Henn Vallimäe: WADA otsust võib võrrelda aatompommiga

Maailma Antidopinguagentuur ehk WADA määras Šveitsis Lausanne'is toimunud kogunemisel Venemaa sportlastele nelja aasta pikkuse võistluskeelu.

WADA saadab Venemaa Antidopingu Agentuurile (RUSADA) ametliku teate, kus on kirjas, et autentsete andmete esitamata jätmise tõttu on Moskva laboratoorium rikkunud maailma dopinguvastast seadustikku. Lisaks on tänavu jaanuaris esitatud andmetega enne üleandmist manipuleeritud.

Venemaa võib otsuse kaevata 21 päeva jooksul Rahvusvahelisse spordiarbitraaži (CAS), kes võtab sel juhul vastu lõpliku seisukoha. Suure tõenäosusega seda Venemaa teebki.

Maailma antidopingu agentuuri täitevkomitee võttis täna vastu otsuse ja sisuliselt kinnitas otsuse, mis WADA kontrollkomitee neile kaks nädalat tagasi ette pani. Eesti Antidopingu juhatuse liige Henn Vallimäe, võib vist öelda, et tänases otsuses ei ole väga palju midagi üllatavat?

Pigem vastupidi. Üllatus on see, et WADA võttis komisjoni ettepaneku nii jõuliselt vastu. Oli tõsine hirm, et komisjoni ettepaneku võib tagasi lükata koos ettepanekutega. Mõnes mõttes on üllatus, et see sellisena, nagu ette pandi, heaks kiideti.

See tähendab, et sõnum tahetakse väga selgelt edasi anda.

See on üks kindel märk. Kindlasti tean ka seda, et lisaks WADA-le oli tagajalgadel ka juhtivate antidopingu riikide ühendus. Neid on kusagil 30 kandis, kes 2015-2016 asutasid oma katusorganisatsiooni NADO, kes valvab ja natuke torgib WADA-t oma otsustes ning on heas mõttes oponendiks. Ka sealt oli päris korralik kodutöö ja korralikult ettevalmistatud pöördumine, mis andis julgust WADA-le, et jõuline otsus võiks tulla.

Seda otsust on WADA ise ka kommenteerinud, et tegemist on jõulise ja tugeva otsusega. Kui jõuline ja tugev see teie hinnangul on?

Spordimaastikul võib seda võrrelda Hiroshima või Nagasaki aatompommiga. Seda asja pole varem olnud, täiesti uus olukord ja reaalsus, milles tõenäoliselt varsti oleme. Selle tagajärgi saame hinnata alles mõne aja tagant. See on väga võimas.

Võib kindel olla, et Venemaa antidopingu agentuur kaebab otsuse edasi rahvusvahelisse spordiarbitraaži.

Kindlasti seda tehakse! Ma tean natuke ka tagamaid. Vahepeal toimus WADA maailmakongress, tähistati 20. aasta juubelit, uuest aastast on uus president ja WADA võtnud on hoiaku veelgi jõulisemalt nulltolerantsile, mida kinnitas olümpiakomitee läbi oma presidendi. Tagasiteed nulltolerantsist ei ole. Selle aasta jooksul anti Venemaale veel võimalus esitada puuduolevad dokumendid, failid, et täita tingimusi, mida WADA Venemaale ette kirjutas. Seda tehti esiteks viivitusega ja siis leiti seal üle 40 puuduse: info manipuleerimine, fabritseerimine ja nii edasi. Lihtsalt teisiti ei saa. Tegelikult peavad ka Venemaa ametivõimud, kes andmed edastasid, vaatama põhjust, miks otsus täna nii jõuline on.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: