Heiki Nabi andis positiivse dopinguproovi

{{1613588460000 | amCalendar}}
Foto: United World Wrestling/Facebook

Londoni olümpiamängudel maadluses hõbemedali võitnud ja kahel korral maailmameistriks tulnud Heiki Nabi andis positiivse dopinguproovi.

Kreeka-rooma maadluse tiitlivõistlustelt seitse medalit võitnud 35-aastane Nabi andis positiivse dopinguproovi aasta alguses. Leiust tulenevalt alates kolmapäevast esialgset võistluskeeldu kandva maadleja dopinguproov sisaldas keelatud ainet letrosooli, mis aitab suurendada lihaste kasvu ja arengut.

"Olin ja olen siiani šokis! Ma siiralt ei kujuta ette, kuidas sai selline aine mu organismi sattuda. Teadmatus on sellises olukorras kõige valusam ja hullem. Käsi südamel – olen alati teinud sporti ausa mängu reeglitest kinni pidades," lausus Budapestis treeninglaagris viibiv Nabi Eesti Maadlusliidu pressiteate vahendusel. "Kui kuulsin, et kõnealust ainet sisaldavad naiste rinnavähi ravimid, hämmeldus minus ainult süvenes."

Sama kinnitas ka Nabi praegune treener Ivar Kotkas, kes nimetas juhtunut suureks šokiks ja lisas, et keelatud aine letrosool on tema jaoks täiesti tundmatu.

Nabil on 23. veebruarini aega teatada soovist avada ja analüüsida B-proov ja 3. märtsini, et saata Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutusele (EADSE) seletuskiri. Maadleja sõnu plaanib ta nõuda B-proovi avamist. "Loomulikult pean laskma selle avada. Mul ei ole lihtsalt teist teed."

Port: enne B-proovi avamist ei tohiks juhtum avalikkusesse jõuda

"Teeme tekkinud äärmiselt ootamatus olukorras igakülgset koostööd nii Heiki Nabi kui EADSE-ga. Meie esimene ja suurim soov ei ole kedagi hukka mõista, vaid aidata kaasa tõe selgumisele," lisas Eesti maadlusliidu peasekretär Jaanika Kaljola.

Eesti Antidopingu nõukogu liige Kristjan Port ütles Delfile, et enne B-proovi avamist ei tohiks juhtum avalikkusesse jõuda, nagu antud juhul on juhtunud.

"Edasised sammud on tüüpiliselt sellised, et kui tuvastatakse halb [analüütiline] leid, siis see pole veel süüdistus. Halval leiul võivad olla erinevad põhjused. Ebatavalisest või halvast leiust informeeritakse sportlast, spordialaliitu ja see peaks sinna jääma. Siis küsitakse sportlase seisukohta. Siis ta ütleb, et jah, ta on kas on süüdi või on tal seletus olemas, või ma ei kahtlusta seda, et see aine olemas on. Aga kui ta ütleb, et ainet ei ole olemas ja see on võimatu, siis avatakse B-proov ja pärast seda klaaritakse seda sõltuvalt tulemusest," selgitas Port.

Kultuuriminister Anneli Ott: ootame ära sportlase selgitused

Kultuuriminister Anneli Ott teatas maadleja Heiki Nabit puudutava dopingutarvitamise kahtluse avalikuks saamise järel, et igasuguse dopingutarvitamise suhtes kehtib nulltolerants.

"Uudis on väga ootamatu. Dopingutarvitamise osas valitseb nulltolerants. Keelatud ainete tarvitajatel või sellele kaasaaitajatel spordis kohta ei leidu. Iga dopingukahtlus murendab usku ausasse sporti ning paneb pinge alla sportlased, kes teevad oma tööd ausalt," toonitas Ott.

"Eriti keeruliseks muudab praegune kahtlustus asjaolu, et Seefeldi skandaal on veel väga värske ning Heiki Nabi on üks meie medalilootus eelseisvatel Tokyo olümpiamängudel. Me ootame ära sportlase selgitused, B-proovi tulemuse ja järgmised sammud," lisas minister.

 

HEIKI NABI (1985)

Heiki Nabi pärast OM hõbeda võitmist koju jõudes. 

- Heiki Nabi (sündinud 6. juunil 1985) on kahekordne maailmameister kreeka-rooma maadluses.

- Nabi võitis 2012. aasta suveolümpiamängudel Londonis hõbemedali. Esimeses matšis võitis ta punktidega Valgevene maadlejat Ioseb Tšugošvilit. Teises matšis võitis Poola maadlejat lukasz Banaki. Poolfinaalis alistas ta rootslase Johan Eureni. Finaalis kaotas Nabi Kuuba maadlejale MijaIn Lopez Nunezile.

- 26. septembril 2006 tuli Nabi Hiinas Guangzhous maailmameistrivõistlustel Kreeka-Rooma maadluses kehakaalus kuni 96 kg maailmameistriks.

- 22. septembril 2013 võitis Nabi Budapestis raskekaalus hõbemedali, kuid pärast tema finaalivastase diskvalifitseerimist dopingu kasutamise tõttu tõusis Nabi teist korda maailmameistriks.

- Heiki Nabi praegune treener on Ivar Kotkas. Nabi esimene treener oli Tiit Madalvee.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: