FIDE algatas maleskandaali uurimise, karistus ähvardab nii Niemanni kui Carlsenit

Magnus Carlsen
Magnus Carlsen Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Rahvusvaheline Maleliit (FIDE) andis teada, et algatas ametliku uurimise viiekordse maailmameistri, norralase Magnus Carlseni ja ameeriklase Hans Niemanni ümber lahvatanud skandaali osas, seejuures ähvardab neid mõlemat karistus.

Malemaailma viimaste nädalate keskne teema on valitseva maailmameistri Carlseni süüdistus Niemanni suunas. Norralase arvates sai 19-aastane konkurent hiljuti St. Louisis aset leidnud turniiril temast pettusega jagu.

"Kas on piisavalt fakte, et õigustada petmissüüdistusi? Kui jõuame selle järelduseni, saab sportlane karistada. Samal ajal uurime ka seda, kas teine osapool on esitanud valesüüdistusi," ütles FIDE ausa mängu komisjoni liige Klaus Deventer.

FIDE ausa mängu komisjoni kuulub 12 liiget, neist moodustatakse kolmeliikmeline paneel, kellel on vajadusel lubatud konsulteerida ka välisekspertidega. Paneel peab otsustama, kas Niemann on tegelenud pettusega või on Carlsen ameeriklast alusetult süüdistanud. Otsuseni loodetakse jõuda juba lähipäevil.

FIDE teatel keskendutakse uurimisel kahele asjaolule: kontrollitakse, kas Carlseni väited Niemanni petmisest vastavad tõele ning ühtlasi tegeletakse Niemanni enda ülestunnistusega, et ta on veebiturniiridel petnud.

Ausa mängu komisjoni juht Salomeja Zaksaite ütles, et nad on valmis uurima asjaolusid, koguma ja analüüsima kõiki olemasolevaid andmeid ja tõendeid. "Malekogukonna huvides palume uurimise käigus avalikkusel hoiduda spekulatsioonidest ja võimalikest karistustest rääkimisest," lisas Zaksaite.

Niemann kasutas St. Louisi turniiril musti malendeid ja sai Carlsenist jagu. Mõni aeg hiljem toimunud veebiturniiril läksid nad uuesti vastamisi ja siis kaotas Carlsen tahtlikult juba esimese käigu järel. Selle nädala alguses otsustas Carlsen sotsiaalmeedias enda käitumist selgitada. "Ma tean, et minu teod on pahandanud malemaailmas paljusid. Minagi olen pahane. Ma tahan malet mängida. Tahan jätkata maletamist kõrgeimal tasemel ja parimatel turniiridel," alustas ta.

"Ma usun, et petmine males on suur teema ja eksistentsiaalne oht. Ma usun ka seda, et korraldajad ja kõik need, kes hoolivad meie armastatud mängu pühadusest, võiks pettuste avastamiseks tõsiselt kaaluda turvameetmete karmistamist. Kui Niemann kutsuti viimasel minutil Sinquefieldi karikaturniirile, siis kaalusin tõsiselt loobumist juba enne võistlust. Lõpuks otsustasin ikkagi mängida."

"Ma usun, et Niemann on petnud rohkem – ja ka hiljem – kui ta avalikult tunnistab," jätkas norralane. "Tema areng on olnud ebatavaline ja kogu meie partii jooksul Sinquefieldi karikaturniiril oli mul tunne, et ta ei pingutanud ega isegi keskendunud täielikult mängu otsustavatel hetkedel ning samal ajal alistas mind mustadega viisil, mida ma arvan, et vaid käputäis mängijaid suudaks. See mäng pani mind asju teisiti nägema."

Carlsen lisas, et malepettused oleks tarvis võtta suurema luubi alla ja ta isiklikult ei soovi mängida inimestega, kes on minevikus korduvalt petnud, sest ei tea, milleks on nad võimelised tulevikus. "Tahaks öelda rohkemat. Niemanni loata saan praegu avalikult vaid piiratult rääkida," lausus 2013. aastast maletroonil püsiv Carlsen. "Seni olen saanud rääkida üksnes omaenese tegudest ja nendest võib selgelt välja lugeda, et ma ei mängi Niemanniga. Ma loodan, et selles küsimuses selgub tõde – mis iganes see ka ei oleks."

Niemann ei ole Carlseni avalduse järel kommentaare andnud.

Maailma suurim malekeskkond Chess.com on andnud Niemannile võistluskeelu, kuid suuruselt teisel platvormil ehk Chess24.com-i võistlustel võib ameeriklane kaasa lüüa.

Järgmine FIDE nõukogu kohtumine on 7. oktoobril ja ilmselt arutatakse seal ka Carlseni ja Niemanni ümber lahvatanud skandaali.

Chess24.com kirjutab, et nii Carlsenit kui Niemanni ähvardab võistluskeeld: Niemanni, kui tema petmisest on piisavalt asitõendeid, Carlsenit aga siis, kui ta on kaassportlast ilma asitõenditeta süüdistanud.

FIDE president Arkadi Dvorkovitš võimalikest karistustest ei rääkinud, kuid ütles, et kui kerkinud probleemiga õigesti tegeleda, võib malemaailm tulevikku vaadates sellest vaid võita.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: