Gerd Kanter isadepäevasaates: ema oli meie perekonnas vahendaja

Foto: Sten Teppan

Vikerraadio saates "Käbi ei kuku..." käisid isadepäeva puhul külas olümpiavõitja Gerd Kanter ja tema isa Jaan.

Öeldakse, et kaks kõva kivi head jahu ei jahvata. Gerd Kanteri ja tema isa Jaani ellusuhtumine on kohati üsna erinevad. Vaatamata sellele õnnestus neil saavutada spordis ülim – olümpiavõit.

Milline on kõige sapisem või kriitilisem märkus, mille Jaan Kanter on pojale tema sportlaskarjääri jooksul teinud? "Mulle meenub Göteborg 2006 [Euroopa meistrivõistlused], kui oli kvalifikatsioonivõistlus. Mina ei tea, kuidas info, et poiss heidab pikkade pükstega, Eestis levis. See jõudis ajakirjandusse ja oli päris suurte pealkirjadega, et isa siin hurjutab. Kui Gerd püksid ära võttis, tuli tulemus ka! Kas mäletad ise seda?" "Mäletan küll," vastas Gerd. "Sama asi oli ka finaalvõistlusel. Ilm oli sombune ja tõesti, pikki pükse ma ära ei võtnud. Saan aru isa põhimõttest, et pükste ära võtmine on üks märk, et ma olen sajaprotsendiliselt valmis ja lähen tulemust tegema. Üks on soojendus, teine põhivõistlus ja ta väljendas väga selgelt seda, et kui sul on soojenduspüksid jalas, siis sa väga tõsiselt seda ei võta."

"Eks isa otsused domineerisid ja ema oli meie perekonnas vahendaja, pehmendaja," rääkis kunagise Saksamaa tippjalgpalluri Gerd Mülleri järgi nime saanud poeg. "Kui isa otsused olid mustvalged, siis ema andis ka mulle vahepeal rohkem valikuid. Kui oli mingeid asju, mis isale ei meeldinud, oli ema see, kes mind julgustas. See oli väga vajalik. Kui ema oleks samamoodi arvanud, oleks nii mõnigi asi võinud tegemata jääda."

"Osad tema mõtted on tundunud utoopilised," sõnas Jaan Kanter. "Mäletan ühte Gerdi koolikirjandit oma tulevikuplaanidest. Kui kuuled, et laps on niimoodi mõelnud - nagu ta praegu raamatuski kirjutab, et tuleb suurelt mõelda - kui sellest elu jooksul 70-80 protsenti täide läheb, on ju väga hästi."

"Ma olen oma olemuselt pehme, see pisar tuleb mul kergelt," tõdes Gerd. "Mängisime koduski erinevaid sportmänge, näiteks suurel laual pinksi. Kui seal tuli kaotus, tuli pisar ikka väga kergelt. Isa ütles ikka, et mehed ei nuta!"

Oli Gerd noorena tüdrukutega osav? "Pigem mitte, eks ma olin selline hiline alustaja, esialgu lihtsalt kirjavahetused ja väikesed jalutuskäigud." Kuidas mäletab neid aegu isa? "Mina mäletan seda, kui Gerdil olid keskkooli lõpus autojuhiload ja nad jäid autoga tee peale. Pidin neile järgi minema ja siis ma tüdrukut [Gerdi abikaasat Liinat] nägingi."

"Eks põhirõõm on ikka selles, et ta olemas on," rääkis Gerd oma 2014. aastal sündinud pojast Kristjanist. "Ega Kristjan on oma vanaisasse, ta on jäärapäine. Kui talle midagi ei meeldi, siis teda meelitada pole väga võimalik. Kui ta on midagi otsustanud, siis on teda ringi veenda väga keeruline ettevõtmine. Mõne asja koha pealt on ta jälle minuga väga sarnane. Talle ei meeldi ümberriietumised: kõik lasteaia etendused ja jõulupeod on sellised, kus ta on rääkinud, et meie ei tohi teda näha."

Vaata ka "Prillitoosi" klippi Jaan Kanterist:

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: