Ka ISU pöördus Valijeva juhtumi asjus spordikohtusse
Rahvusvaheline Uisuliit (ISU) teatas, et lisaks Rahvusvahelisele Antidopingu Agentuurile (WADA) otsustasid ka nemad kaevata Venemaa Antidopingu Agentuuri (RUSADA) otsuse mitte määrata iluuisutajale Kamila Valijevale võistluskeeldu edasi Rahvusvahelisse Spordikohtusse (CAS).
Tänavu jaanuaris tunnistas RUSADA dopingureeglite rikkumise akti, kuid organisatsiooni tõlgendusel ei olnud siinkohal sportlase süüd ega hooletust. Seega piirdus karistus üksnes praeguseks 16-aastase Valijeva tulemuse tühistamisega 25. detsembril 2021 toimunud Venemaa meistrivõistlustel.
"ISU sai RUSADA otsuse lühendatud versiooni koopia 26. jaanuaril ja täispikkuses otsuse 2. veebruaril. Töötasime selle põhjalikult läbi ja otsustasime pöörduda spordikohtusse," teatas ISU enda avalduses. "ISU on seisukohal, et noori sportlasi tuleb dopinguainete eest kaitsta, aga seda ei saa teha niimoodi, et neid vabastatakse karistustest."
"ISU soovib sportlasele CAS-i äranägemisel määratud pikkusega võistluskeeldu algusega 25. detsembrist 2021, lisaks tuleks tühistada tema sel perioodil saadud tulemused ning võidetud medalid ja auhinnarahad tuleks tagasi anda," jätkas uisuliit enda avalduses. "CAS peaks otsustama Kamila Valijeva dopingurikkumise tagajärjed ning seeläbi tegema kindlaks ka Pekingi olümpiamängude võistkonnavõistluse lõplikud tulemused."
WADA teatas nädala alguses, et soovib Valijevale nelja aasta pikkust võistluskeeldu ja kõikide tulemuste tühistamist alates proovi võtmise hetkest. "WADA peab Venemaa Antidopingu Agentuuri (RUSADA) distsiplinaarkomisjoni järeldust, et tegemist ei olnud sportlase "süü ega hooletusega" vastavalt Maailma Antidopingu Koodeksile valeks ja on kasutanud oma õigust vaidlustada see Rahvusvahelises Spordikohtus," teatas WADA.
Valijeva dopinguproov näitas keelatud südemeravimi trimetatsidiini jälgi. Proovi tulemused avaldati alles eelmise aasta veebruaris, päev pärast seda, kui Valijeva aitas Venemaa olümpiakomitee koondise Pekingi olümpial võistkonnavõistlusel esikohale. Valijeva põhjendas olümpia ajal, et keelatud aine sattus tema organismi, kuna jõi samast veeklaasist vanaisaga, kes seda südameravimit tarvitab.
Valijeva juhtumi tõttu pole Pekingi olümpia võistkonnavõistluse medaleid siiani jagatud. Venemaa olümpiakomitee võistkonna järel sai teise koha USA ja kolmanda Jaapan. Kui aga Venemaa tulemus tühistatakse, tõuseb USA kullale, Jaapan hõbedale ning Kanada pronksile.
Toimetaja: Maarja Värv