikohtusse. ISU avalduses seisis, et nad paluvad CAS-i äranägemisel määratud pikkusega võistluskeeldu ja Valijeva tulemuste tühistamist sel perioodil, WADA aga nõuab nelja-aastast võistluskeeldu.

Nüüd teatas CAS, et lisaks ISU-le ja WADA-le pöördus nende poole ka RUSADA ise, paludes, et spordikohus otsustaks iluuisutaja karistuse üle.

Valijeva juhtumi tõttu pole Pekingi olümpia võistkonnavõistluse medaleid siiani jagatud. Venemaa olümpiakomitee võistkonna järel sai teise koha USA ja kolmanda Jaapan. Kui aga Venemaa tulemus tühistatakse, tõuseb USA kullale, Jaapan hõbedale ning Kanada pronksile.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: