Port: Venemaal on palju ausaid sportlasi, keda hoitakse lihtsalt pantvangis

Maailma Antidopinguagentuur ehk WADA määras Šveitsis Lausanne'is toimunud kogunemisel Venemaa sportlastele nelja aasta pikkuse võistluskeelu.

See tähendab, et Venemaa sportlased ei saa osa võtta järgmise aasta Tokyo ja 2022. aasta Pekingi olümpiamängudest. Samuti ei saa nende riigi jalgpallikoondis osaleda 2022. aasta MM-finaalturniiril Dohas. Sportlased, kes tõestavad, et nad ei ole osalised suures dopinguskandaalis, saavad suurvõistlustel neutraalse lipu all siiski võistelda.

"See tuleneb sellest, et varasemad leebemed vihjed, et võtke ennast kokku ja parandage, ei ole toiminud. Seega ei jäänud muud üle, kui olla natuke karmim," kommenteeris Eesti Antidopingu nõukogu liige Kristjan Port ETV saatele "Ringvaade".

"Tavaliselt märgitakse ja pannakse karistuste puhul tähele seda emotsioonide tuulutamise poolt. Et saab nüüd kätte maksta. Aga me peaks vaatama konstruktiivset osa," jätkas Port. "Üks on see, et ülejäänud sportlased kaitsevad iseennast patutegijate eest. Tõendeid on piisavalt ütlemaks, et Venemaa sportlased on viimase hetkeni süstemaatiliselt üritanud ka kõiki ülejäänud sportlasi petta."

"Minu meelest palju suurema väärtusega on see, et Venemaal on väga palju toredaid ja ausaid sportlaseid ja neid lihtsalt hoitakse pantvangis," tõi Port välja. "Sundides neid sellisesse olukorda ei jää neil midagi muud üle, kui oma süsteemi parandada."

Mida tähendab pantvangis hoidmine? "See tähendab seda, et kui varasemad testid ja kogu pahandus on kulmineerunud selle ümber, et antidopingu labori andmebaasis on muutuseid niivõrd põhjalikult tehtud, et varjatakse varasemaid dopinguteste. See tähendab, et varasemate sportlaste-petjate kaitsmise nimel pannakse pantvangi kõik noored, uued, värsked sportlased, kes teeks ausalt sporti."

Pordi sõnul on Venemaal endiselt kultuuritaust, kus spordil on rahvusvahelise sõja mõõde. Relvi ei kasutata, aga ideoloogiat kaitstakse. "Ta on suuresti sisepoliitiline instrument. Et õigustada diktatuuri peame demonstreerima, et oleme õigel teel ja rahvusvahelisel spordimaailmas ja politiilises lahingus suures tegijad."

Port loodab, et karistusega kaasnevad muutused. "Sport on nii oluline inimtegevuse sfäär nii majanduslikult, sotsiaalselt, kultuuriliselt, tervishoiusüsteemi ja hariduse kaudu. Kui Venemaad võistlustel ei ole, siis see ei tähenda, et teda võistlustel ei ole - kõik räägivad sellest ja sunnivad Venemaad muutma. Ma usun, et see on piisavalt pikk periood, et kainus pähe tuleks."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: