Järvela: Venemaa sportlastele ei kehti enam süütuse presumptsioon

Spordiajakirjaniku Ott Järvela (Soccernet.ee) sõnul ei kehti Rahvusvaheliselt Antidopingult (WADA) nelja aasta pikkuse võistluskeelu saanud Venemaa sportlastele enam süütuse presumptsioon, vaid nad peavad suutma oma süütust tõestada.

"Oleme ka Eestis kümme aastat proovinud välja nuputada, et huvitav, mis nende inimeste peas toimub, kes dopinguga mehkeldavad," sõnas ETV hommikusaates "Terevisioon" rääkinud Järvela. "Sanktsioon, mis Venemaale osaks sai ja mille nad kindlasti kaebavad [Rahvusvahelisse Spordiarbitraaži] CAS-i edasi, näeb välja väga-väga range ja ega ta nüüd leebe ole, aga WADA sportlaskomisjon andis päev varem enda signaali, et nemad sooviksid Venemaa sportlastele totaalset nelja-aastast võistluskeeldu. Nemad leidsid, et adekvaatne sanktsioon oli säärane, WADA juhatus tegi ootuspärase otsuse."

"Venemaa sportlastel, kes tahavad võistelda Tokyo ja Pekingi olümpiamängudel ning kõigi alade MM-idel, ei kehti enam otsest süütuse presumptsiooni, vaid nad peavad suutma oma süütust tõestada," jätkas Järvela. "Näiteks: enamik Venemaa jalgpallikoondislasi mängib Venemaa klubides, aga WADA otsusega kaotas oma litsentsi ka Venemaa Antidoping. Kui Venemaa peaks pääsema 2022. aasta MM-ile ja kui Venemaa klubides mängivad jalgpallurid tahavad tõestada oma puhtust, siis Venemaa Antidoping neid selles aidata ei saa. Selle jaoks peaks Venemaa tellima välismaalt dopingukontrollid."

Kui võtta riiklikult toetatud sporti võimuinstrumendina, siis sissepoole kommunikeerudes saavad nad ikka rääkida, et "meie sportlased käisid seal", "meie sportlased võitisd selle"? "Venemaa "Terevisioonis" ei ole ju keelatud öelda, et "meie mehed", "meie naised", "meie meeskond", "meie naiskond", sõnas Järvela. "Kuidas sa sellist asja keelad? Ainuke koht, kus see on keelatud, on olümpiamullis endas, aga see ei keela ju ajakirjandusel seda teistpidi kajastamast. Milline oli reaalpoliitika Pyeongchangi taliolümpia ajal: ka ingliskeelne meedia kasutas terminit Olympic Athletes from Russia (Olümpiasportlased Venemaalt) ehk OAR, aga sisuliselt, kõnekeeles, rääkisid kõik ikkagi Venemaast ja Venemaa sportlastest."

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: