Lasitskene kritiseeris Venemaa spordijuhte äärmiselt terava pöördumisega

Maria Lasitskene
Maria Lasitskene Autor/allikas: PA Wire/PA Images/Scanpix

Kolmekordne kõrgushüppe maailmameister Maria Lasitskene kritiseeris Venemaa sportlastele määratud nelja aasta pikkuse võistluskeelu valguses teravalt riigi spordijuhte.

Esmaspäeval määras Rahvusvaheline Antidoping WADA Venemaa sportlastele nelja aasta pikkuse võistluskeelu, mis tähendab, et nad ei saa osa võtta järgmise aasta Tokyo ja 2022. aasta Pekingi olümpiamängudest. Sportlased, kes tõestavad oma süütust, saavad suurvõistlustel neutraalse lipu all siiski võistelda.

"Olen juba pidanud vahele jätma ühed olümpiamängud ja pooleteise hooaja jagu rahvusvahelisi võistluseid," avaldas portaal championat.com teisipäeval kolmekordse maailmameistri ja kahekordse Euroopa meistri Lasitskene avaliku kirja. "Minult võeti võimalus Venemaa lipu all võistelda aastal 2015 ja näib, et ma ei saa seda tagasi vähemalt 2024. aastani. Ma ei ole kohtunik, seega ei saa ma otsustada ega süüdlasi karistada; ma olen sportlane, aga mul on palju küsimusi."

"Mis tegelikult juhtus 2015. aastal Venemaa kergejõustikuliidus? Kas me algatasime sisejuurdluse? Kes sai lõppude lõpuks karistada, peale sportlaste, kes tarvitasid dopingut ja viie-kuue ametniku ning treeneri? Kas nõustusime lihtsalt süüdistustega ja loobusime edasisest uurimisest? Ja kui skandaali eest vastutavad inimesed said oma karistuse, siis miks ei ole peaaegu mitte midagi muutunud? Miks jätkavad meie sportlased keelatud ainete süstemaatilist tarvitamist? Kuidas saavad dopinguga seotud treenerid tööd jätkata ja kuidas meie spordiametnikud jätkavad ametlike dokumentide võltsimist?"

"Kas võib olla, et meie spordiministeerium ja Olümpiakomitee olid nende nelja aasta jooksul Venemaa kergejõustikuliidu tööga rahul? Kas olete teadlik, et meie sportlikud tulemused on järjest halvenenud ja kergejõustik spordialana on meie linnadest ja televiisoriekraanidelt kadumas? Või et riigis on järjest vähem kergejõustikustaadione? Kas see pole mitte teie tehtud töö tulemuseks?"

"Keegi ei astunud minu kaitseks välja, kui kergejõustikuliidu president Dmitri Šljaktin vihjas pärast minupoolset kriitikat tema suunal, et võin kaotada oma õiguse võistelda neutraalse sportlasena," jätkas Lasitskene. "Kas te arvate, et see on normaalne? Ühelgi meie ametnikest ei tundu olevat probleeme sellega, et see inimene sai Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu dopinguüksuselt keelu ja löödi liidust välja, aga jätkab ikkagi tegutsemist ning surub oma vanad semud seal juhtivatele positsioonidele. Ma ei oleks üllatunud, kui meie spordiministeerium valib just tema esindajaks, kes CAS-ile apellatsiooni esitab."

"Kuidas oleme jõudnud olukorda, kus sportlane peab olema õnnelik selle üle, et võib neutraalsena võistelda? Ma olen Venemaa sportlane, mul peaks olema õigus vabalt võistelda rahvusvahelisel areenil Venemaa lipu all ning kuulda Venemaa hümni. Ma ei peaks hommikuti ärkama mõeldes sellele, kas IAAF lubab mul võistelda või mitte. Olen juba pidanud jätma vahele ühed olümpiamängud ja poolteist aastat rahvusvahelisi võistluseid. Keda selle eest süüdistada ja kes annab mulle tagasi selle, mille olen kaotanud?"

Lasitskene täispikka pöördumist saab vene keeles lugeda SIIN, ingliskeelset versiooni saab lugeda SIIN.

Venelanna on varem korduvalt kodumaa spordijuhtide tegevust kritiseerinud. "Venemaa kergejõustikuliidus ja rahvuskoondises oleks pidanud korra majja lööma juba ammu, kuid mingil põhjusel on kõik edasi lükkunud," sõnas Lasitskene augustis Reutersile antud intervjuus. "Olukord häirib mind, sest ma ei näe mingit arengut. Toimuv jätab mulje, nagu me üritaks vee peal püsida; siis pestakse meie nimi puhtaks ja kõik jätkub nii nagu enne. Peame mõistma, et asjad peavad drastiliselt muutuma."

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: