Reuters: dopingukeelu all olevad Venemaa treenerid jätkavad töötamist

Vereproov
Vereproov Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Uudisteagentuur Reuters avaldas neljapäeval, et mitu dopingukaristuse all olevat Venemaa kergejõustikutegelast, teiste seas vilepuhuja Julia Stepanova endine treener Vladimir Mohnev, jätkavad kodumaal töötamist.

Venemaa süsteemse dopingutarvitamise üheks peamiseks infolekitajaks olnud Julia Stepanova treener sai Rahvusvaheliselt Spordiarbitraažilt (CAS-ilt) 2016. aasta detsembris kümne aasta pikkuse võistluskeelu. Rahvusvahelise Antidopingu (WADA) reeglistik näeb ette, et keelu all olevad treenerid ja muu abipersonal ei tohi tippspordiga karistuse kandmise ajal kokku puutuda.

Käesoleva aasta 16. mail oli Reutersi reporter aga tunnistajaks sellele, et Mohnev jagas Kurski kergejõustikustaadionil juhiseid seitsmele jooksjale, mõõtis stopperiga nende aegu ja tuli sportlaste soojenduse ajal ka tartaanile, et ühe jooksjaga põhjalikumalt vestelda. Lisaks sellele oli Mohnev raja ääres ka eelmisel aastal toimunud Kurski kergejõustikumiitingul, kus jagas õpetussõnu vähemalt ühele Venemaa sportlasele.

Reutersi sõnul jätkavad tööd ka 2017. aasta augustis nelja-aastast dopingukaristust kandma hakanud treener Valeri Volkov ja samal aastal eluaegse karistuse saanud endine Venemaa kergejõustikuliidu meditsiinipealik Sergei Portugalov. Neist esimene töötab ühes Moskva ülikoolis kehakultuuri õppejõuna, teine peab Reutersi andmetel Moskvas loenguid toitumisest ja treeningutest.

WADA rahvusvaheline koodeks, mille järgi ei tohi sportlased dopingukeelu all olevalt personalilt abi ega nõu saada, ei ole Venemaal õiguslikult siduv. Selle viitas ka Mohnev, kellega Reuters telefoni teel kontakti sai. "Ma võin minna, kuhu tahan," rääkis treener. "Võin kohtuda, kellega tahan. Või olen ehk pidalitõbine? Näidake mulle seadust, mille vastu olen eksinud; Venemaa seadust."

WADA lubas Reutersi loo järel kontakteeruda nii Venemaa Antidopingu (RUSADA) kui kõnealuste rahvusvaheliste alaliitudega; RUSADA direktori Juri Ganuse sõnul on Mohnevi intsidendid luubi alla võetud ning sama kinnitas Reutersile ka Venemaa kergejõustikuliit. Ganus lisas, et praegustele andmetele tuginedes ei saa RUSADA nõuda Volkovi vallandamist, sest ülikool pole spordiorganisatsioon ning et Portugalovi loengud ei lähe vastuollu antidopingu reeglitega.

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: