Karjääri jätkav Marek Niit tahab Eesti teateneliku elustada

Foto: Siim Semiskar/ERR SPORT

Eelmisel nädalal peetud Gustav Sule mälestusvõistlustel 400 meetri jooksus kolmanda koha saanud Marek Niit planeerib sportlaskarjääri jätkata ning mõlgutab mõtteid Eesti 4x400 meetri teatekoondisest.

31-aastane Marek Niit on Eesti kergejõustiku edetabelitesse jätnud märkimisväärse pärandi. Tänase seisuga kuulub talle Eesti rekord nii 100, 200, 300 kui 400 meetri jooksus. Karjääri esimeses pooles keskendus Niit pigem 200 meetrile ning sellel alal tuli ta 2006. aastal mäletatavasti juunioride maailmameistriks. Hiljem spetsialiseerus Niit 400 meetri jooksule ja Eesti rekordi 45,74 püstitas ta 2014. aastal.

Värvika sportlaskarjääriga Niit, kes aastaid treenis Ameerika Ühendriikides, on juba mõnda aega Eestis tagasi. Koduseid sprintereid kimbutab ta endiselt, nüüd on mehes üle mõne aja tekkinud soov sporti veidi tulemuspõhisemalt teha.
Eelmisel nädalal peetud Gustav Sule mälestusvõistlustel oli Niit 400 meetri distantsil kolmas, kattes staadioniringi ajaga 48,51.

"Trennis ei ole ma veel päris teravaks läinud, eesmärk on siin veel aasta-kaks teha," rääkis Niit Vikerraadiole pärast Sule võistluse lõppu. "Sügisest saadik on kerge isu tagasi tulnud ja kevadest saati on trenniplaan paigas. Isu on tegelikult kogu aeg olnud, motivatsioon on lihtsalt võib-olla materiaalne. Praegu olen 31, tegelikult võib veel teha küll. Nädal aega tagasi olid Eesti kiirjooksu testid, kus ma olin jälle päris kiire. Enda seest ja ka välised näitajad näitavad, et olen võimeline tegema ja niikaua, kuni olen võimeline vähemalt endale rahuldavalt tegema, siis ma teen. Olgu see materiaalne pool, nagu on."

Kui küsida, mis Niitu praegu kergejõustikus motiveerib, siis kumab mehe jutust välja, et Eesti sportlasi vaadates näeb ta head perspektiivi tugeva 4x400 meetri teatemeeskonna väljapanemiseks. Kandidaate sellesse seltskonda oleks: Rasmus Mägi, Jaak-Heinrich Jagor, Karl Erik Nazarov, aga miks mitte ka Niit ise. Silmapiiril on veel mitu jooksjat.

"Tegelikult oli teateplaan mul juba kaks aastat tagasi Amsterdami EM-iga seoses," tunnistas Niit. "Praegu ajame seda joont ka, proovime aidata nii jõuga kui nõuga. Aitan mõnda meest treeningplaaniga kaasa. Näen seal potentsiaali. 400 tase Eestis mind huvitab, teatega midagi ära teha - Eesti rekord ja nii edasi. EM-finaal on ka tegelikult reaalne, aga sellest räägime siis, kui need ajad tulevad."

Olgu öeldud, et 4x400 meetri teatejooksu Eesti rekord on praegu 3.06,07. 2015. aastal toimunud rekordjooksus tegid kaasa ka Niit ja Mägi. Põnevaid väljakutseid Niidu ellu jagub. Ta töötab teist aastat meeste jalgpalli Eesti meistrivõistluste kõrgliigas mängiva Paide Linnameeskonna juures, kus täidab üldkehalise ettevalmistuse treeneri ülesandeid. Tänavust hooaega alustas Paide väga edukalt ning püsib 14 vooru järel kindlalt medalikonkurentsis. Tundub, et Niidu töö on läinud täkkesse.

"Mina olen Paidega koos olnud kaks aastat, kaks ettevalmistusperioodi," selgitas Niit. "Eelmine sügistalv ja see sügistalv. See aasta oli ettevalmistusperiood kindlasti kõvem. Selle arvelt on poisid tugevamad, aga kindlasti on meeskonda ka juurde tulnud. Kõik peab klappima. Mina olen väga väike osa selles, aga ma loodan, et sellest kavast, mille mina neile koostasin, neile abi oli. Loodan, et see koostöö jätkub ka edaspidi, kuigi minu fookus läheb nüüd jälle iseenda ja kergejõustiku peale. Hoian Paidele pöialt ja jälgin nende tegevusi pingsalt."

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: